Zahájen projekt ERA-LEARN 2020

Ve dnech 27. - 28. ledna 2015 byl ve Vídni zahájen projekt ERA-LEARN 2020. ERA-LEARN 2020 je tříletá iniciativa (2015-2017), jež navazuje na své předchůdce, projekty FP7 ERA-LEARN, NETWATCH a ToCoWork Společné programové iniciativy. Je navržen za účelem podpory komunity P2P (public to public, veřejná instituce veřejné instituci) včetně dalších aktivit společného programování, zvláště Společné programové iniciativy JPI, Art.185 a ERA-NET Cofund. Usiluje také o zřízení komunitní webové platformy pro P2P.

Hlavní cíle ERA-LEARN 2020:

• poskytování informací na webu, vzdělávací a podpůrná platforma pro P2P;
  • podpora probíhající optimizace sítě P2P;
  • implementace systematických procesů pro monitorování a hodnocení dopadu sítí P2P, včetně jejich vlivu na úrovni politik, na programové úrovni a projektové úrovni RTD;
  • hodnotící a srovnávací zprávy současných přístupů k možnostem slaďování a prozkoumávání nových modalit, které by lépe sladily národní a/nebo regionální aktivity pod společnou výzkumnou agendu;
  • implementace ročního cyklu výměny znalostí s cílem zvýšit dopad investic v aktivitách P2P a prozkoumání možností podpory zemí s nižší mírou výzkumu.

Konsorcium sestává ze 7 grantových organizací a 4 organizací specializovaných na analýzy:

• FFG (AT)
  • Austrian Institute of Technology (AT)
  • PT-DLR (DE)
  • VDI/VDE-IT (DE)
  • Academy of Finland (FI)
  • Institut National de la Recherche Agronomique (FR)
  • Enterprise Ireland (IE)
  • MIUR (IT)
  • Research Council of Norway (NO)
  • Optimat (UK)
  • University of Manchester (UK).

Historie ERA-LEARN (2009-2014):

Projekt ERA-LEARN byl vytvořen s cílem usnadnit vzdělávání mezinárodních a regionálních grantových organizací s cílem optimalizovat jejich nadnárodní činnosti, včetně aktivit ERA-NET. ERA-Learn Toolbox je k dispozici na http://www.era-learn.eu.

V roce 2008 Evropská komise (DG TRD) založila „Vzdělávací platformu ERA-NET“ (“ERA-NET Learning Platform”) s cílem podpořit účastníky v ERA-NETs a poskytnout jim platformu pro vzájemné vzdělávání. V roce 2009 pak vznikl nástroj ERA-LEARN na podporu Vzdělávací platformy ERA-NET, který byl od počátku navržen jako interaktivní proces zahrnující celou komunitu ERA-NET. Hlavními pilíři ERA-LEARN byly mechanismy výměny informací a dobré praxe.
Pro časté účastníky bylo nutné optimalizovat jejich využívání nástroje ERA-NET, u méně zapojených nebo zcela nových účastníků pak bylo třeba se vyhnout dlouhé fázi získávání poznatků z expertíz napříč Evropou, a tak nástroj ERA-LEARN katalyzoval tento vzdělávací proces a pomohl omezit zbytečné plýtvání zdroji.

Vyvinuty byly soubory návodů a nástrojů, které měly podpořit členy projektů ERA-NET při úspěšné implementaci společných výzev. Jejich další funkcí bylo monitorování účasti členů projektů.

vložila: Darina Koubínová

Publikováno: Úterý 03.02.2015 12:40