E-mail | SIS | Moodle | Helpdesk | Knihovny | cuni.cz | CIS Více

česky | english Přihlášení



RSS - veřejné aktuality

Kanál RSS

Biologické čtvrtky ve Viničné
Všem zájemcům o evoluci a obecnější biologická témata budou i v zimní semestru 2023 určeny oblíbené Biologické čtvrtky. Přednášky budou rovněž streamované na facebookové stránce Biologické čtvrtky ve Viničné. Těšíme se na vás.
Literatura na čerstvém vzduchu - změna programu!
Srdečně zveme všechny nadšené čtenáře a posluchače na třetí ročník Literatury na čerstvém vzduchu. V amfiteátru na Albertovských svazích se můžete těšit na lyrika, prozaika, překladatele, stipendistu PLD a básníka města Prahy pro rok 2023 Petra Borkovce, a to v úterý 10. října v 17hod. Setkání se spisovatelkou, stipendistkou PLD a autorkou legendárního Hrdého Budžese Irenou Douskovou se přesouvá, termín v dostatečném předstihu zveřejníme. Vstup je volný.
Biocev days 2023
Srdečně vás zveme na výroční vědeckou konferenci s posterovou sekcí BIOCEV DAYS 2023. Ta se koná od 16. do 18. října 2023 v centru Biocev a nabídne vědeckým komunitám skvělou příležitost spojit se, sdílet znalosti a zkušenosti a spolupracovat. Registrace na konferenci je nutná.
Výstava Amazonka, 23 let od objevu pramenů českými expedicemi
Srdečně vás zveme na venkovní výstavu "Amazonka, 23 let od objevu pramenů českými expedicemi", která bude k vidění od 12. do 31. října 2023 na piazettě u Janáčkova divadla v Brně. Výstavu slavnostně zahájí a komentovanou prohlídkou provede její kurátor a autor hydrolog a geograf prof. RNDr. Bohumír Janský, a to v pondělí 16. října 2023 v 17hod.
Poslední večeře ordovického trilobita
Český trilobit poprvé v Nature! Paleontologové z Ústavu geologie a paleontologie naší fakulty s kolegy (seznam níže v tomto článku) popsali v jednom z nejprestižnějších vědeckých časopisů trilobita starého 465 milionů let se zachovaným obsahem trávicí soustavy. Tato unikátní zkamenělina, trojrozměrně zachovaná v tzv. rokycanské kuličce, byla nalezena před více než sto lety. Svá tajemství vydala ale až nyní, díky použití nejmodernější zobrazovací metody za pomoci synchrotronu. Výzkum umožnil zaplnit zásadní mezeru v poznání ekologie trilobitů a jejich role v prvohorních ekosystémech.
Prestižní stipendium Azrieli International postdoctoral fellowship
Právě končíte Ph.D. studium a nebo od získání Vašeho diplomu ještě neuplynuly tři roky? Tak pak si nenechte ujít prestižní Azrieli International postdoctoral fellowship. Toto stipendium vám umožní zapojit se po dobu dvou let do výzkumu na jedné z osmi špičkových akademických institucí v Izraeli. Zahájení stipendijního pobytu je v říjnu 2024, uzávěrka přihlášek 15. listopadu 2023.
Nová vizuální identita Univerzity Karlovy rozproudí univerzitní i fakultní marketing
Jakkoli přinese nové propagační logo Univerzity Karlovy čerstvý vítr do marketingových plachet, historické pečeti jako oficiálního loga se univerzita nevzdává a bude jej i nadále používat na oficiálních dokumentech, diplomech apod. Prostor pro sjednocení propagační linie se otevřel i fakultám a součástem UK.
Noc vědců 2023 proběhne již brzy i na naší fakultě!
Další ročník oblíbené Noci vědců se blíží. Letos koná v pátek 6. října od 17:00 do 23:00 a jejím tématem je Tajemství. I tentokrát se této významné celoevropské akce účastní i všechny fakulty Univerzity Karlovy. V budovách Albertov 6 a Hlavova 8 budou probíhat přednášky, workshopy, prohlídky jednotlivých budov a další pestrý program pro všechny věkové kategorie. Vstup je zdarma.
Dva z pěti čerstvě udělených mezinárodních projektů GA ČR míří na naši fakultu
Grantová agentura ČR podpoří pět nových mezinárodních projektů. Ty je možné řešit díky spolupráci GA ČR s partnerskými zahraničními agenturami podporujícími základní výzkum. Hned dva z nich povedou vědci z naší fakulty: RNDr. Ondřej Vaněk, Ph.D. z katedry biochemie a Martin Zoltner, Ph.D. z katedry parazitologie. Gratulujeme!
Výstava Cesta české vědy - doprovodné akce
Výstava Cesty české vědy bude do 27. listopadu k vidění v Regionálním muzeu v Mikulově. Vypráví příběh z dějin geografie, botaniky, geologie, astronomie, genetiky či naturfilosofie, zasazené do míst, kde se odehrávaly. V rámci doprovodného programu můžete zhlédnout komentovanou prohlídku kurátorky výstavy Ing. Michaely Nohejlové Zemková, Ph.D. z katedry filosofie a dějin přírodních věd PřF UK či si poslechnout přednášku Mgr. Lenky Ovčáčkové, Ph.D z katedry filosofie a dějin přírodních věd PřF UK, a to 27. a 29.9. na zámku Mikulov.
Úterní matematicko-biologické semináře ve Viničné
Srdečně zveme všechny zájemce na cyklus matematicko-biologických seminářů, které se budou konat od zimního semestru vždy v úterý ve Viničné 7. Úvodní seminář proběhne 10. října 2023.
Evropská rybí konference v Praze
Minulý týden proběhl v Praze XVII Evropský ichtyologický kongres. Hlavní spoluorganizátorkou byla i Zuzana Musilová z Katedry zoologie Přírodovědecké fakulty UK, která konferenci organizovala spolu s kolegy z České zemědělské univerzity a Ústavu živočišné fyziologie a genetiky Akademie věd ČR.
Postup do národního finále soutěže FameLab Česká republika
Do národního finále soutěže FameLab Česká republika, ve kterém 9 soutěžících napříč obory představí formou stand-upu svůj výzkum nebo projekt, postupují i tři zástupkyně naší fakulty: Zuzana Osifová, Marie Pangrácová a Lucie Schreiberová. Finále se uskuteční v úterý 26. září 2023 od 17hod na Fakultě humanitních studií UK. Jste srdečně zváni! Registrace nutná.
26. ročník Ceny Wernera von Siemense byl zahájen
Šestadvacátý ročník Ceny Wernera von Siemense pro studenty technických a přírodovědných oborů a mladé vědce byl vyhlášen. V celkem osmi kategoriích se rozdělí jeden milion korun, v kategorii nejlepší diplomová a disertační práce spolu se studenty získají ocenění a finanční odměnu i vedoucí prací. Zájemci se mohou hlásit prostřednictvím internetových stránek soutěže až do 30. listopadu 2023.
"Bioacoustic AI": Nový způsob, jak porozumět zvířatům
Strojové učení, často nazývané "umělá inteligence" může pomoci s analýzou zvířecích zvuků, čímž umožní poodhalit tajemný svět zvířecí komunikace. Na to se zaměřuje nový projekt s názvem Bioacoustic AI, který dále využije tyto informace k výzkumu a ochraně volně žijících zvířat. Za naši fakultu se na projektu podílí Tereza Petrusková z katedry ekologie.
Workshop: Advanced Methods of Scanning Electron Microscopy
Tento kurz je zaměřen na teoretický a praktický úvod do skenovací elektronové mikroskopie a jejích biologických aplikací. Kurz je omezen na 15 účastníků, včetně začínajících i středně pokročilých uživatelů SEM.
Odhalení zajímavé symbiózy
V nové studii se vědci z týmu doc. Vladimíra Hampla z katedry parazitologie a BIOCEV zabývali složitým partnerstvím mezi anaerobními amébami z rodu Pelomyxa a jejich prokaryotickými souputníky. Pelomyxa, známá svými unikátními symbiotickými vztahy s mnoha prokaryotickými endosymbionty, dlouho vědce mátla pokud jde o roli, kterou tito symbionti hrají v metabolismu svého hostitele. Studie byla publikována v prestižním odborném časopise ISME Journal.
Spoluřešiteli úspěšných projektů výzvy OP JAK jsou i týmy z naší fakulty
Řídicí orgán Operačního programu Jan Amos Komenský (OP JAK) zveřejňuje výsledky hodnocení výzvy Špičkový výzkum, které jsou výzkumnou obcí s napětím očekávány. Alokace výzvy byla navýšena o 4,2 miliardy na 12,2 miliardy korun, což umožní podporu dalších 11 excelentních projektů nad rámec 15 již podpořených. Naše fakulta je v tomto směru jednou z nejúspěšnějších vědeckých institucí – v případě jednoho projektu (Přírodní a antropogenní georizika) vystupuje v roli hlavního řešitele, na dalších šesti se spolupodílí.
Návštěva korejské delegace na naší fakultě
V pátek 18.8. navštívila naši fakultu (i další fakulty Univerzity Karlovy) delegace z korejské Jeonbuk National University. Návštěva, která se zajímala o způsoby výuky a navázání možné spolupráce, byla na fakultě uvítána proděkanem pro biologickou sekci prof. Petrem Horákem. Společně navštívili několik specializovaných laboratoří ve Viničné 7 a na závěr Botanickou zahradu PřF UK.
Mezinárodní kurz: Urban Regulations and Political Memory: Towards Understanding Spatio-Temporal Aspects of Urban Development PLUS
Zajímají vás témata chytrých měst, jejich rozvoje a plánování? Jste studentem geografie? Pak se zúčastněte mezinárodního mezioborového kurzu, který pořádají čtyři členské univerzity 4EU+: Univerzita ve Varšavě, Univerzita v Miláně, Univerzita Karlova a Univerzita Sorbonna. Témata kurzu budou nahlížena z hlediska minulosti (historie), současnosti (právo) a budoucnosti (geografie), a to formou online přednášek a workshopů a setkání v Miláně. Kurs začíná 4. října 2023, uzávěrka přihlášek je 22. září.

Akce dokumentů