E-mail | SIS | Moodle | Helpdesk | Knihovny | cuni.cz | CIS Více

česky | english Přihlášení



Stříbrná pamětní medaile PřF UK, Cena děkana za nejlepší diplomovou práci na biologii, 1. a 3. místo v soutěži Věda je krásná

Členové naší katedry získali v roce 2022 úctyhodný počet ocenění. 7. prosince 2022 byly uděleny Ceny děkana nejlepsím absolventům a mladým vědeckopedagogickým pracovníkům spolu s pamětními stříbrnými medailemi. (I) Stříbrnou pamětní medailí PřF UK byla oceněna Dr. Olga Votrubová za celoživotní skvělé působení na katedře EBR a rozvoj oboru anatomie rostlin. (II) Za nejlepší diplomovou práci na biologické sekci v akademickém roce 2021/2022 Cenu děkana získala Mgr. Lenka Svitáková. (III) 1. místo v kategorii Vědecká mikrofotografie získal Mgr. Jan Martinek. (IV) 3. místo v kategorii Vědecká ilustrace a virtuální příroda získala Dagmar Mudrová. Všem oceněným velice gratulujeme!

Stříbrná pamětní medaile

RNDr. Olga Votrubová

Nastoupila na Přírodovědeckou fakultu jako studentka již v r. 1959 a svou diplomovou práci vypracovala na Katedře fyziologie rostlin. Od té doby trvale působila na této katedře, kde se stala hlavní osobností zajišťující kontinuitu oboru anatomie a cytologie rostlin na PřF UK na několik dekád. Napsala řadu vynikajících skript a učebnic, nebo se na nich významně spoluautorsky podílela. Tím zcela zásadně přispěla k rozvoji nejstarší školy anatomie rostlin na území Česka a Slovenska, založenou prof. Bohumilem Němcem koncem 19. století. Kvalitu těchto textů dokumentuje jejich trvalá obliba mezi studenty na různých univerzitách, ale i to, že jsou používány jako oborový standard. Je třeba připomenout, že Olga Votrubová velkou část svého produktivního věku strávila na PřF UK v nelehké době socializmu, který tlumil vědeckou spolupráci se zeměmi za železnou oponou, po revoluci začala intenzivně publikovat se svými žáky v pozici seniorního autora v prestižních časopisech oboru, jako je New Phytologist (např. Soukup et al. 2007- citováno 123x); Annals of Botany. (Seago et al. 2005, citováno 132x).  O získání vědecko-pedagogických titulů již po revoluci neusilovala – přesto se jí podařilo prokázat excelenci jak ve výuce, tak anatomickém výzkumu. Po revoluci se v r. 1989 stala tajemníkem katedry, později zástupcem vedoucího katedry, členem Oborové rady tehdejšího vzdělávacího programu anatomie a fyziologie rostlin (dnes nástupný program EBR). V posledních letech začala předávat výuku studentů, ale dále se intenzivně věnovala celoživotnímu vzdělávání a po prof. Nátrovi převzala garantství kurzu U3V Svět rostlin, které zajišťovala do roku 2019.



Cenu děkana za nejlepší diplomovou práci na biologické sekci v akademickém roce 2021/2022 

Mgr. Lenka Svitáková,

studijní program Experimentální biologie rostlin

Diplomová práce „Studium odpovědi fazolu obecného na stres suchem s využitím optických vlastností listu“ se soustředila na studium většího počtu genotypů fazolu obecného (v řádu desítek až stovek genotypů) za účelem zjištění jejich resistence odolnosti vůči stresu suchem, tj. snížené dostupnosti vody v půdě s využitím nových přístupů pro indikaci stresu suchem za využití optických vlastností listu. „Výsledky této práce zahrnují unikátní data sbíraná na fazolu obecném a ostrolistém, ve dvou odlišných podmínkách pěstování – ve skleníku PřF UK v Praze a v polních pokusech prováděných v Kolumbii. V obou prostředích bylo využito metodiky měření spektrálních vlastností listu u fazolu, která prozatím není v literatuře hojně dostupná. Studie na fazolu, které by obsáhly tak širokou škálu genotypů také nejsou běžnou záležitostí, díky tomu jsou data vysoce průkazná a lze z nich vyvodit obecnější závěry o chování různých genotypů fazolu v podmínkách snížené dostupnosti vody. Za kvalitu materiálu a možnosti použití sofistikovaných metod pro studium fazolu vděčím především spolupráci s mezinárodním výzkumným institutem CIAT v kolumbijské Palmiře.

Mgr. Lenka Svitáková (uprostřed)

1. místo v kategorii Vědecká mikrofotografie

Mgr. Jan Martinek

alt: Když Immanuel Kant kdysi v Královci (dnes Kaliningradě) koukal na noční oblohu, inspirovala ho k slavnému výroku: „Dvě věci naplňují mysl vždy novým a rostoucím obdivem a úctou, čím častěji se jimi zabývá: hvězdné nebe nade mnou a mravní zákon ve mně“. Jistě by ho stejně uchvátily i hvězdy, které můžeme dnes vidět pomocí konfokálního mikroskopu na povrchu listu trojpuku (Deutzia). Jedná se o trichomy, pokožkové struktury, které mají mnohdy zajímavé a složité tvary, přestože jsou tvořené jedinou buňkou.

3. místo v kategorii Vědecká ilustrace a virtuální příroda

Bc. Dagmar Mudrová

 

Ilustrace představuje užší výběr z modelových organismů. Ať už se modelovými staly pro svůj rychlý růst, malý genom, regenerační schopnosti, nebo kvůli sdílení onemocnění a patogenů s člověkem, jsou tyto organismy pro pro současnou vědu nesmírně důležité. Ilustrace je vytvořena inkoustovými linery původně na formátu A2, poté digitálně dobarvena.

Texty a fotografie převzaty z:

https://www.natur.cuni.cz/fakulta/aktuality/ceny-dekana

https://www.prirodovedci.cz/aktuality/veda-je-krasna-2022-vysledky-souteze

Publikováno: Pondělí 02.01.2023 10:00

Akce dokumentů