Náš SOČkař mezi pěti studenty, kteří získali podporu Nadačního fondu UK

Nadační fond Univerzity Karlovy udělil granty pěti nadaným středoškolákům, kteří se účastní výzkumu spojeného s některou z fakult UK. Podporu získal i Mikuláš Ladin pracující na Katedře biochemie.

Mikuláš Ladin, student pražského Gymnázia Nad Štolou, získal finanční podporu Nadačního fondu Univerzity Karlovy pro svůj výzkum fosfatázy Pho15p z patogenních kvasinek Candida albicans a Candida parapsilosis. Pho15p se pravděpodobně podílí na odstraňování chybných metabolitů vznikajících při přeměnách sacharidů. Mikuláš studuje tyto fosfatázy na proteinové úrovni a zároveň analyzuje transkripci genu, který je kóduje, v obou zmíněných kvasinkách za různých nutričních a stresových podmínek.

Se svou prací, která vzniká na Katedře biochemie pod vedením Olgy Heidingsfeld, se zúčastní soutěže Středoškolské odborné činnosti.

Držte palce!

stredoskolaku