E-mail | SIS | Moodle | Helpdesk | Knihovny | cuni.cz | CIS Více

česky | english Přihlášení



Spoluřešiteli úspěšných projektů výzvy OP JAK jsou i týmy z naší fakulty

Řídicí orgán Operačního programu Jan Amos Komenský (OP JAK) zveřejňuje výsledky hodnocení výzvy Špičkový výzkum, které jsou výzkumnou obcí s napětím očekávány. Alokace výzvy byla navýšena o 4,2 miliardy na 12,2 miliardy korun, což umožní podporu dalších 11 excelentních projektů nad rámec 15 již podpořených. Naše fakulta je v tomto směru jednou z nejúspěšnějších vědeckých institucí – v případě jednoho projektu (Přírodní a antropogenní georizika) vystupuje v roli hlavního řešitele, na dalších šesti se spolupodílí.


Hlavním řešitelem bude fakulta v projektu Přírodní a antropogenní georizika pod vedením profesora Vojtěcha Ettlera z Ústavu geochemie, mineralogie a nerostných zdrojů. Cílem projektu je podrobné studium hrozeb ve svrchních sférách planety Země, pochopení příčin jejich vzniku a kvantifikace možných dopadů na lidskou společnost. 


Coby spoluřešitel bude fakulta vystupovat v projektu "RNA pro terapii" - tým dr. Martina Pospíška z katedry genetiky a mikrobiologie.


Spoluřešitelem pak bude i v projektu "Průlomové laserové technologie pro chytrou výrobu, vesmírné a biotechnologické aplikace" - tým prof. RNDr. Zdeny Palkové, CSc., katedra genetiky a mikrobiologie


Letos v říjnu začalo řešení pětiletého projektu Technologie za hranicí nanosvěta (TECHSCALE). Na projektu bude spolupracovat široký interdisciplinární tým nejen z Univerzity Palackého, která je hlavním příjemcem dotace, ale také z naší fakulty, ten povede prof. Jiří Čejka z katedry fyzikální a makromolekulární chemie. 


Mgr. Matyáš Fendrych, Ph.D. a prof. RNDr. Viktor Žárský, CSc. z katedry experimentální biologie rostlin přispějí k Novým poznatkům pro plodiny nové generace v projektu, jehož koordinátorem je Ústav experimentální botaniky AV ČR (TANGENC).  


Do výzkumu Muvíme s mikroby – porozumění mikrobiálním interakcím v konceptu One Health se zapojí Mgr. Jakub Kreisinger, Ph.D. z katedry zoologie a Mgr. Jan Dobeš, Ph.D. z katedry buněčné biologie, projekt koordinuje Mikrobiologický ústav AV ČR.


Prof. Jana Kalbáčová Vejpravová, Ph.D. (MFF UK) a prof. Ivan Němec, Ph.D. z katedry anorganické chemie se budou pod koordinací Ústavu fyzikální chemie Jaroslava Heyrovského AV ČR věnovat výzkumu Pokročilých víceškálových materiálů pro nosné klíčové technologie (AMULET).


Více se dozvíte na stránkách Operačního programu Jan Amos Komenský


 

 

Publikováno: Pondělí 28.08.2023 15:45

Akce dokumentů