E-mail | SIS | Moodle | Helpdesk | Knihovny | cuni.cz | CIS Více

česky | english Přihlášení



NEWSLETTER ALEVIA, ÚNOR 2015

  • Vybrané právní novinky
  • Pozvánka na březnový workshop právní rámec VVI
  • Právní minimum pro příjemce dotací ze SF EU
  • Seznam výzkumných organizací jako „vodítko“
  • Programy MŠMT a veřejná podpora
  • Konference Research and Applications v Českých Budějovicích

 

Vybrané právní novinky

Pečlivě sledujeme novinky, které se dějí kolem legislativy dotýkající se výzkumu, vývoje a inovací. Stále čekáme na finální podobu zákona o veřejných zakázkách a pro příjemce dotací obecně je velmi důležitý zákon o rozpočtových pravidlech. Přečtěte si shrnutí Karla Zusky z Advokátní kanceláře HOLEC, ZUSKA & Partneři.

 

Pozvánka na březnový workshop právní rámec VVI

Srdečně vás všechny zveme na tradiční workshop k problematice právního rámce, který se uskuteční v hotelu IBIS v Praze na Smíchově dne 10. 3. 2015. Budeme se věnovat novinkám a zajímavostem, které se dotýkají problematiky výzkumu, vývoje a inovací. Ucelená část bude věnována pracovněprávním vztahům: Jak nastavit systém vnitřních norem a předpisů tak, aby bylo možné kvalitní zaměstnance nabírat a motivovat a nekvalitní propouštět. Co musí obsahovat pracovní smlouvy a jak by měl vypadat ideální kariérní řád?

Hostem odpolední části budou představitelé Technologické agentury ČR, kteří vysvětlí postoj TA ČR jako poskytovatele k problematice veřejné podpory a především k aplikaci Rámce pro státní podporu výzkumu, vývoje a inovací.

Podrobný harmonogram a registrační formulář najdete na našich webových stránkách.

 

Právní minimum pro příjemce dotací ze SF EU

Na základě četných žádostí jsme připravili ve spolupráci s ERSTE GRANTIKA ADVISORY a Advokátní kanceláří HOLEC, ZUSKA & Partneři úplnou novinku: sérii workshopů pro příjemce ze Strukturálních fondů EU (SF EU) v minulém programovacím období s názvem PRÁVNÍ MINIMUM PRO PŘÍJEMCE DOTACÍ. Mnoho příjemců totiž nemá jasno v základních otázkách: jaký je vztah mezi příjemcem a poskytovatelem, kdo může přijít na kontrolu, v jakých případech je možno část dotace odejmout, zda a jak se můžeme bránit atd. Sérii začínáme již 24. února v Praze a dále pokračujeme v Brně, Olomouci a Pardubicích. Zakončujeme 9. června opět v Praze.

Workshop je určen pro všechny druhy příjemců – podnikatelské subjekty, neziskové nestátní organizace a veřejný sektor včetně vysokých škol a výzkumných organizací. Další informace, přesné termíny workshopů a registrační formulář najdete na našem webu.

 

Seznam výzkumných organizací jako „vodítko“

Většina z vás již jistě zaznamenala, že Úřad vlády zveřejnil seznam subjektů, který je podle doporučení Rady pro výzkum, vývoj a inovace možné považovat za výzkumné organizace. Seznam není závazný, je pouze vodítkem. U subjektu, který sice je na seznamu, není zaručeno, že splňuje podmínky definice výzkumné organizace – nemusí třeba splňovat podmínku průkazného oddělení hospodářského a nehospodářské činnosti. A stejně tak mohou existovat subjekty, které na seznamu nejsou, ale podmínky definice výzkumné organizace splňují.

Tím, že je rozhodnutí o poskytování podpory nebo míry podpory výhradně na zodpovědnosti příslušného poskytovatele, tak si můžeme představit extrémní variantu, které bychom se v Česku mohli dočkat: každý poskytovatel má pro „jistotu“ svůj způsob posuzování a kolik je poskytovatelů podpory, tolik je seznamů výzkumných organizací. A nedej Bože, aby se některý subjekt na jeden seznam dostal a na druhý nedostal.

 

Programy MŠMT a veřejná podpora

Po materiálu věnovanému informacím o veřejné podpoře z prosince loňského roku zveřejnilo MŠMT prezentace ze seminářů věnovaným veřejné podpoře v operačních programech OP VaVpI a OP VVV.

 

Konference Research and Applications v Českých Budějovicích

Úsek transferu technologií Biologického centra AV ČR pořádá konferenci s názvem "Research and Applications - on reforms in dissemination and technology transfer" v termínu od 17. - 19. března 2015 v kongresové hale Biologického centra v Českých Budějovicích. Hlavními řečníky budou: Catherine Ives (MIT, USA), Ivan Baines (Max Planck Institute, Německo) a Rebecca Allinson (Technopolis Group, Velká Británie).

Podrobnější informace budou v následujících dnech zveřejněny na webu konference.

Více zde: http://www.alevia.cz/newsletter/

 

vložila: Darina Koubínová

Publikováno: Úterý 10.02.2015 14:20

Akce dokumentů