Projekty LIFE: výzva Evropské komise a národní výzva na spolufinancování - nový odkaz

V rámci programu Evropské komise LIFE byla zveřejněna výzva k předkládání projektů 2016 Call for proposals for LIFE Grants – uzávěrky jsou v září 2016 (datum se liší dle schématu).

Dále byla vyhlášena výzva Ministerstva životního prostředí, v rámci které mohou čeští žadatelé v roli koordinujících příjemců získat dotaci na přípravu projektové dokumentace a spolufinancování uznatelných nákladů projektu. Tato výzva má uzávěrku již 7. 7. 2016.

Program LIFE je součástí integrovaného přístupu EU k financování životního prostředí, je implementován v období 2014-2020, skládá se z Podprogramu pro životní prostředí Environment) a Podprogramu pro oblast klimatu (Climate Action) a poskytuje platformu pro přípravu a výměnu osvědčených postupů.

Projekty do programu LIFE mohou předkládat všechny typy právnických osob. Projekty mají přinést konkrétní uplatnitelné výsledky v oblasti ochrany životního prostředí nebo klimatu a mít přidanou hodnotu v kontextu EU (jedná se například o demonstrační aktivity, které lze následně napodobit jinde). Typický projekt má rozpočet 1-2 milionů EUR. Maximální míra financování těchto projektů ze strany fondu je 60 %, v případě „tradičních projektů“ lze získat financování dalších 15 % nákladů z výše uvedené národní výzvy.

Grantová schémata programu LIFE:

Z hlediska Přírodovědecké fakulty se jeví jako relevantní především „tradiční projekty“ ("Traditional" projects). Konkrétněji například podprogram Environment a to pro Ústav pro životní prostředí nebo pro Biologickou sekci.

Další informace:

Aktualitu publikovala Ludmila Müllerová 15. 6. 2016.
Poslední aktualizace 1. 7. 2016.

Publikováno: Pátek 01.07.2016 10:00