Letní biologické soustředění Arachne pro SŠ

Na křídlech jeřábů do Země zapadajícího slunce

Zpráva z tradičního letního biologického soustředění pro středoškoláky pořádaného sdružením Arachne.

Letošní letní soustředění probíhalo v termínu 24.7.-7.8. 2021 v rekreačním středisku Lorien v blízkosti obce Nekoř v Orlických horách. Pro 36 účastníků z řad středoškolských studentů zde byl lektory, studenty Přírodovědecké fakulty UK, doplněné o studenty dalších univerzit, připraven vskutku nabitý a pestrý program.

Jako každoročně účastníky čekal odborný program ve formě přednášek různých odborníků, studentů i vážených profesorů naší fakulty. Středoškoláci si tak mohli poslechnout povídání například o epigenetice, mořské parazitologii, bioakustice či paleobiologii. Přednášky byly doplněny laboratorními praktiky i terénními exkurzemi. V průběhu celého soustředění účastníci také pilně pracovali na odborných projektech a své výsledky pak představili ostatním v rámci závěrečné konference.

Celé soustředění se neslo v duchu japonské éry Edo, a tedy byl odborný program doplněn například o cestovatelské přednášky nebo workshopy na přípravu sushi, boj s naginatou či výrobu tradiční japonské batiky shibori. Atmosféru dokreslovala i spousta tématických denních i nočních her, které měly za cíl rozvíjet kreativitu, logické uvažování i organizační schopnosti účastníků a motivovat je k posouvání vlastních hranic.

Publikováno: Středa 27.10.2021 00:00