Workshop k synergiím H2020 a ESIF - záznam

Ve dnech 3. - 4. června se v lotyšské Rize uskutečnil workshop k synergiím H2020 a ESIF. V přiloženém dokumentu naleznete shrnutí jednotlivých sekcí workshopu.

Půldenní workshop byl organizován projektem NCP_WIDE.NET finančně podpořeným z unijního programu H2020, který sdružuje národní kontaktní pracovníky (NCPs) pro část H2020 nazvanou WIDESPREAD (šíření excelence a rozšiřování účasti) – ČR je členem konsorcia.

Záměrem školicího workshopu bylo zvýšit povědomí o možnostech kombinování různých evropských i národních finančních zdrojů (především Evropských strukturálních a investičních fondů, ESIF, a unijního programu Horizont 2020), a tímto způsobem pak zajistit udržitelnost výsledků. Diskutovány byly výhody, existující praktiky, překážky i výzvy synergií včetně osvědčených postupů a úspěšných příkladů.

Dokument je ke stažení ZDE.

Seznam témat:

• Politicko-strategické zasedání:

•  Dosahování lepších synergií mezi ESIF a dalšími unijními finančními programy (Andrea Conte, vedoucí projektu, Společné výzkumné středisko (IPTS v Seville, Španělsko)
  •  Jaké synergie pro lepší výzkum? Úloha vysokoškolských institucí (HEIs) a výzkumných organizací (ROs) (Colombe Warin, oddělení B.5 (WIDESPREAD), DG RTD, EK)
  •  Inovační ekosystémy (Georgia Tzenou, EAB, Národní dokumentační centrum (NDC), Řecko)
  •  Právní základ pro kombinování H2020 a ESIF; základní principy a pojmy synergií (doporučení pro přípravnou fázi S3 na operativní i implementační úrovní, úloha NCPs a řídících orgánů) (Katja Reppel, zástupkyně vedoucího oddělení, DG REGIO, EK)
  • Případové studie:

•  Příklad Baskicka, Španělsko (Rikardo Bueno, ředitel programů, Tecnalia, Španělsko)
  •  Synergie SF a 7. RP: příklad sekvenčního financování (Nicholas Harrap, vědecký projektový úředník, DG JRC (IPTS), EK)
  • Financování EU pro přeshraniční a nadnárodní spolupráci: případ Pobaltí (Karin Nygård Skalman, programová ředitelka, Odbor dopravy a životního prostředí, VINNOVA, Švédsko)

Závěr

• Jedná se o počátek diskuse, NCP mohou přispět a pomoci, někdy je nutná intervence Evropské komise k odstraňování překážek. Projekt NCPs bude spolupracovat s IPTS (JRC) – některé aktivity se prolínají.
  • Jedná se o průběžný proces učení.
  • Nutné vycházet ze zdola nahoru, nicméně za aktivní podpory krajských i národních úředníků. Ochota ke spolupráci přináší inovace a možnost synergického financování, zajistí udržitelnost aktivit.
  • Nutné vytvořit úložiště dobrých a osvědčených příkladů synergií (JRC zveřejní katalog v průběhu léta).

vložila: Darina Koubínová

Publikováno: Neděle 21.06.2015 18:30