Prezentace ze semináře: Projektová spolupráce v programu Erasmus+

Dne 2. 12. 2015 proběhl seminář zaměřený na možnosti projektové spolupráce v rámci programu Erasmus+. Akci pořádalo Evropské centrum rektorátu UK, přednášela Radka Zgarbová.

V prezentaci ze semináře najdete:

• informace o grantových schématech nově začleněných do programu Erasmus, v rámci kterých je podporována mezinárodní spolupráce na společných výzkumných projektech nebo vynikající úroveň výuky a výzkumu (cíle projektů, podmínky způsobilosti, doba trvání, maximální výše grantů atp.);
  • informace o postupu při předkládání žádostí a hodnotících kritériích;
  • řadu užitečných odkazů na další informační zdroje.

Uzávěrky jsou v některých případech už velmi brzy a na přípravu projektů do výzvy 2016 nemusí být dostatek času, nicméně lze předpokládat, že stejné (nebo velmi podobné) projekty bude možné předkládat i v roce 2017.

Návrhy projektů se pro takzvané Centralizované aktivity podávají přímo agentuře EACEA (Education, Audiovisual and Culture Executive Agency) a pro Decentralizované aktivity národní agentuře – v ČR je to Dům zahraniční spolupráce (DZS), z jíže uvedených jsou Decentralizovanou aktivitou pouze Strategická partnerství.

Představená grantová schémata ve zkratce (podrobněji v prezentaci)
Pro projektová schémata označená * jsou formuláře žádostí již dostupné na stránkách agentury EACEA .

• *Sdílené magisterské studium Erasmus Mundus (klíčová akce 1)
    Erasmus Mundus Joint Master Degrees
    V rámci projektu je vytvořen vysoce integrovaný studijní program, který je společně nabízen mezinárodním konsorciem VŠ institucí (je podporováno zapojení i dalších institucí, například průmyslu). Studijní program musí vést k získání joint nebo multiple degree. Minimálně 3 VŠ ze 3 různých programových zemí. Uzávěrka 18. 2. 2016.
  • Strategická partnerství podporující inovace a přenos dobré praxe (klíčová akce 2)
    Strategic Partnerships in the field of Education, Training and Youth
    V rámci projektů jsou podporovány dlouhodobé mobility, kombinované mobility spojující krátkodobou fyzickou mobilitu s virtuální mobilitou, krátkodobé intenzivní studijní programy, krátkodobé společné vzdělávací akce pro pracovníky – projekt může kombinovat řadu těchto akcí, nebo může například zahrnovat jenom jeden krátkodobý intenzivní studijní programy. Minimálně 3 organizace ze 3 různých programových zemí. Uzávěrka 31. 3. 2016.
  • Budování kapacit (klíčová akce 2)
    Capacity Building in higher education
    Cílem těchto projektů je podpora modernizace, přístupnosti a internacionalizace vysokého školství v partnerských zemích (Země Východního partnerství, Země Jižního Středomoří, Země západního Balkánu). Společné projekty* (Joint Projects) jsou zaměřené na zlepšení situace ve VŠ institucích v partnerských zemích, Strukturální projekty* (Structural Projects) jsou zaměřené na zlepšení VŠ systému v partnerské zemi jako celku (do projektu musí být zapojeno příslušné ministerstvo v partnerské zemi). Minimálně 3 programové země a 1 VŠ z každé z nich, minimálně 1 partnerská země a tolik VŠ z této země jako počet VŠ z partnerských zemí. Uzávěrka 10. 2. 2016.
  • Znalostní aliance (klíčová akce 2)
    Knowledge Alliances
    V rámci projektů je podporována spolupráce vysokých škol, podniků a širšího socio-ekonomického prostředí, zavádění nových přístupů ve výuce, výměna a přenos vědomostí mezi vysokými školami a firmami. Minimálně 6 organizací ze 3 programových zemí, z toho minimálně 2 VŠ a 2 podniky. Uzávěrka 26. 2. 2016.
  • Jean Monnet
    V rámci těchto projektů je podporována vynikající úroveň výuky a výzkumu v oblasti studií Evropské unie (na Přírodovědecké fakultě by mohlo být zajímavé například pro obory demografie nebo živorní prostředí). Výuka a výzkum jsou podporovány v rámci projektů Moduly* (Modules), Katedry* (Chairs) a Centra excelence (Centres of Excellence), které předkládá jen jedna instituce (nejedná se o kolaborativní projekty). Na jedné instituci (univerzitě) může být řešen vždy jen jeden projekt Centra excelence, v současné době je takový projekt UK řešen. Dále je v rámci Jean Monnet podporována také politická debata s akademickým světem (schémata Projekty*-Projects a Sítě*-Networks). Uzávěrka pro všechna Jean Monnet schémata je 26. 2. 2016 (12:00).
  • Sport*
    V této části programu je podporováno například zdokonalení způsobilosti a profesionálního přístupu k práci v oblasti sportu na evropské/mezinárodní úrovni nebo řešení hrozeb vůči bezúhonnosti sportu. Přehled jednotlivých grantových schémat a uzávěrek v prezentaci.

Další informace:

• Erasmus+ na stránkách Evropského centra rektorátu UK.
  • Erasmus+ stránky provozované Domem zahraniční spolupráce (Národní agentura pro program Erasmus+).
  • Erasmus+ na stránkách EACEA (Education, Audiovisual and Culture Executive Agency).
  • Erasmus+ na stránkách Evropské komise.

Kontaktní osoby pro program Erasmus+ na OPV PřF UK jsou Dagmar Chalupová a Ludmila Müllerová. Pro další informace o výše uvedených projektech se také můžete obracet přímo na Radku Zgarbovou (radka.zgarbova@ruk.cuni.cz) z Evropského centra rektorátu UK.

Aktualitu publikovala Ludmila Müllerová 8. 12. 2015.

Publikováno: Úterý 08.12.2015 15:45