Výzva programu H2020 – Low-Carbon Energy – otevřena další témata

V programu Horizont 2020 (8. rámcový program EU) byla v části Zajištěná, čistá a účinná energie (Secure, Clean and Efficient Energy), ve výzvě Competitive Low-Carbon Energy otevřena nová témata k podávání projektů. Výzva se skládá ze 36 konkrétních témat na roky 2016-2017 (grantové schéma a data otevření a uzávěrky jsou dána pro každé konkrétní téma).

11. 5. 2016 bylo otevřeno 6 témat (topics) k podávání projektových návrhů. Uzávěrka těchto témat je 8. 9. 2016, hodnocení projektových návrhů je jednokolové. Otevřená témata:
► Increasing the competitiveness of the EU photovoltaics (PV) manufacturing industry (Innovation action)
 Solutions for reduced maintenance, increased reliability and extended life-time of off-shore wind turbines/farms (Innovation action)
► Scaling up in the ocean energy sector to arrays (Innovation action)
► Demonstration of the most promising advanced biofuel pathways (Innovation action)
► Enabling pre-commercial production of advanced aviation biofuel (Innovation action)
► International Cooperation with Brazil on advanced lignocellulosic biofuels (Research and Innovation action)

Seznam všech témat a podrobné informace (cíle a předpokládané výsledky projektů, data otevření a uzávěrek, přibližné rozpočty) naleznete ve výzvě na Účastnickém portálu (Participant Portal) nebo v příslušném pracovním programu.

Pro Přírodovědeckou fakultu jsou v této výzvě relevantní především grantová schémata (type of actionVýzkumná a inovační akce (Research and Innovation ActionRIA), Inovační akce (Innovation ActionIA) a Koordinační a podpůrná akce (Coordination and Support ActionCSA). Přehled uzávěrek témat s těmito grantovými schématy je uveden v tabulce níže.

Přehled dat otevření a uzávěrek:
datum                 datum        typ                              počet
otevření              uzávěrky    akce                           témat
27.10.2015         16.2.2016   CSA (jednokolová)      1 - uzavřené
27.10.2015         16.2.2016   RIA (jednokolová)       6 - uzavřená
8.12.2015           5.4.2016     CSA (jednokolová)      2 - uzavřená
8.12.2015           5.4.2016      IA (jednokolová)         1 - uzavřené
8.12.2015           5.4.2016      RIA (jednokolová)      2 - uzavřená
11.5.2016           8.9.2016      IA (jednokolová)        5 - otevřená
11.5.2016           8.9.2016      RIA (jednokolová)      1 - otevřené
20.9.2016           5.1.2017      CSA (jednokolová)     1
20.9.2016           5.1.2017      RIA (jednokolová)      5
20.9.2016          14.2.2017     IA (jednokolová)        1
20.9.2016          14.2.2017     RIA (jednokolová)      1
11.5.2017          7.9.2017       IA (jednokolová)         7

Do akcí RIA a IA mohou projekty předkládat pouze mezinárodní konsorcia řízená koordinátorem (minimální podmínkou je účast 3 subjektů ze 3 různých zemí EU nebo zemí asociovaných k programu Horizont 2020, nejčastěji se konsorcia skládají z 8-12 subjektů). Do akcí CSA může v principu předkládat projekt i jeden subjekt (jedná se o granty na podpůrné aktivity například průzkumy nebo workshopy), i v CSA ale často předkládají projekty konsorcia - je specifikováno vždy v konkrétní výzvě. Informace o jednotlivých typech akcí najdete na stránkách Horizont 2020 provozovaných Technologickým centrem AV ČR nebo podrobněji v Obecných dodatcích k pracovnímu programu (General Annexes). Výzkumným týmům, které by se chtěly zapojit do řešení projektů, ale nemají zkušenost s účastí v projektech programu Horizontu 2020 nebo 7. Rámcového programu EU, se doporučuje zapojit se jako spoluřešitelé.

Témata této výzvy jsou rozdělena do následujících tematických okruhů
(podrobnosti v pracovním programu):

• Towards an integrated EU energy system
  • Renewable energy technologies
    • Developing the next generation of renewable energy technologies
    • Demonstrating innovative renewable energy technologies
    • Supporting the market uptake of renewable energy technologies
    • Fostering international cooperation in the area of renewable energy
  • Enabling the decarbonisation of the use of fossil fuels during the transition to a low-carbon economy
  • Social, economic and human aspects of the energy system
  • Supporting the development of a European research area in the field of energy
  • Cross-cutting issues

Další informace:

• Výzva na Účastnickém portálu (Participant Portal).
  • Pracovní program pro tuto část programu Horizont 2020 (v pracovním programu jsou specifikovány jednotlivé výzvy, jejich cíle, data vyhlášení a uzávěrek, přibližný rozpočet atp.).
  • Informace o jednotlivých grantových schématech - type of action (minimální počet účastníků v projektu, míra financování atp.) na stránkách Horizont 2020 provozovaných Technologickým centrem AV ČR nebo podrobněji v Obecných dodatcích k pracovnímu programu (General Anexes).
  • O této části programu Horizont 2020 na stránkách provozovaných Technologickým centrem AV ČR.
  • O této části programu Horizont 2020 na stránkách Evropské komise.
  • PrezentaceNárodního informačního dne pro tuto oblast (6. 10. 2015).
  • Prezentace z Informačního dne v Bruselu pro tuto oblast (14. 9. 2015).

Kontaktní osoby pro Horizont 2020 na OPV PřF UK: Tomáš Palatý a Ludmila Müllerová.
Horizont 2020 na stránkách Přírodovědecké fakulty.

Do této aktuality jsou průběžně doplňovány další informace (například odkazy na záznamy z relevantních informačních akcí). Pokud byste chtěli tato doplnění dostávat e-mailem, můžete se  přihlásit k jejich odběru na ludmila.mullerova@natur.cuni.cz.

Aktualitu publikovala Ludmila Müllerová 23. 10. 2015.
Poslední aktualizace 16. 5. 2016.

Publikováno: Pondělí 16.05.2016 13:50