E-mail | SIS | Moodle | Helpdesk | Knihovny | cuni.cz | CIS Více

česky | english Přihlášení



RSS - veřejné aktuality

Kanál RSS

Dětský den v Karolinu
Univerzita Karlova připravuje také doprovodný program pro školy a rodiny s dětmi. Kromě lektorských prohlídek k výstavě se uskuteční dětský den, který nabídne program pro veřejnost, zaměřený na děti ve věku od 5 do 15 let na téma Karla IV. a Univerzity Karlovy. Akce proběhne v rámci oslav 700. výročí narození Karla IV. v sobotu 21.5. mezi 10. - 16. hodinou.
V soutěži Famelab zabodovala i naše reprezentantka Julie Nováková
Mezinárodní soutěž FameLab 2016 v České republice dospěla k národnímu finále – vítězkou letošního ročníku se stala Eliška Selingerová ze 3. LF UK. Porotu zaujala svým skvělým vystoupením nazvaným 50 odstínů epigenomu. V červnu bude reprezentovat Českou republiku v anglickém Cheltenhamu. Za prezentaci "Skuteční mistři manipulace" získala Cenu Českých center Julie Nováková z katedry filosofie a dějin přírodních věd.
Divadlo Viníci připravilo další premiéru: Hrobka s vyhlídkou
Název "Divadlo Viníci" zasvěceným snadno napoví, kde hledat jeho původ. Ano, ve budovách biologické sekce ve Viničné ulici. Mladí vědci přišli po delší době opět s další premiérou. Hru "Hrobka s vyhlídkou" můžete shlédnout v divadle Dobeška 28.5. a 31.5.
Našim biologům se podařil objev prvních eukaryot bez mitochondrií
Buněčné organely mitochondrie dávají v eukaryotických buňkách do oběhu univerzální buněčné platidlo - molekuly ATP. Bez nich, resp. bez jejich produktu, by celý složitý systém života buňky nebyl možný. Platí ale tato učebnicová pravda bezvýhradně? Práce vědců z naší katedry parazitologie, zveřejněná nedávno v prestižním časopise Current Biology, ukazuje, že eukaryotický organismus bez mitochondrií existovat může. Stala se tak další kapitolou téměř detektivního příběhu, který se o evoluci eukaryotických buněk začal psát v 60. let minulého století.
Japonský chemik byl oceněn "Zlatou medailí PřF UK" za spolupráci s fakultou
Dne 25. dubna 2016 byla udělena „Zlatá mediale PřF UK“ profesoru Tamotsu Takahashi, Institute of Catalysis, Hokkaido University (Sapporo Japonsko) za zásluhy a spolupráci s fakultou. Jeho laboratoří prošlo a působilo v uplynulých 20 letech několik zaměstnanců fakulty a studentů (prof. Kotora, prof. Štěpnička, doc. Gyepes a Dr. Nečas). Cenu předával doc. RNDr. Jan Konvalinka, CSc prorektor pro vědeckou činnost a prof. RNDr. Martin Kotora, CSc.
Univerzita Karlova zve na akce věnované 700. výročí narození Karla IV.
Jméno svého zakladatele má naše univerzita vetknuta přímo ve svém názvu. Letošní 700. výročí jeho narození, které připadá na 14. května, je skvělým důvodem k připomenutí této výjimečné osobnosti. Při této příležitosti připravilo vedení naší univerzity pestrou paletu akcí, které přiblíží tuto jedinečnou evropskou osobnost v nejrůznějších aspektech.
Přednášky: Portugalsko a turistický ruch, Rui Gama Fernandes, University of Coimbra
Jak proměňuje turistický ruch tvář současného Portugalska? S tímto tématem seznámí fakultní veřejnost i další zájemce o téma Rui Gama Fernandes z univerzity v portugalské Coimbře. Přednášky budou hned dvě: první od 9.00 v místnosti K1, druhá pak od 11.30 v Mineralogické posluchárně, obojí na Albertově 6. Všichni zájemci jsou vítáni!
Naše fakulta hostila Ústřední kolo jubilejního 50. ročníku biologické olympiády. Děkujeme všem jejím organizátorům!
Jubilení 50. celostátní kolo Biologické olympiády kategorie A má naše fakulta úspěšně za sebou. Zúčasnili se jej nejen samotní soutěžící, ale také řada zaměstnanců naší fakulty v roli organizátorů. Na slavnostním vyhlášení ve skleníku Botanické zahrady byli přítomni jak vysocí zástupci akademické obce, tak zástupci politického života.
Finále soutěže Famelab proběhne v Divadle Ypsilon
Soutěž Famelab dává mladým vědcům příležitost vyzkoušet si popularizaci svého výzkumu zábavnou formou blízkou krátkému divadelnímu představení. Zástupci naší fakulty v této soutěži tradičně bodují. Pokud chcete podpořit naše letošní želízko v ohni, Julii Novákovou, zastavte se v Ypsilonce v neděli 8.5. v 19.00. Vstup volný, pro vstup je však třeba rezervace.
Profesor Bohuslav Gaš byl oceněn medailí Arnolda O. Beckmana
Profesora Bohuslava Gaše zná většina z nás jako děkana naší fakulty. O jeho vědeckém životě fyzikálního chemika ví už jen její podstatně menší část. Za své celoživotní zásluhy o rozvoj elektroforézy profesor Gaš v kanadském městě Niagara-on-the-Lake nedávno obdržel prestižní oborovou cenu: medaili, která nese jméno zakladatele firmy Beckman Coulter, Arnolda O. Beckmana.
Seminář Latinská Amerika: krajan Vladimír Kozák
O našem významném krajanovi Vladimíru Kozákovi bude v rámci semináře Latinská Amerika hovořit Kamila Šimková-Broulová. Přednáška se koná na tradičním místě v tradičním čase: ve středu od 14.50 v posluchárně Věž na Albertově 6. Všichni zájemci jsou srdečně vítáni!
Přednáška: Dr. Michaely Müller-McNicoll - From RNA to protein - what we can learn from new sequencing technologies
Michaela Müller-McNicoll z univerzity ve Frankfurtu na Mohanem přednese v Praze dvě přednášky na téma moderních sekvenovacích technologií a jejich vztahu k problematice transkripce a translace. První z nich, nazvaná "Nuclear architecture, transcription and splicing regulation", bude proslovena na naší fakultě v posluchárně Fotochemie 26.4. v 15. 00. Druhá část, nazvaná 3'end processing, mRNA export, translation and decay, proběhne v Jágrově posluchárně Ústavu molekulární genetiky ve čtvrtek 28.4. od 13.30.
Proběhlo finále Zeměpisné olympiády a vítězové letí do Číny a do Japonska
Na počátku tohoto týdne si své 18. celostátní kolo prožila na naší fakultě Zeměpisná olympiáda. V kategoriích C a D se finálového klání zúčastnilo celkově 51 soutěžících. Vítězové, kteří splňují věkový limit, se podívají na Mezinárodní olympiádu věd o Zemi IESO v Mie v Japonsku.
Promítání Mendelovských přednášek: Joan Steitz (Howard Hughes Medical Institute / Yale University)
Cyklus Mendelovských přednášek probíhá v refektáři augistiniánského opatství v Brně a účastní se jej superstars současné genetiky a molekulární biologie. Na naší fakultě probíhá jejich promítání v přímém přenosu. Nejbližší z nich můžete ve Velké zoologické posluchárně navštívit 5. května v 17.00. Přednášet bude významná americká molekulární genetička Joan Steitz. Všichni zájemci jsou srdečně vítáni!
Severočeská obec Peruc hostí výstavu ke 150. výročí narození svého rodáka prof. Václava Švambery
Již 17. sezona byla zahájena v sobotu 16.4.2016 v peruckém Muzeu české vesnice. Součástí letošní expozice je i výstava ke 150. výročí narození významného peruckého rodáka prof. V. Švambery. Výstava pochází z autorské dílny Mapové sbírky PřF UK a její vedoucí PhDr. et Mgr. Evy Novotné.
Naše fakulta bude hostit jubilejní 50. celostátní kolo Biologické olympiády
Biologická olympiáda je s Přírodovědeckou fakultou UK spojená prakticky nikdy nepřestřiženou pupeční šňůrou. Je tedy jen přirozené, že její jubilejní 50. ročník budeme hostit zrovna u nás. Na naší fakultě neproběhne jen finálové klání nejlepších středoškolských biologů, ale také slavnostní program, který svede dohromady účastníky bývalé i současné. O historii, současnosti i vyhlídkách jsme si povídali s jejím hlavním organizátorem a pravověrným “olympiádníkem” prof. RNDr. Janem Černým, Ph.D. z katedry buněčné biologie.
Profesor Petr Pavlínek vystoupil v britské BBC na téma zavedení názvu "Czechia"
Zavedení jednoslovného názvu "Czechia" pro naši republiku má řadu příznivců i odpůrců. Pro britskou BBC komentoval jeho smysl prof. Petr Pavlínek z katedry sociální geografie a regionálního rozvoje.
Přednáška: Pre-Colombian land use and environment in the Bolivian Amazon
Jak vypadala předkolumbovská Bolívie? S její podobou seznámí návštěvníky semináře "Latinská Amerika" profesor Geografického institutu univerzity v Bernu Heinz Veit. Přednáška se uskuteční v posluchárně Věž v budově Albertov 6, ve středu 20.4. ve 14:50. Všichni zájemci jsou srdečně vítáni!
Přednáška: Migrace jako příležitost, nikoliv hrozba
Přednášku na téma "Migration: an Opportunity, Not a Threat" přednese profesor právnické fakulty McGillovy univerzity v Montealu François Crépeau v Císařském sále Karolina v pondělí 25.4. od 17 hodin.
Časopis Přírodovědci.cz byl potřetí za sebou oceněn 1. místem v kategorii „Periodikum“ soutěže SCIAP
Soutěžní přehlídku vědecko-popularizačních projektů z celé České republiky SCIAP pořádá Akademie věd ČR od roku 2011. Počínaje rokem 2012 v ní naši Přírodovědci.cz sbírají ocenění v řadě různých kategorií. První místo za rok 2015 časopisu Přírodovědci.cz bylo již třetím v řadě!

Akce dokumentů