Zákonitosti v dlouhodobých změnách početnosti ptáků: od popisu nápadných jevů, k odhalení nejdůležitějších působících procesů

Proč jsou různé druhy různě početné? Co limituje druhové areály rozšíření? Jak se mění bohatství ekologických společenstev v různých podmínkách? Na modelové skupině evropských ptáků zkoumáme tyto a další otázky, které se týkají diverzity, makroekologie a změn početnosti a mají uplatnění v praktické ochraně přírody.

• Zjišťujeme, jaké faktory způsobují, proč některé druhy ubývají a proč naopak populace jiných druhů rostou - máme za to, že hlavní roli hrají změny v krajině a globální změny klimatu, ale i ekologická specifika jednotlivých druhů.
  • Zabýváme se změnami rozšíření ptáků ve střední Evropě - odlišujeme vliv lidské činnosti od jiných faktorů a zaměřujeme se ocenění efektivity státní ochrany přírody.
  • Sledujeme vývoj druhového bohatství ptačích společenstev v čase - ačkoliv se celková diverzita českých ptáků dlouhodobě nemění, složení společenstev podléhá výrazné dynamice, mění se zastoupení druhů s různými nároky na prostředí a biotopovou specializací.
  • Zaměřujeme se na prostorovou variabilitu ptačích společenstev - výzkum regionálních rozdílů v druhovém složení a faktorů, které v různých oblastech způsobují změny početnosti jednotlivých druhů, pomáhá odlišit místně specifické vlivy od obecných zákonitostí.

Integrací poznatků z těchto dílčích tématických okruhů vzniká ucelený obrázek o hlavních mechanismech, které formují současnou podobu středoevropské avifauny. Poznání těchto mechanismů je klíčové pro správné nastavení hlavních priorit ochrany ptáků i dalších organismů.

Hlavní řešitel:
Jiří Reif

Odborná spolupráce: Katrin Böhning-Gaese (Johannes Gutenberg Universität, Mainz), Frédéric Jiguet (Muséum national d’Historie naturelle, Paris), Česká společnost ornitologická, Centrum pro teoretická studia UK a AV ČR

Studenti:
Jaroslav Koleček, Michaela Koschová, Magdalena Krsová, Pavlína Ráslová, Tomáš Telenský

Publikace

Studenti, kteří mají zájem se na projektu podílet v rámci své diplomové práce, se mohou obrátit přímo na hlavního řešitele (email: jirireif@yahoo.com).