E-mail | SIS | Moodle | Helpdesk | Knihovny | cuni.cz | CIS Více

česky | english Přihlášení



Program H2020 pro rok 2017: nová témata a Open Research Data

Evropská komise schválila pracovní program (Work Programme) programu Horizont 2020 pro rok 2017. Většina témat pro rok 2017, do kterých bude možné předkládat projekty, je známa již od konce roku 2015 (od zveřejnění pracovních programů pro roky 2016 – 2017, informace pro rok 2017 byly indikativní a závazně byly vyhlášeny nyní). Nicméně v rámci této aktualizace byla navíc vyhlášena některá nová témata (níže je umístěn seznam nových témat). Další důležitou změnou je rozšíření požadavku na Open Research Data na celý program Horizont 2020 (podrobněji níže).

Využijte také přehled výzev, které se zdají tematicky relevantnější pro Přírodovědeckou fakultu. (V případě zájmu o dohledání témat s vazbou na určitou problematiku, můžete kontaktovat Oddělení podpory vědy – Ludmila Müllerová, ludmila.mullerova@natur.cuni.cz.)

Dále došlo u několika témat ke změně způsobu hodnocení (jednokolové nebo dvoukolové), změně data uzávěrky nebo mírné změně jejich popisu. Podrobné informace o těchto změnách najdete u jednotlivých výzev na Participant Portal, kde jsou také aktuální informace o všech tématech. Shrnutí změn pro jednotlivé části programu najdete také například na webu Oxfordské univerzity (Gateway to Europe).

Odkazy na aktuální pracovní programy.
Změny pracovního programu - Fact Sheet Evropské komise.

Open Research Data

Projekty, které získají financování v rámci některé z výzev programu Horizont 2020 vyhlášených pro rok 2017, budou nově mít povinnost zveřejňovat data vzešlá z výzkumu prováděného v rámci projektu (Z této povinnosti lze vystoupit, aniž by tím bylo jakkoli ovlivněno hodnocení projektového návrhu, tzv. opt-out.). Povinnost zveřejnit výzkumná data se týká především dat nutných k ověření výsledků zveřejněných ve vědeckých publikací vzešlých z projektu. Tato povinnost se nevztahuje na data, jejichž zveřejnění by například bylo v rozporu s ochranou osobních údajů, znemožnilo patentování výsledků projektu nebo ohrozilo dosažení cílů projektu. Další informace:

Poznámka: Stále také trvá povinnost, aby všechny publikace v recenzovaných časopisech vzešlé z projektů Horizont 2020 byly publikovány v režimu Open Access (viz Model Grant Agreement, Article 29.2).

 

Témata (topics) pro rok 2017 nově zařazená do pracovního programu:

Témata, která se zdají relevantnější pro Přírodovědeckou fakultu, jsou zvýrazněna. Uvedena jsou pouze témata s grantovými schématy relevantními pro Přírodovědeckou fakultu (RIA, IA, CSA).

Do akcí RIA a IA mohou projekty předkládat pouze mezinárodní konsorcia řízená koordinátorem (minimální podmínkou je účast 3 subjektů ze 3 různých zemí EU nebo zemí asociovaných  k programu Horizont 2020, nejčastěji se konsorcia skládají z 8-12 subjektů). Do akcí CSA může v principu předkládat projekt i jeden subjekt (jedná se o granty na podpůrné aktivity například průzkumy nebo workshopy), i v CSA ale často předkládají projekty konsorcia - je specifikováno vždy v konkrétním tématu. Výzkumným týmům, které by se chtěly zapojit do řešení projektů, ale nemají zkušenost s účastí v projektech programu Horizontu 2020 nebo 7. Rámcového programu EU, se doporučuje zapojit se jako spoluřešitelé.
Informace o jednotlivých grantových schématech v češtině, podrobněji v Obecných dodatcích k pracovnímu programu - General Annexes, část C.

 

Kontaktní osoby pro Horizont 2020 na OPV PřF UK: Tomáš Palatý a Ludmila Müllerová.
Horizont 2020 na stránkách Přírodovědecké fakulty.

 

Aktualitu publikovala Ludmila Müllerová 29. 6. 2016.

Publikováno: Pátek 29.07.2016 13:50

Akce dokumentů