Začíná boj o čtyři volná místa na mezinárodní geografické olympiádě v Japonsku

Celostátní finále soutěže Zeměpisná olympiáda se uskuteční ve dnech 14. a 15. května 2013 na půdě Univerzity Karlovy v Praze. Vítězové soutěže se následně v japonském Kjótu pokusí navázat na loňský celosvětový úspěch české výpravy.

.Na mezinárodním poli skončil český tým mladých geografů v konkurenci 32 vybraných států světa na 8. místě. Poukazuje to na vysokou úroveň české národní soutěže, která letos pod hlavičkou tématu „Krajina“ prověřuje dovednost orientace v krajině, posouzení environmentálních rizik a hodnocení změn využití ploch. Ti nejlepší, kteří se dostali do finále, se museli postupně probojovat školním, okresním a krajským kolem. Do finále národního kola byl přizván vítěz z každého kraje a dalších deset nejlepších z celého Česka. O čtyři místa na celosvětové olympiádě v Japonsku bude bojovat celkem 49 mladých geografů.

Národní kolo se uskuteční v kategorii C (8. a 9. ročníky ZŠ) a D (střední školy). Zeměpisná olympiáda není zdaleka jen psaní testů. Jednotlivé disciplíny olympiády jsou zaměřeny na všeobecné geografické znalosti, schopnost práce v terénu, vytváření map či třídění informací o území. Mladý geograf by měl mít znalosti o přírodě i lidské společnosti (fyzické i sociální složce) a zároveň mít přehled také o dění ve světě i kolem sebe. Úlohy testují schopnosti každodenního rozhodování v území – na úrovni místního regionu, státu či planety. Vzhledem k účasti vítězů v celosvětovém kole jsou některé úlohy národního kola řešeny v anglickém jazyce.

Dosavadní úspěchy Česka v mezinárodních geografických soutěžích dokumentuje zisk 4 zlatých, 10 stříbrných a 7 bronzových medailí v posledních deseti letech. Největší úspěch zaznamenali soutěžící na mezinárodní geografické olympiádě v Kolíně nad Rýnem v roce 2012, která se konala v průběhu světového kongresu Mezinárodní geografické unie. Český tým se jako celek umístil na 8. místě na světě. Mezi jednotlivci se umístila na 6. pozici Hana Pařízková z Gymnázia Velké Meziříčí. Mezi dívkami se tak stala dokonce druhou nejlepší geografkou na světě.

Od letošního ročníku pověřilo MŠMT organizací soutěže Geografickou sekci Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze, ve spolupráci s Ústřední komisí Zeměpisné olympiády a Českou geografickou společností.

Kontakt:

RNDr. Martina Hupková, e-mail: martina.hupkova@natur.cuni.cz, tel: +420 721 859 242

www.zemepisnaolympiada.cz

www.natur.cuni.cz