E-mail | SIS | Moodle | Helpdesk | Knihovny | cuni.cz | CIS Více

česky | english PřihlášeníArchiv 2015 a starší

Archivní složka pro celofakultní aktuality

natr.png

Autor fotografie: Lubomír Nátr Převzato z webových stránek profesora Lubomíra Nátra; www.natr.cz

natr.png - Více...

Den otevřených dveří na PřF UK, 17.1.2014, 10:00 - 15:00

Srdečně zveme všechny zájemce o studium přírodních věd na Den otevřených dveří na Přírodovědecké fakultě UK, který se koná v pátek 17. ledna 2014 od 10 do 15 hodin.

Den otevřených dveří na PřF UK, 17.1.2014, 10:00 - 15:00 - Více...

Blahopřejeme! Kateřina Kopalová získala Bolzanovu cenu

Mezi autorkami excelentních studentských prací, které 19. prosince 2013 převzaly Bolzanovu cenu je i přírodovědkyně Mgr. Kateřina Kopalová z Katedry ekologie Přírodovědecké fakulty UK.

Blahopřejeme! Kateřina Kopalová získala Bolzanovu cenu - Více...

Výstava „Kdyby kvetla“, Botanická zahrada PřF UK, 17.1.-26.2.2014

Srdečně vás zveme do Botanické zahrady Přírodovědecké fakulty UK, Na Slupi 16, Praha 2 na autorskou výstavu Hany Veckové, Zuzany Nyčové a Evy Krejčové s názvem „Kdyby kvetla“.

Výstava „Kdyby kvetla“, Botanická zahrada PřF UK, 17.1.-26.2.2014 - Více...

Učitel by se měl udržovat v intelektuální kondici, 6.1.2014, Rodina a škola

O tom, co to znamená udržovat se v intelektuální kondici, jaké jsou ambice a kam směřují současní studenti hovořil s redaktorkou Ninou Rutovou doc. RNDr. Daniel Frynta, Ph.D. z Katedry zoologie Přírodovědecké fakulty UK.

Učitel by se měl udržovat v intelektuální kondici, 6.1.2014, Rodina a škola - Více...

Media s námi a o nás: Zaniklé šumavské obce bude možné znovu projít díky 3D modelu, 23.12.2013, ČT 24

Pracovníci Katedry aplikované geoinformatiky a kartografie Přírodovědecké fakulty UK, pod vedením RNDr. Přemysla Štycha, Ph.D., ve spolupráci se Šumavskou Kvildou mapují obce v pohraničí, které po 2.světové zcela zanikly. Pomocí dochovaných fotografií a leteckých snímků vytvářejí 3D modely.

Media s námi a o nás: Zaniklé šumavské obce bude možné znovu projít díky 3D modelu, 23.12.2013, ČT 24 - Více...

Nová kniha Celosvětový přehled rostlinných invazí v chráněných územích

V nakladatelství Springer vychází kniha Plant Invasions in Protected Areas: Patterns, Problems and Challenges, na jejíž přípravě se jako jeden ze čtyř editorů podílel Petr Pyšek z Katedry ekologie Přírodovědecké fakulty UK, který dále autorsky přispěl do šesti kapitol.

Nová kniha Celosvětový přehled rostlinných invazí v chráněných územích - Více...

Media s námi a o nás: Hledání ztraceného ráje, 11.1.2014, Lidové noviny

Ekologie je tu s námi už sto let – a její příběh připomíná, že světu kolem sebe rozumíme podstatně méně, než jsme si kdy mysleli. Více se dočtete v článku prof. RNDr. Davida Storcha, Ph.D. z Katedry ekologie Přírodovědecké fakulty UK.

Media s námi a o nás: Hledání ztraceného ráje, 11.1.2014, Lidové noviny - Více...

Reprezentační ples Přírodovědecké fakulty UK - 21.2.2014

POSLEDNÍ VSTUPENKY JSOU V PRODEJI V RECEPCI BUDOVY ALBERTOV 6 A V E-SHOPU! Srdečně všechny zveme na Reprezentační ples Přírodovědecké fakulty UK 2014, který se bude konat v pátek, 21. února 2014 od 20:00 hod. v Kongresovém centru Praha! Vstupenky můžete letos kromě tradičních prodejních míst zakoupit i v E-shopu.

Reprezentační ples Přírodovědecké fakulty UK - 21.2.2014 - Více...

Media s námi a o nás: Trend se obrací: v Česku nastal po 8 letech přirozený úbytek obyvatel, ČT 24, 7.1.2014

Poprvé za osm let došlo v Česku k přirozenému úbytku obyvatel. RNDr. Jiřina Kocourková, Ph.D. z Katedry demografie a geodemografie Přírodovědecké fakulty UK poskytla na toto téma rozhovor Zuzaně Tvarůžkové z ČT 24.

Media s námi a o nás: Trend se obrací: v Česku nastal po 8 letech přirozený úbytek obyvatel, ČT 24, 7.1.2014 - Více...

Media s námi a o nás: Jak a proč využívají některé bakterie mangan? Lidové noviny, 22.1.2014

Pro bakterie je mangan cennou komoditou: funguje jako antioxidant, chrání buňky proti ničivé síle ultrafialového záření a je "obětován" místo důležitějších částí buněk, například DNA a bílkovin, které by paprsky jinak roztrhaly na kusy. Jak přesně a proč některé bakterie mangan využívají odpovídal na dotaz čtenáře Mgr. Lukáš Falteisek z Katedry zoologie Přírodovědecké fakulty UK.

Media s námi a o nás: Jak a proč využívají některé bakterie mangan? Lidové noviny, 22.1.2014 - Více...

Media s námi a o nás: Náš nos náš pán, Lidové noviny, 3.1.2014

Proč je naše civilizace tak netolerantní k osobnímu pachu? Mají lepší čich lidé s větším nosem? A je rakovina cítit? Rozhovor s doc. Mgr. Janem Havlíčkem, Ph.D. z Katedry zoologie Přírodovědecké fakulty UK o čichu, našem nejzanedbanějším a nejméně prozkoumaném smyslu.

Media s námi a o nás: Náš nos náš pán, Lidové noviny, 3.1.2014 - Více...

Media s námi a o nás: Podle čeho poznávají vědci příbuznost organismů a řadí je do taxonomických kategorií? Lidové noviny, 15.1.2014

O třídění živých i neživých organismů se snažilo lidstvo již ve starověku. Ještě v 19. století se tak dělo ale hlavně na základě morfologie a anatomie. Ve druhé polovině 20.století, po objevu DNA, se však náš pohled na rozmanitost života dramaticky změnil. Více se dočtete v odpovědi Mgr. Tomáše Urfuse z Katedry botaniky Přírodovědecké fakulty UK.

Media s námi a o nás: Podle čeho poznávají vědci příbuznost organismů a řadí je do taxonomických kategorií? Lidové noviny, 15.1.2014 - Více...

Dny otevřených dveří ve fakultní školce Rybička, 29.1., 30.1. a 13.2.2014, 9:00-16:00

Milí rodiče, zaměstnanci, studenti a přátelé školky, srdečně vás zveme na dny otevřených dveří Přírodovědné školky Rybička!

Dny otevřených dveří ve fakultní školce Rybička, 29.1., 30.1. a 13.2.2014, 9:00-16:00 - Více...

Media s námi a o nás: Při výběru VŠ se vyplatí taktizovat, Akademie, Lidové noviny, 28.1.2014

Přemýšlíte o podání přihlášky ke studiu na Přírodovědecké fakultě UK? Čas máte do 28.2. Možná by se vám tedy hodilo pár rad jak na to. K přijetí totiž nestačí „jen“ podání přihlášky a úspěšně složené přijímací zkoušky. Chce to i trošku taktiky při výběru oboru. Veronika Bartůňková ze Studijního oddělení PřF UK vám poskytne hned několik užitečných rad.

Media s námi a o nás: Při výběru VŠ se vyplatí taktizovat, Akademie, Lidové noviny, 28.1.2014 - Více...

Pozvánka na Přírodovědný fotoklub 12.2.2014

První seminář Přírodovědného fotoklubu v zimním semestru 2013/2014 se bude konat ve středu 12. února 2014 od 16.30 v posluchárně B8 v přízemí budovy Viničná 5.

Pozvánka na Přírodovědný fotoklub 12.2.2014 - Více...

Blahopřejeme! Technologický gigant ocenil biologa z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy

Inovátor v oblasti technologií, spoluzaložený inovátorem Wernerem von Siemensem, dokáže ocenit nejen technické aplikace přírodovědy, ale i základní výzkum a výchovu nastupující vědecké generace. Cena Wernera von Siemense v kategorii „Nejlepší pedagogický pracovník“ letos putovala českému buněčnému biologovi a imunologovi doc. RNDr. Janu Černému, Ph.D. z Přírodovědecké fakulty UK v Praze.

Blahopřejeme! Technologický gigant ocenil biologa z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy - Více...

Konference GSGM 2014

Pozvánka na tradiční konferenci Genetické společnosti Gregora Mendela, která se koná ve dnech 24.-26.9.2014 v Průhonicích u Prahy

Konference GSGM 2014 - Více...

Soil Biota and Ecosystem Development in Post Mining Sites - nová kniha Jana Frouze

Nová kniha prof. Mgr. Ing. Jana Frouze, CSc. z Ústavu pro životní prostředí PřF UK je cenným shrnutím dosavadních poznatků pro praktiky zabývající se rekultivací území zasažených těžbou jakož i pro badatele studující primární sukcesní vývoj ekosystémů.

Soil Biota and Ecosystem Development in Post Mining Sites - nová kniha Jana Frouze - Více...

Nová kniha: Buněčná biologie rostlin a její biotechnologické aplikace

Nakladatelství Springer vydalo počátkem roku v rámci serie „Plant Cell Monographs“ knihu „Applied Plant Cell Biology : Cellular Tools and Approaches For Plant Biotechnology“, jejímiž editory jsou prof. Peter Nick (University Karlsruhe) a prof. Zdeněk Opatrný (Charles University Prague). Prof. Opatrný je současně autorem resp. spoluautorem tří z jejích celkem patnácti kapitol.

Nová kniha: Buněčná biologie rostlin a její biotechnologické aplikace - Více...

Neandertálce stála chůze méně, než jsme čekali

K evolučnímu neúspěchu neandertálců mohla podle jedné z teorií přispět energetická nákladnost jejich pohybu. Stála neandertálce skutečně chůze víc? Antropologové z Přírodovědecké fakulty UK v Praze se nedávno snažili tuto představu ověřit s využitím matematického modelu energetické nákladnosti chůze. Jejich výsledky se objevily v nejprestižnějším oborovém časopise Journal of Human Evolution.

Neandertálce stála chůze méně, než jsme čekali - Více...

Media s námi a o nás: Žába pomohla Čechům zjistit, jak vzniká pohlaví, 12.2.2014, Lidové noviny

Žáby zřejmě vzbuzují mimořádnou přitažlivost. Jeden obojživelník se po letmém polibku proměnil v krásného prince. Jiná žába, drápatka tropická, pomohla vědcům objasnit vznik chromozomu X, který stanoví pohlaví člověka i dalších savců. Výzkumem se zabývali odborníci z katedry buněčné biologie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.

Media s námi a o nás: Žába pomohla Čechům zjistit, jak vzniká pohlaví, 12.2.2014, Lidové noviny - Více...

Blahopřejeme všem nově jmenovaným profesorům!

Prezident republiky Miloš Zeman jmenoval v pátek 21. února s účinností od 1. března osmdesát pět nových profesorů vysokých škol. Mezi nimi i šest z Přírodovědecké fakulty UK.

Blahopřejeme všem nově jmenovaným profesorům! - Více...

Fakultu čeká otevírání dveří

I přes různost oborů, výzkumných témat či metod mají všichni, kdo na Přírodovědecké fakultě studují či pracují, společné dvě věci: oddanost vědě a zájem na tom, aby fakulta prosperovala a rozvíjela se v kvalitní a moderní vědeckou instituci světové úrovně. Zatímco první vzniká vlastně „samo“, o druhé je třeba se náležitě starat. Jaké plány má tedy ohledně budoucího směřování naší fakulty její děkan, prof. RNDr. Bohuslav Gaš, CSc.?

Fakultu čeká otevírání dveří - Více...

Přírodovědecká fakulta má nový web

Po třech letech fakulta mění design svého webu. Nová podoba by měla být přitažlivější a pro uživatele snazší k použití. Při testování se nezapomnělo ani na tablety.

Přírodovědecká fakulta má nový web - Více...

Otevíráme nový bakalářský studijní obor Medicinální chemie

Přihlášku na obor Medicinální chemie je možné podat až do 30.4.2014. Den otevřených dveří tohoto nově otevíraného oboru se koná 11. dubna 2014 od 14:00 do 18:00 hodin na Přírodovědecké fakultě UK v budově Chemického ústavu (Praha 2, Hlavova 8). Úvodní přednáška proběhne v posluchárně CH1.

Otevíráme nový bakalářský studijní obor Medicinální chemie - Více...

IMC 2014 Call for Papers a stipendia.

Přípravný tým International Microscopy Congress IMC 2014 zasílá "Call for Papers" a upozornění na speciální stipendium pro členy ČSMS.

IMC 2014 Call for Papers a stipendia. - Více...

STARS - uzávěrka přihlášek posunuta do 20.3.2014!

Uzávěrka pro přihlášky do doktorského programu STARS byla posunuta do 20. března 2014!

STARS - uzávěrka přihlášek posunuta do 20.3.2014! - Více...

Přednáška "Léčiva a životní prostředí", 11.3.2014 od 17:00

Srdečně vás zveme na přednášku doc. Stanislava Smrčka s názvem Léčiva a životní prostředí z cyklu Chemické úterky.

Přednáška "Léčiva a životní prostředí", 11.3.2014 od 17:00 - Více...

Vyhynutí neandrtálců, Události - ČT1, 8.3.2014

K evolučnímu neúspěchu neandertálců mohla podle jedné z teorií přispět energetická nákladnost jejich pohybu. Stála neandertálce skutečně chůze víc? Doc. Vladimír Sládek a Mgr. Martin Hora z Katedry antropologie a genetiky člověka Přírodovědecké fakulty UK v Praze se nedávno snažili tuto představu ověřit s využitím matematického modelu energetické nákladnosti chůze.

Vyhynutí neandrtálců, Události - ČT1, 8.3.2014 - Více...

Nové bezpečnostní stojany na kolišti Albertov

Od 4. 3. jsou na kolišti Albertov instalovány nové uzamykatelné stojany na jízdní kola. Pro jejich náležité použití je třeba speciálních zámků, které jsou k dispozici na vrátnici Albertov 6 oproti vratné záloze 100,-Kč.

Nové bezpečnostní stojany na kolišti Albertov - Více...

Akce dokumentů