E-mail | SIS | Moodle | Helpdesk | Knihovny | cuni.cz | CIS Více

česky | english Přihlášení



V soutěži Famelab zabodovala i naše reprezentantka Julie Nováková

Mezinárodní soutěž FameLab 2016 v České republice dospěla k národnímu finále – vítězkou letošního ročníku se stala Eliška Selingerová ze 3. LF UK. Porotu zaujala svým skvělým vystoupením nazvaným 50 odstínů epigenomu. V červnu bude reprezentovat Českou republiku v anglickém Cheltenhamu. Za prezentaci "Skuteční mistři manipulace" získala Cenu Českých center Julie Nováková z katedry filosofie a dějin přírodních věd.

 

Finalisté celostátního kola soutěže Famelab 2016 v divadle Ypsilon. Julie nováková z naší katedry filosofie a dějin přírodních věd druhá zprava (stojící). Foto: Famelab

 

Odborná porota rozhodla nejen o národní vítězce (viz výše), ale také rozdělila další 3 hodnotné ceny:

Cenu AV ČR, kterou byl dron, udělila Václavu Bystrianskému z VŠCHT Praha za jeho vystoupení Kam s ním. Jednalo se o jaderný odpad.

Cenu British Council a Nadačního fondu NEURON udělila Lence Zychové z brněnské MU. Za své skvěle předvedené vystoupení Paprsek smrti o vzniku a účincích gama záření přicházejícího z vesmíru získala cestu na vědecký festival do Anglie.

Cenu Českých center předal pan Jan Špunda Julii Novákové z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy specializující se na evoluční parazitologii. Tato cena ji přináší roční spolupráci s Českými centry v zahraničí na popularizaci vědy.  Zaujala svým vystoupením:

Skuteční mistři manipulace

"Kdo jsou největší mistři v manipulaci? Přece paraziti! Ti si během společné evoluce se svými hostiteli našli řadu způsobů, jak i pomocí manipulace hostitelem učinit svůj přenos co nejefektivnější. Jedním je i nenápadný prvok Toxoplasma gondii, který se proslavil jako "mediální tvář" (inu, spíše mediální buňka) parazitických manipulátorů; to je však teprve začátek..."


Jak soutěž probíhá?

Každý soutěžící má na jevišti pouhé tři minuty. Během nich se snaží zaujmout a pobavit a hlavně vysvětlit odborné porotě a publiku nad čím bádá, čím se zabývá. Vystoupení musí být vědecky správné, neodborné veřejnosti srozumitelné a pokud možno i zábavné.

Složení poroty zajišťuje posouzení všech těchto kvalit. V letošní finálové porotě zasedl Prof. Václav Pačes, Dr. Michael Londesborough a Mgr. Marie Rodinová.   

Koho jsme v národním finále viděli?

V oblastních soutěžních kolech (březen 2016) bylo vybráno z přihlášených mladých vědců a vědkyň jedenáct nejlepších – ti prošli předepsaným školením (MasterClass, duben 2016) zaměřeným na komunikační dovednosti a práci s médii. V angličtině ho finalistům ve všech zemích poskytly zastřešující organizace - Cheltenham Festivals a British Council. Školení vedli Malcolm Love a Jat Dhillon. Mezi finalisty měly zastoupení jak ústavy AV ČR, tak VŠ z Prahy, Brna, Ostravy, Zlína i Olomouce.

 

 

 

Publikováno: Pondělí 16.05.2016 09:50

Akce dokumentů