E-mail | SIS | Moodle | Helpdesk | Knihovny | cuni.cz | CIS Více

česky | english Přihlášení



Výzva k podávání návrhů fakultního znaku a k následné celofakultní diskusi o návrzích

Naše fakulta směřuje k výběru nového loga. Šanci na to zasáhnout do procesu a vývoje schvalování nové vizuální identity fakulty má každý člen naší akademické obce. Kompletní informace o procesu a jeho harmonogramu naleznete po rozkliknutí zprávy.

 

Kolegyně a kolegové, studentky a studenti,

na naší univerzitě již po několik let probíhá proces vytvoření vizuálního stylu univerzity a jeho sjednocení s fakultami tak, aby bylo zřejmé, že patříme do jedné rodiny Univerzity Karlovy. Tato dlouhá snaha vyústila do současného stavu dne 1. ledna 2015, kdy bylo vydáno opatření rektora č.1/2015 - pravidla pro jednotné způsoby grafického užívání znaku Univerzity Karlovy v Praze. Přílohou opatření je dokument s názvem Jednotný vizuální styl UK. Dokument definuje především logo univerzity a základní rámec toho, jak mají vypadat loga fakult.

Pro vysvětlení uvádím: logo se skládá ze znaku (což je v případě univerzity pečeť se Svatým Václavem a klečícím Karlem IV) a logotypu, což je nápis Univerzita Karlova v Praze napsaný fontem Bodoni s určitou velikostí.

 

 

Dokument Jednotný vizuální styl UK dále stanoví, že loga fakult musejí mít obdobnou stavbu jako logo univerzity, tedy jsou složeny za znaku fakulty, který musí mít kulatý tvar, a logotypu s názvem fakulty, opět napsaného fontem Bodoni. Jako příklad uvádím logo 1. lékařské fakulty:

 

 

Většina fakult naší univerzity již má svůj znak, více či méně tradiční a zároveň vyhovující jmenovanému opatření rektora, jako např. 1. lékařská fakulta a své logo mají definováno ve výše zmíněném opatření rektora. Celkem pět fakult však svůj znak dosud nemá, mezi ně patří i naše fakulta.

 

Problém je v tom, že dříve používaný znak:





není povolen, protože okruží s nápisem Facultas Rerum Naturalium zasahuje do tzv. ochranné zóny univerzitního znaku. Rovněž není povolena nedávno navržená čtveřice trojúhelníků, protože nemá kruhový tvar.

Máme nyní dvě možnosti:

První možnost: Můžeme se rozhodnout nemít fakultní znak a v logu fakulty místo něho použít znak naší univerzity. Tuto možnost již nyní využívá Fakulta humanitních studií. Její logo s využitím univerzitního znaku místo fakultního je následující:

Takové logo však nemůže být použito v soutisku s logem univerzity a nejde z něj odvodit vlastní fakultní vizuální styl.

Druhou možností je fakultní znak navrhnout nově. Tuto možnost, tuto výzvu, preferuji, protože jsem přesvědčen, že by Přírodovědecká fakulta měla mít svůj svébytný znak, který bude vyjadřovat naši identitu, naše vyjádření toho, že jsme fakulta přírodních věd. Navrhnout nový fakultní znak nebude úkol jednoduchý, protože vkus každého z nás je individuální. Věřím však, že budeme schopni navrhnout znak hezký, který bude mít jasnou symboliku a bude se líbit velké většině fakultní obce a nejen jí. A protože také věřím, že na naší fakultě existují osoby s mnoha nápady a dobrým vkusem,

 

vyhlašuji výzvu k podávání návrhů fakultního znaku

a následnou celofakultní diskusi o návrzích

 

Cílem výzvy je najít objekt či téma, které má být ústředním motivem kulatého znaku. Znak by měl reprezentovat celou fakultu.

Kritéria výzvy jsou poměrně volná. Návrh může mít podobu grafického vyjádření znaku nebo také slovního popisu, jak by měl znak vypadat. Znak musí být kulatý, může být jednobarevný i vícebarevný, může být moderní, jak má např. Filozofická fakulta, nebo historizující, jak má Pedagogická fakulta, viz dokument Jednotný vizuální styl UK. Návrh by měl být doprovázen popisem myšlenky, která stojí za návrhem znaku.

Výzvy se může zúčastnit kdokoliv. Účastníci se mohou dotázat na další podrobnosti proděkana doc. Jana Kotka. Autor zasláním návrhu souhlasí s jeho neomezeným použitím fakultou a v případě, že bude návrh vybrán, tak souhlasí s postoupením výkonu výhradních autorských práv na fakultu. Návrhy nechť jsou zasílány na adresu <jan.kotek@natur.cuni.cz>

do 14. června 2015.

Poté budou návrhy splňující podmínky soutěže zveřejněny a proběhne k nim celofakultní diskuze, která potrvá do poloviny října 2015. Pak proběhne elektronické hlasování o oblíbenosti.

Tři nejlepší návrhy motivů budou vybrány komisí složenou z odborníku na grafiku a zástupců fakulty a zadány několika grafickým studiím, která je rozpracují do podoby splňující co nejlépe požadavky na znak. Autoři tří vybraných motivů z řad akademické obce budou fakultou odměněni. K těmto odborně zpracovaným návrhům bude přidán jako alternativa znak univerzity, který je rovněž přijatelný pro použití v logu fakulty a všechny budou opět předloženy k diskusi akademické obci, která se ke všem bude opět moci vyjádřit hlasováním.

Hlavní úlohu v konečném výběru znaku fakulty budou mít členové akademického senátu fakulty, protože pro to, aby se návrh stal platným znakem fakulty, musí být schválen senátem.

 

Kolegyně a kolegové, studentky a studenti,

věřím, že se nám společným úsilím podaří najít hezký a všeobecně akceptovaný znak fakulty.

Bohuslav Gaš

 

 


 

Proces a harmonogram výběru nového znaku Přírodovědecké fakulty

 

1. kolo

Cílem je najít všeobecně přijímaný motiv nového znaku, který by reprezentoval fakultu jako jeden celek.

Návrhem může být jak grafické zpracování motivu, tak slovní popis motivu. V obou případech je součástí návrhu i vysvětlující popis myšlenky či ideového zázemí návrhu.

Přijímání návrhů potrvá minimálně 30 dní, termín ukončení přijímání návrhů bude oznámen při zveřejnění výzvy k účasti.

Sběr bude probíhat elektronickou formou zasláním návrhu administrátorovi soutěže.

Autoři zasláním návrhu souhlasí s možností neomezeného použití návrhu fakultou a v případě, že bude návrh vybrán, tak souhlasí s postoupením výkonu výhradních autorských práv na fakultu.

Do týdne od ukončení sběru návrhů budou přijaté návrhy zveřejněny a bude umožněna celofakultní diskuse nejméně po dobu 30 dní mimo letní prázdniny od zveřejnění návrhů. Administrátor si vyhrazuje právo nezveřejnit návrhy, které jsou v rozporu s dobrými mravy.

V průběhu celofakultní diskuse bude provedeno elektronické hlasování akademické obce o oblíbenosti jednotlivých návrhů. Každý člen obce bude moci udělit až tři rovnocené hlasy.

Pro výběr nejlepších návrhů bude děkanem jmenována pětičlenná komise, která bude složena ze dvou odborníků na grafiku, jednoho člena kolegia děkana, jednoho zaměstnance a jednoho studenta nominované akademickým senátem fakulty. Komise vybere po přihlédnutí k výsledkům hlasování tři motivy, které postoupí do druhého kola a výsledky svého výběru bezodkladně zveřejní.

Autoři tří vybraných motivů z řad akademické obce fakulty budou odměněni fakultou.

2. kolo

Vybrané motivy budou postoupeny grafickým studiím. Předpokládá se zapojení 2-3 grafických studií.

Grafická studia budou mít za úkol rozpracovat vybrané motivy do podoby návrhů fakultního znaku, zejména s přihlédnutím k:

  • vhodnosti použití s definovaným logotypem,

  • vhodnosti pro použití v soutisku s logem univerzity,

  • možnosti použití odvozených motivů pro vizuální styl a další grafické aplikace.

Pro zpracování návrhů bude určen termín, který bude při zadání zveřejněn spolu se jmény oslovených grafických studií. Každé studio bude moci vytvořit maximálně dva návrhy znaku pro každý motiv (na předpokládané škále tradiční - moderní).

V rámci smluvního vztahu fakulty a grafických studií bude jednoznačně uvedeno, že v případě vítězného návrhu firma postupuje fakultě výkon výhradních autorských práv k dílu v maximálním rozsahu umožněném platnou legislativou.

Do 7 dnů od uplynutí termínu pro zpracování návrhů budou všechny došlé návrhy zveřejněny a bude umožněna celofakultní diskuse nejméně po dobu 30 dní mimo letní prázdniny od zveřejnění návrhů.

V průběhu celofakultní diskuse bude provedeno elektronické hlasování o oblíbenosti jednotlivých návrhů, včetně možnosti odmítnutí existence fakultního znaku a tedy použití univerzitního znaku pro logo fakulty.

Komise pro výběr  určí po přihlédnutí k výsledkům hlasování pořadí prvních tří návrhů, které postoupí děkanovi.

V případě volby fakultního znaku děkan zapracuje jeden vybraný návrh do novelizace statutu fakulty a tu předloží akademickému senátu. Ke schválení je třeba kvalifikovaná většina, to je dvě třetiny přítomných senátorů, nejméně však nadpoloviční většina všech senátorů.

 


 

Možný harmonogram

 

Co

Lhůta

Předpokládaný termín

schválení dokumentu popisující proces výběru znaku senátem

konec dubna / začátek května

vyhlášení výzvy

polovina května

přijímání návrhů

min 30 dní, poté do 7 dnů zveřejnění

do poloviny června

celofakultní diskuse

min 30 dní mimo prázdniny

do poloviny října

elektronické hlasování

plán 14 dní - souběžně s diskusí, v její druhé půlce

první polovina října

vyhodnocení výsledků komisí

říjen

předání tématů grafickým studiím

odhad - prosinec

deadline pro zpracování od firem

cca 6 týdnů od předání

celofakultní diskuse

min 30 dní mimo prázdniny

únor 2016

elektronické hlasování

plán 14 dní - souběžně s diskusí, v její druhé půlce

druhá polovina února 2016

vyhodnocení výsledků komisí

březen 2016

předložení návrhu senátu - finální schválení

konec dubna/začátek května 2016

Publikováno: Pondělí 04.05.2015 12:10

Akce dokumentů