Informační den programu FET - záznam přednášek

Technologické centrum uspořádalo 27. dubna 2015 Národní informační den k programu Future and Emerging Technologies (FET)  rámcového programu Horizont 2020 s cílem zhodnotit dosavadní zkušenosti s jeho novým, multidisciplinárním formátem a nastínit jeho vývoj v následujícím období nového pracovního programu pro léta 2016-2017.

Hlavním pozvaným řečníkem byl Timo Hallantie, ředitel sekce FET v agentuře REA (Research Executive Agency), která zajišťuje implementaci programu FET včetně hodnocení projektů. Hovořil podrobně o jednotlivých částech programu, který má na jedné straně poskytnout značnou volnost volby témat samotnými výzkumníky a na straně druhé již vybírat a podporovat výsledky z raných stadií výzkumu s perspektivou jejich inovačního uplatnění. Shrnul rovněž i zkušenosti z hodnocení prvních výzev programu, které se především v části FET Open těšily zájmu vysokého počtu žadatelů. Podrobnější informace o výsledcích hodnocení všech dosud uzavřených výzev FET Open a FET Proactive doplnil v další prezentaci Petr Pracna (TC), zhodnotil úspěšnost českých žadatelů a komentoval některé detaily hodnotícího procesu.

V  dopolední části programu dále vystoupil prof. Zdeněk Strakoš z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy s názorným příkladem formování mezinárodní iniciativy EU_MATHS_IN, která vyjednává s Evropskou komisí o posílení pozice matematického modelování, simulací a optimalizací napříč všemi pilíři rámcového programu Horizont 2020 a jejich integraci do pracovních programů.

Možnostem financování individuálních projektů rámcového programu H2020 v dalších oblastech pilíře Vynikající věda se v odpolední části setkání věnovala Petra Perutková (TC). Uvedla přehled možností pro výzkumné týmy v projektech Evropské výzkumné rady (ERC) a pro jednotlivce v rámci Akcí Marie Curie-Sklodowské (MSCA).

Informační den poskytl více než čtyřicet účastníkům dostatek času k diskusi a navázání nových kontaktů. Přednesené prezentace si můžete prohlédnout v přílohách.

Připojený soubor: FET_InfoDay-2015_Hallantie.pdf
Připojený soubor: FET_InfoDay-2015_Perutkova.pdf