EUA vydala praktickou příručku pro univerzity k zavedení Otevřeného přístupu

Asociace evropských univerzit (EUA) vydala „Kontrolní seznam Otevřeného přístupu pro univerzity: Praktická příručka implementace“ ("Open Access Checklist for Universities: A practical guide on implementation"). Cílem tohoto dokumentu je podpořit univerzity při vytváření institucionálních pravidel Otevřeného přístupu k vědeckým publikacím.

"Kontrolní seznam otevřeného přístupu" je určen institucím vysokého školství a výzkumným ústavům, kteří vytvářejí nebo plánují vytvořit pravidla Otevřeného přístupu k publikacím. Dokument je koncipován jako obecný průvodce při tvorbě institucionálních pravidel Otevřeného přístupu a je užitečný pro různé zúčastněné strany, včetně managementu, administrativy, knihovníků a výzkumníků. Dokument zahrnuje klíčové informace o Otevřeném přístupu jako jsou jeho výhody, výzvy a způsoby jeho zavedení stejně jakostrategické, praktické a ekonomické aspekty, které by měly být brány v úvahu při vytváření pravidel Otevřeného přístupu. Dokument obsahuje také odkazy na zdroje a informuje o některých hlavních zjištěních průzkumu EUA k Otevřenému přístupu, který byl proveden v roce 2014.

Na základě Memoranda o porozumění (MoU) uzavřeného mezi EUA a Evropskou komisí v roce 2012, se EUA zavázala podporovat univerzity k zavedení pravidel Otevřeného přístupu na institucionální úrovni a vytvořila pracovní skupinu pro monitorování vývoje v této oblasti.

Dokument je ke stažení zde:

„Kontrolní seznam Otevřeného přístupu pro univerzity: Praktická příručka implementace" (pdf)

vložila: Darina Koubínová

Publikováno: Středa 15.04.2015 20:50