E-mail | SIS | Moodle | Helpdesk | Knihovny | cuni.cz | CIS Více

česky | english Přihlášení



RSS - veřejné aktuality

Kanál RSS

100 let od narození Zdeňka V. Špinara
Začátek dubna 2016 se pro českou geologii nese ve znamení významného výročí. Čtvrtý den tohoto měsíce totiž uplyne 100 let od chvíle, kde se ve středočeské Čáslavi narodil jeden z nejvýznamnějších českých paleontologů 20. století, profesor naší fakulty prof. Zdeněk V. Špinar.
Helmut Weissert: Carbon cycle and climate - from the geological past into the 21st century
Prof. Helmut Weissert působí v oddělení věd o Zemi na ETH v Zurichu. Jeho hlavními vědeckými zájmy jsou paleoceanografie, paleoklimatologie, výzkum globálního uhlíkového cyklu, sedimentologie a geochemie stabilních izotopů. Přednáška proběhne ve čtvrtek 12.5. ve 14.00 v Mineralogické posluchárně.
Přednáška a diskuse: LÉKAŘI BEZ HRANIC V AFGHÁNISTÁNU
Český chirurg Tomáš Šebek odjel v březnu 2015 na svou čtvrtou misi s Lékaři bez hranic. Již podruhé zamířil do traumacentra v afghánském Kundúzu. Zařízení poskytuje bezplatnou a kvalitní chirurgickou péči lidem zraněným např. při dopravních nehodách či lidem s válečnými zraněními způsobenými výbuchy bomb či střelbou. Přednáška se koná ve středu 6. 4. 2016, 16:30 – 18:00 v posluchárně Věž, 3. patro, Albertov 6.
Navštivte "Chlupatou výstavu" fotografií mikroskopických hub v Hvězdárně a planetáriu Brno
Ve vstupní hale Hvězdárny a planetária Brno bude od počátku dubna ke zhlédnutí vskutku netradiční výstava. Výstava, jež představí některá tajemství neviditelných světů, výstava, jež se bude měnit ze dne na den. Autory fotografií jsou Petr Jan Juračka a Alena Kubátová, kultivace byla v rukou Blanky Zikánové. Všichni zmiňovaní jsou z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze.
Odstartovala soutěž CEE Spring ₋ mezinárodní editační soutěž v tvorbě a rozšiřování Wikipedie
Již druhý ročník soutěže CEE Spring opět odstartoval na první jarní den, 21. března 2016. K mezinárodní soutěži se připojuje také i česká Wikipedie, kde soutěž organizuje spolek Wikimedia Česká republika. Během 10 jarních týdnů se budou moci soutěžící zapojit prostřednictvím článků na jakékoliv téma z regionu střední a východní Evropy.
Stipendia Národohospodářského ústavu Josefa Hlávky 2016 podpoří práce o české společnosti v evropském kontextu
Rada NÚJH vyhlásila jako hlavní téma veřejné soutěže pro rok 2016 téma Česká společnost v Evropě a ve světě. Podpora je určena všem badatelům (s případnými spolupracovníky), kteří prokáží svou erudici a schopnost v dané oblasti vědecky pracovat. Příležitost může být poskytnuta i mladým uchazečům s relativně menším počtem publikovaných prací (studií). Termín zaslání přihlášek je do 30. 4. 2016.
Finále Zeměpisné olympiády proběhne v polovině dubna a vítězové poletí do Číny a do Japonska
Celostátní kolo Zeměpisné olympiády bude odstartováno 18. 4. 2016. Do Prahy se sjede z celého Česka padesát nejúspěšnějších řešitelů krajského kola v kategoriích 8. a 9. ročník základní školy a střední škola. Soutěžící budou pracovat v terénu v zázemí Prahy i na univerzitní půdě u nás na Albertově.
Kostarika – politické postavení v regionu a socioekonomické souvislosti
Zveme fakultní veřejnost na přednášku, která bude proslovena v rámci semináře Latinská Amerika. Přednášet bude Ing. Vít Korselta, ředitel odboru Amerických států Ministerstva zahraničních věcí ČR. Posluchárna Věž (3.patro, Albertov 6), 16.3. 2016 od 14:50 hod.
Výstava fotografií z Kostariky Michaely Koschové v knihovně geologie
Knihovna geologie na Albertově 6 srdečně zve na vernisáž fotografií doktorandky Michaely Koschové, která proběhne v prostorách knihovny 4. dubna v 16.00. Vernisáž bude spojená s přednáškou a promítáním nádherných záběrů z pralesů Kostariky.
Fluorescence ve službách polymerních chemiků
Profesor Karel Procházka z katedry fyzikální a makromolekulární chemie je předním odborníkem v oboru využívání metody fluorescenční spektroskopie pro studium polymerních systémů. Díky svému odbornému věhlasu byl prestižním nakladatelstvím Springer požádán, zda by se nestal editorem kolektivní monografie na téma své odbornosti. Kniha “Fluorescence Studies of Polymer Containing Systems” nedávno vyšla a začíná sloužit všem zájemcům, kteří by chtěli využít fluorescenční spektroskopii v polymerní vědě.
Kariérní den PřF UK 2016
Kariérní den PřF UK proběhne letos 30.3. v budově Albertov 6 mezi 10. - 16. hodinou. Celkově se ho letos zúčastní 16 společností, jejichž obory činnosti pokrývají všechny sekce naší fakulty. Program je rozdělen na stánkové prezentace a přednášky v Mineralogické posluchárně.
"Madagaskarské přednášky": Masochistův návrat na místo činu - Vanilkové pobřeží
Další ze série "madagaskarských" přednášek proběhne ve středu 16. března ve Velké zoologické posluchárně ve Viničné 7 od 18.00. Fotograf Tom Jůnek na své alma mater popovídá o voňavých nocích s lemury, záludnosti selektivní paměti, speciaci na ostrovech a o tom, jestli stojí za to se do tropů vracet. Vstup zdarma, všichni zájemci jsou srdečně zváni.
Blahopřejeme pedagogům fakulty ke Dni učitelů!
Pedagogická práce je vedle práce věděcké jedním ze dvou základních pilířů univerzitního života. Jelikož na 28. březen připadá výročí narození Jana Amose Komenského, je v českých tradičně slaven Den pedagogů. Všem, kdo se podílejí na výchově dalších vědeckých generací, k tomuto svátku upřímně blahopřejeme!
Quo Vadis Chemie: Asst. Prof. Moran Bercovici
Dalším zahraničním hostem v cyklu pokročilých chemický přednášek Quo Vadis Chemie bude Moran Bercovici z Izraelského technologického institutu. Přednáška se koná ve středu 9.3. ve 14.00 v posluchárně Ch-3 v budově chemických ústavů.
Kosmické zvětrávání: geologova cesta do vesmíru
Neustálý déšť drobounkých prachových částic proměňuje povrch vesmírných těles bez atmosféry (např. měsíců či asteroidů) tak, že astrogeologové hovoří o vesmírném zvětrávání (angl. “space weathering”). Podrobnému popisu jeho procesu a důsledků se věnovali Matthew Markley a Günther Kletetschka z Ústavu hydrogeologie, inženýrské geologie a užité geofyziky.
Zástupkyně naší fakulty byly oceněny Cenami rektora pro nejlepší absolventy
Ceny rektora jsou nejvyšším vyznamenáním Univerzity Karlovy jejím čerstvým absolventům. Na tradiční zastoupení naší fakulty mezi těmi nejlepšími letos navázaly Mgr. Julie Nekola Nováková z katedry filosofie a dějin přírodních věd a Mgr. Karolina Sezemská z katedry učitelství a didaktiky chemie.
Zemřel geolog a mineralog RNDr. Zdeněk Johan, DrSc.
Geologická sekce PřF UK se smutkem oznamuje, že ve věku 80 let zemřel dne 13.2. 2016 geolog a mineralog světového jména RNDr. Zdeněk Johan, DrSc. Geologická obec ztratila vzácného kolegu, přítele, učitele, člověka. Čest jeho památce!
Mladí demografové na Albertově posedmé
Sdružení Mladých demografů vzniklo v rámci katedry demografie a geodemografie Přírodovědecké fakulty již v roce 2009 a jedním z hlavních cílů byla motivace a podpora studentů demografických oborů a začínajících vědců v oblasti vzájemné spolupráce a mezinárodních aktivit. Jednou z nejviditelnějších činností sdružení je pak každoroční pořádání mezinárodní konference pod názvem „Actual Demographic Research of Young Demographers (not only) in Europe“, která se již tradičně koná v únoru na půdě Přírodovědecké fakulty na Albertově.
Unikátní fotografie přírodních katastrof v Česku i zahraničí jsou nově dostupné on-line
Ústav struktury a mechaniky hornin (ÚSMH) Akademie věd ČR, v. v. i, postupně digitalizuje unikátní archiv snímků geologických katastrof a dalších přírodních procesů v Čechách i v zahraničí. Vlastní více než 40.000 fotografií, negativů a diapozitivů sesuvů, skalních řícení, přívalových proudů či nestabilních břehů vodních nádrží a staveb. Snímky pocházejí z archivu zakladatele československé inženýrské geologie profesora Quida Záruby a jeho následovníků. Vznikal téměř 100 let.
FameLab 2016 – bavme se vědou!
Mezinárodní soutěž FameLab v České republice vstupuje do 6. ročníku! Tato soutěž pro mladé vědce a vědkyně vznikla v Anglii v roce 2004 a od té doby se úspěšně šíří po světě. V letošním roce se zúčastní 30 zemí ze čtyř kontinentů. V minulých letech v úspěšně bodovala i řada zástupců naší fakulty. Zájemci mohou své přihlášky posílat do 28. února 2016.

Akce dokumentů