První Fluorescenční noc tohoto akademického roku je za námi

Letos netradičně v říjnu proběhla první Fluorescenčí noc tohoto akademického roku a to v termínu 6.–8. 10. Akce nesla téma Transport.

Účastníci nejen z řad středoškolských studentů v pátek nejprve vyslechli přednášku Michaela Mikáta na téma Ekologie a evoluce sociálního hmyzu. Po ní proběhlo krátké představování a po večeři účastníci měli možnost navštívit Noc vědců nebo se věnovat mikroskopování na fluorescenčním mikroskopu.

V sobotu proběhla exkurze k rybníkům Prahy-Dubeč a a okolí. Highlightem exkurze bylo pozorování vzácného kypreje yzopolistého (Lythrum hyssopifolia), nenápadné rostliny, která je v České republice řazena mezi silně ohrožené. Večer pak mimo tradiční mikroskopování zpestřila přednáška Jana Materny o parních lokomotivách.

Neděli pak účastníci strávili na přednáškách. První z nich byl výklad Martina Kostky: Třetihorní převraty v Jižní Americe, následoval Tomáš Mráček a Respirační řetězec a transport přes vnitřní mitochondriální membránu a Fluonoc zakončila Tereza Zosinčuková s Metodami molekulární biologie.

Budeme se těšit zase v prosinci!

www.fluorescencninoc.arach.cz

Publikováno: Pátek 03.11.2023 02:20