New Wave 3: studentský diskuzní seminář

V pátek 27. května proběhl třetí ročník studentské konference New Wave, kterou organizuje Geografická sekce Přírodovědecké fakulty UK ve spolupráci s Pražskou-středočeskou pobočkou České geografické společnosti.

Letošní ročník této již tradiční akce se zaměřil na diskuzi tří tematických okruhů: Rizika a hrozby, Udržitelný rozvoj a Inovace. Tyto aktuální vědecké koncepty dokázaly propojit příspěvky z řady různých témat. Rizika a hrozby vyplývají jak ze znečištění vodních toků, které z fyzicko-geografické a sociálně-geografické perspektivy diskutovaly Martina Hupková a Jana Kaiglová), tak i z nadměrné specializace ekonomiky na automobilový průmysl (Jan Ženka, Karel Hostomský). Udržitelný rozvoj, který se snaží těmto hrozbám a rizikům předcházet, se musí umět vypořádat jak s problémy cestovního ruchu (Peter Svoboda), tak potravin a jídla (Lenka Fendrychová). I když se pojem inovace častěji spojuje s moderními technologiemi, pro předcházení rizik a podporu udržitelného rozvoje je třeba inovovat i geografii (Ondřej Herzán), a to také prostřednictvím mezinárodních kontaktů (Jakub Široký a Eva Čechová, Roman Matoušek). Zároveň si však musíme být vědomi nových hrozeb, které s sebou inovace přinášejí (Petr Kučera).

Všech 10 příspěvků přednesených v průběhu semináře vyvolalo bohatou diskuzi mezi přítomnými studenty fyzické a sociální geografie i kartografie. Věříme, že příští ročník potvrdí úspěšnou tradici studentských konferencí New Wave.

Fotogalerii najdete na www.danafi.rajce.idnes.cz

Zprávu o konferenci zveřejnilo také Iforum Univerzity Karlovy http://iforum.cuni.cz/IFORUM-11061.html

Publikováno: Středa 01.06.2011 00:15