E-mail | SIS | Moodle | Helpdesk | Knihovny | cuni.cz | CIS Více

česky | english Přihlášení



aktuality

Chemické zbraně - jejich kontrola a zákaz

Cyklus přednášek Chemických úterků v letním semestru 2019 uzavře Dr. Urválková z Státního ústavu pro jadernou bezpečnost. Přednáška o chemických zbraních proběhne 4.6.2019 od 17:00 jako vždy v posluchárně CH1.

Chemické zbraně - jejich kontrola a zákaz - Více...

Krásy a užitečnost elektrochemie

Cyklus přednášek Chemických úterků v zimním semestru 2019 nezačne nikdo jiný než děkan Přírodovědecké fakulty UK prof. RNDr. Jiří Zima, CSc. Přednáška o elektrochemii proběhne 8.10.2019, srdečně Vás zveme od 17:15 do posluchárny CH2.

Krásy a užitečnost elektrochemie - Více...

Molekulární design a chemická syntéza nanoobjektů

Cyklus přednášek Chemických úterků pokračuje přednáškou Dr. Cíglera, vedoucího skupiny Syntetické nanochemie z Akademie věd, na téma nanočástic a nanochemie. Přednáška nazvaná "Molekulární design a chemická syntéza nanoobjektů" proběhne 22.10.2019, srdečně Vás zveme od 17:15 do posluchárny CH2.

Molekulární design a chemická syntéza nanoobjektů - Více...

Kapilární elektroforéza ve spojení s mikrodialýzou pro biomedicínský výzkum

Cyklus přednášek Chemických úterků pokračuje přednáškou prof. Tůmy, z Ústavu hygieny 3. LF. Přednáška nazvaná "Kapilární elektroforéza ve spojení s mikrodialýzou pro biomedicínský výzkum" proběhne 5.11.2019, srdečně Vás zveme od 17:15 do posluchárny CH2.

Kapilární elektroforéza ve spojení s mikrodialýzou pro biomedicínský výzkum - Více...

Hlíva ústřičná, “magic mushroom” v dekontaminacích

Další přednáškou v cyklu přednášek Chemických úterků bude přednáška nazvaná "Hlíva ústřičná, “magic mushroom” v dekontaminacích", kterou přednese ředitel Ústavu pro životní prostředí Přírodovědecké fakulty UK prof. Tomáš Cajthaml. Srdečně Vás zveme 19.11.2019 od 17:15 do posluchárny CH2.

Hlíva ústřičná, “magic mushroom” v dekontaminacích - Více...

K čemu rostlinám slouží hormony: Jsou rostliny zelení živočichové?

Další přednáškou v cyklu přednášek Chemických úterků bude přednáška nazvaná „K čemu rostlinám slouží hormony: Jsou rostliny zelení živočichové?“, kterou přednese předsedkyně Akademie věd ČR prof. RNDr. Eva Zažímalová, CSc. Srdečně Vás zveme 3.12.2019 od 17:15 do posluchárny CH2.

K čemu rostlinám slouží hormony: Jsou rostliny zelení živočichové? - Více...

POZOR změna termínu Chemických úterků

Poslední přednáška přednáška zimního semestru nazvaná "Předvánoční překvapení" neproběhne 10.12. 2019, ale přesouvá se na začátek letního semestru. Důvodem je souběh několika akcí. Děkujeme za pochopení a těšíme se na viděnou v letním semestru. Program letního semestru finalizujeme a poté bude zveřejněn. organizátoři Chemických Úterků

POZOR změna termínu Chemických úterků - Více...

2. ročník Setkání u Periodické tabulky

Srdečně vás zveme na již druhý roční Setkání u periodické tabulky prvků

2. ročník Setkání u Periodické tabulky - Více...

Chemické úterky v letním semestru 2020

POZOR! Přednášky probíhají v průběhu letního semestru již v úterý 3. března od 16:30 v přednáškové místnosti CH1 (Chemický ústav, Hlavova 8, Praha 2)

Chemické úterky v letním semestru 2020 - Více...

Praktická toxikologie pohledem analytického chemika

První přednáškou v letním semestru v cyklu přednášek Chemických úterků bude přednáška nazvaná „Praktická toxikologie pohledem analytického chemika“, kterou přednese přednosta Ústavu soudního lékařství a toxikologie Všeobecné fakultní nemocnice v Praze doc. RNDr. Radomír Čabala, Dr. Srdečně Vás zveme 3.3.2020 od 16:30 do posluchárny CH1.

Praktická toxikologie pohledem analytického chemika - Více...

Chemické úterky – změna programu

Přednáška plánovaná na 4.4. se ruší. O dalším programu se rozhodne dle aktuálních podmínek. Děkujeme za pochopení.

Chemické úterky – změna programu - Více...

Rozhovor s doc. Janem Veselým – laureátem Studentského velemloka

Laureátem ceny Studentský velemlok za akademický rok 2018/2019 za chemii a přednášku Organická syntéza se stal Doc. RNDr. Jan Veselý, Ph.D. (*1977), který po absolvování postdoktorandského pobytu na Stockholmské universitě působí na Přírodovědecké fakultě jako vedoucí skupiny organokatalýzy a enantioselektivní syntézy. Zároveň též zastává pozici zástupce vedoucího katedry organické chemie. Kromě autorství více než 70 vědeckých publikací je držitelem dvou patentů, a několika ocenění od České společnosti chemické (Cena Otakara Červinky a Cena Alfreda Badera), Přírodovědecké fakulty (Cena děkana) a Učené společnosti České republiky. V minulosti již získal Velemloka za seminář z Organické chemie (2010/2011). Jeho hlavním vědeckým zájmem je vývoj nových stereoselektivních chemických transformací a příprava biologicky aktivních či strukturně zajímavých sloučenin.

Rozhovor s doc. Janem Veselým – laureátem Studentského velemloka - Více...

Dr. Lukáš Rýček získal Cenu Alfreda Badera

Cena Alfreda Badera za organickou chemii byla za rok 2020 udělena Dr. Lukáši Rýčkovi, působícímu na Katedře organické chemie. Dr. Rýček byl oceněn za jeho práci "Totální syntéza přírodních látek a jejich analogů – využití v medicinální chemii a aplikace nových chemických metod". Od roku 1994, kdy byla cena udělena poprvé, se tak Dr. Rýček stal šestým držitelem tohoto ocenění, který působil na Přírodovědecké fakultě UK.

Dr. Lukáš Rýček získal Cenu Alfreda Badera - Více...

Návod MS Teams

Průběžně aktualizovaná verze

Návod MS Teams - Více...

Rozhovory s laureáty Studentského velemloka – doc. Fišerem a dr. Křížkem

Zde přinášíme odkaz na rozhovory se dvěma laureáty ceny Studentský velemlok za akademický rok 2019/2020 z chemické sekce.

Rozhovory s laureáty Studentského velemloka – doc. Fišerem a dr. Křížkem - Více...

Přírodověda populárně – Z teorie do zkumavky aneb unikátní zlatný klastr a další sloučeniny

Zde přinášíme odkaz popularizační článek o přípravě unikátního klastru sedmi atomů zlata ve skupině prof. Petra Štěpničky z Katedry anorganické chemie Přírodovědecké fakulty.

Přírodověda populárně – Z teorie do zkumavky aneb unikátní zlatný klastr a další sloučeniny - Více...

Pozvánka na přednášku QVC: "TRAP Radiopharmaceuticals: How Coordination Chemistry from Prague made its way into clinics worlwide"

We cordially invite you to the "Quo Vadis Chemistry" lecture "TRAP Radiopharmaceuticals: How Coordination Chemistry from Prague made its way into clinics worlwide" which will be delivered by Prof. Johannes Notni, Clinic for Nuclear Medicine, University Hospital Essen, Germany. The lecture takes place on 18th of October at 3:40 p.m. at the Lecture Hall CH2, the School of Chemistry Building, FoS CU, Hlavova 8, Prague 2.

Pozvánka na přednášku QVC: "TRAP Radiopharmaceuticals: How Coordination Chemistry from Prague made its way into clinics worlwide" - Více...

Přírodověda populárně – Nová cesta k cytotoxickým látkám

Zde přinášíme odkaz popularizační článek popisující efektivní a ekonomickou syntézu analogů přírodních biologicky aktivních látek v týmu Dr. Elišky Matoušové z katedry organické chemie.

Přírodověda populárně – Nová cesta k cytotoxickým látkám - Více...

Pozvánka na veřejnou habilitační přednášku pana RNDr. Tomáše Křížka, Ph.D.

Katedra analytické chemie PřF UK a Odborná skupina analytické chemie České společnosti chemické si Vás dovolují pozvat na veřejnou habilitační přednášku pana RNDr. Tomáše Křížka, Ph.D. (Katedra analytické chemie PřF UK) na téma „Flexibilita kapilární elektroforézy a její analytické aplikace“. Přednáška proběhne v úterý 29. března 2022 ve 14:00 v posluchárně CH2, Chemický ústav PřF UK (Hlavova 8, Praha 2). Přednášku bude možno sledovat i on line.

Pozvánka na veřejnou habilitační přednášku pana RNDr. Tomáše Křížka, Ph.D. - Více...

Pozvánka na přednášku paní Dr. Petranky Petrovy

Katedra analytické chemie PřF UK a Odborná skupina analytické chemie České společnosti chemické si Vás dovolují pozvat na přednášku „Optical emission spectrometry with plasma sources: Analytical characteristics and application“. Přednášku prosloví paní Dr. Petranka Petrova (South-West University, Blagoevgrad, Bulharsko) dne 5. dubna 2022 od 14:00 v posluchárně CH2, Chemický ústav PřF UK, Hlavova 8, Praha 2.

Pozvánka na přednášku paní Dr. Petranky Petrovy - Více...

Experientia Day 2022

Nadace Experientia podporuje mladé vědce a vědkyně z oboru organické, bioorganické a medicinální chemie na zahraničních stážích i zde v ČR díky vědeckým start-up grantům. Přijďte na Experientia Day, který se bude konat ve čtvrtek 30. června od 9.00 v hlavní přednáškové místnosti na ÚOCHB AV ČR, Flemingovo nám. 2, Praha 6.

Experientia Day 2022 - Více...

Přírodověda populárně – Řekni to molekulou!

Zde přinášíme odkaz na popularizační článek popisující metody molekulárního kódování. Vývojem této metody se zabývají absolventi naši fakulty (Dr. Miloslav Polášek, Dr. Tomáš David, Dr. Martin Dračínský z Ústavu organické chemie a biochemie Akademie Věd ČR) spolu s našim Ph.D. studentem Janem Kretschmerem.

Přírodověda populárně – Řekni to molekulou! - Více...

Rozhovor s doc. Martinem Dračínským – laureátem Studentského velemloka

Cenu Studentský velemlok za uplynulý akademický rok 2020/2021 za sekci chemie získal doc. RNDr. Martin Dračínský, PhD. (*1978) se svou přednáškou "Spektrální metody NMR I". Vystudoval organickou chemii na naší fakultě a od svého doktorského studia se věnuje spektroskopii, konkrétně metodě nukleární magnetické rezonance (NMR). Aktuálně v této oblasti působí na Ústavu organické chemie a biochemie Akademie Věd ČR (ÚOCHB AV ČR). Ocenění Studentského velemloka získal vůbec poprvé.

Rozhovor s doc. Martinem Dračínským – laureátem Studentského velemloka - Více...

Rozhovor s RNDr. Naděždou Krylovou, CSc. – laureátkou Studentského velemloka

Cenu Studentské velemloka za nejlepší mimosekční předmět dostala RNDr. Naděžda Krylová CSc. (*1945) za předmět Vybrané partie z matematiky. Vystudovala obor aplikovaná matematika na Matematicko-fyzikální fakultě UK (MFF UK), kde od ukončení studia v roce 1968 až do roku 2010 byla členkou Katedry aplikované matematiky. Po celou tuto dobu vyučovala i matematiku pro chemiky na Přírodovědecké fakultě UK. Po ukončení studia pracovala několik let též v Matematickém ústavu AV, v oddělení parciálních diferenciálních rovnic. Od roku 2011 stále působí jako pedagog v Ústavu aplikací matematiky a výpočetní techniky PřF. Před vlastní vědeckou prací dala přednost lektorství. Naučila spoustu studentů nebát se matematiky a porozumět jejím pravidlům. Podle mnohých studentů je Duší matematiky na půdě přírodovědy.

Rozhovor s RNDr. Naděždou Krylovou, CSc. – laureátkou Studentského velemloka - Více...

Přírodověda populárně – Nanočástice: budoucnost nebo dávná minulost?

Nanomateriály jsou díky svým unikátním vlastnostem velmi aktuálním tématem pro mnohé výzkumné týmy po celém světě. Je však možné, že tu s námi jsou podstatně déle, než jsme si mysleli? Že je vyvinula sama příroda? Kvantové tečky jsou typ nanočástic, které jsou běžně považovány za umělé polovodiče se zajímavými vlastnostmi a aplikacemi. Vědecký tým Dr. Martina Feruse, jehož součástí jsou i studenti Přírodovědecké fakulty UK, spojil síly se skupinou Dr. Lukáše Nejdla z Mendelovy univerzity v Brně, aby prozkoumali roli kvantových teček v chemii vzniku života na Zemi.

Přírodověda populárně – Nanočástice: budoucnost nebo dávná minulost? - Více...

Upozornění pro přednášející v posluchárnách chemické sekce

Instalace nových dotykových ovládacích panelů s aplikací appCUE (CH1 + CH5), uzamčení počítačů a zavedení nového systému správců poslucháren.

Upozornění pro přednášející v posluchárnách chemické sekce - Více...

Přírodověda populárně – Polymerní nanočástice jako dopravní prostředky pro léčiva

Léčiva je v organismu třeba přenést do místa, ve kterém mají působit. Jako přenašeče mohou fungovat správně vybrané polymerní nanočástice. Pokud jsou tyto nanočástice vhodně značeny, je možné je použít jak pro terapii, tak pro diagnostiku pomocí zobrazovacích metod. A právě výzkumu takových kopolymerních nanočástic, skládajících se ze dvou odlišných bloků a značených pomocí 19F, je věnován článek, na kterém se podíleli absolventi a studenti Přírodovědecké fakulty UK.

Přírodověda populárně – Polymerní nanočástice jako dopravní prostředky pro léčiva - Více...

Seminář UNCE SCI/014 2022

Seminar of the Charles University Excellence Centre UNCE/SCI/014

Seminář UNCE SCI/014 2022 - Více...

Přírodověda populárně – Co se skrývá za fosforem?

Dlouho neznámý antimonový analog 1,1´-bis(difenylfosfino)ferrocenu připravil tým prof. Petra Štěpničky z Katedry anorganické chemie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy. Jejich práce zahrnovala přípravu, popis a studii chování symetrického antimonového derivátu a výsledkem byl článek v časopise Dalton Transactions, který se dostal i na obálku čísla.

Přírodověda populárně – Co se skrývá za fosforem? - Více...

Přírodověda populárně – Světlem proti bakteriím

Bakteriální rezistence k antibiotikům a snaha o čištění kontaminovaných prostředí aktuálně trápí prakticky celý svět a jejich vyřešením se tak zabývá mnoho výzkumných skupin. Mezi ně patří i doktorandští studenti Vojtěch Liška a Petra Křtěnová z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy, kteří se pod vedením prof. Jiřího Mosingera zabývali ve spolupráci s RNDr. Pavlem Kubátem CSc. z Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského vývojem nové světlem aktivované nanovlákenné polymerní membrány s antibakteriálním účinkem, kterou lze vzdáleně manipulovat pomocí magnetického pole.

Přírodověda populárně – Světlem proti bakteriím - Více...

Seminář UNCE SCI/014 2023

Seminar of the Charles University Excellence Centre UNCE/SCI/014

Seminář UNCE SCI/014 2023 - Více...

Akce dokumentů