E-mail | SIS | Moodle | Helpdesk | Knihovny | cuni.cz | CIS Více

česky | english Přihlášení



Je výhodnější pít čaj z listů či kořenů řepíku lékařského nebo dobromysli obecné? A jak chutná patogenním bakteriím Pseudomonas aeruginosa?

Hledáním účinných přírodních látek v léčivých rostlinách a jejich inhibičním efektem na růst bakterií P. aeruginosa se zabývá nový článek týmu Katedry biochemie, do kterého byly přizváni talentování středoškolští studenti Eliška Sladkovská a Daniel Šmíd.

Pseudomonas aeruginosa způsobuje chronické plicní onemocnění vedoucí k respiračnímu selhání, a dokonce až k úmrtí. Navíc se jedná o bakterii rezistentní na antibiotika, což je celosvětově palčivý problém dnešní doby. Stále častěji se tedy hledají nové a nejlépe přírodní antimikrobiální látky, které by mohly antibiotika nahradit.

Tradičně se používají nadzemní části řepíku lékařského (Agrimonia eupatoria L.) a dobromysli obecné (Origanum vulgare L.) ve formě čaje nebo alkoholické tinktury pro jejich zdraví podporující účinky a antibakteriální vlastnosti. V tomto projektu tým Katedry biochemie ve spolupráci s talentovanými středoškolskými studenty Eliškou Sladkovskou (Gymnázium Nový PORG) a Danielem Šmídem (Gymnázium da Vinci) zkoumal antimikrobiální účinky všech částí rostlin, tj. extraktů z listů, květů, stonků a kořenů v podobě horkého nálevu (čaje) nebo 60% ethanolu (tinktury) proti bakteriím P. aeruginosa. Pro zjištění vlivu extraktů na přežívání bakterií byl použit luminiscenční kmen P. aeruginosa, který emituje záření, pokud bakterie žije. Obrázek ukazuje, jak bioluminiscence, odpovídající množství živých pseudomonád, klesne vlivem extraktů z různých částí rostlin.

Rovněž byly porovnávány antimikrobiální účinky s antioxidačními vlastnostmi a obsahem fenolických látek v rostlinných extraktech. Nejvyšší antimikrobiální aktivita byla zjištěna v případě ethanolových extraktů kořenů a květů O. vulgare, následovaných kořeny A. eupatoria. Jmenovitě byly v ethanolovém extraktu kořenů O. vulgare vysoce zastoupeny: kyselina chlorogenová, kyselina protokatechová, hesperidin, kyselina šikimová, rutin, kvercetin a morin. Ukazuje se tak, že synergický účinek různých fenolických látek a flavonoidů může být klíčový v antibakteriálním účinku čajů a tinktur.

Bělonožníková, K., Sladkovská, E., Kavan, D., Hýsková, V., Hodek, P., Šmíd, D., Ryšlavá, H.: Effect of Agrimonia eupatoria L. and Origanum vulgare L. leaf, flower, stem, and root extracts on the survival of Pseudomonas aeruginosa. Molecules 28 (2023), https://doi.org/10.3390/molecules28031019

Publikováno: Středa 26.04.2023 10:00

Akce dokumentů