Fluorescenční noc s tématem Matematika v biologii

Perex: 59. Fluorescenční noc proběhla mezi 29. dubnem a 1. květnem 2022. Na programu byly mimo jiné přednášky věnované mezioborovému průniku matematiky a exkurze na Hrabanovskou černavu.

Text: Ve dnech 29. 4. – 1. 5. 2022 proběhla první letošní Fluorescenční noc. Její téma bylo tentokrát mezioborové a studenti středních a základních škol, kteří se na půdě Přírodovědecké fakulty UK sešli, se mohli seznámit s rozmanitými možnosti využití matematiky v biologii. V pátek si nejdřív účastníci poslechli přednášku Jiřího Hadravy na téma populační ekologie, po které následovala přednáška Martina Mareše o celulárních automatech. Večer pak proběhla ukázka práce s fluorescenčními mikroskopy, po které pokračovalo volné bádaní pod mikroskopy a diskuse.

Sobotní exkurze vedla do Lysé nad Labem, kde jsme nejdřív prozkoumali biodiverzitu místního zámeckého parku a následně jsme se vydali i do nedaleké NPP Hrabanovská černava. Na slatinných loukách jsme pozorovali impozantní mařici pilovitou a její menší, ale neméně vzácnou příbuznou, šášinu rezavou. Z porostu rákosu se ozýval rákosník proužkovaný a z nedalekých tůněk zněla symfonie kuněk obecných. Poté, co jsme se nasytili pozorováním místní biodiverzity, přesunuli jsme se zpátky do prostorů Přírodovědecké fakulty. Tam nám přiblížil přírodu Kréty svou cestovatelskou přednáškou Dan Čičovský. Následně pak mohli účastníci opět pokračovat v mikroskopování a diskusích do pozdních večerních hodin.

V neděli si účastníci vyzkoušeli a osahali z čeho se skládá jejich notebook při jeho komentované pitvě a následně se na praktiku pod vedením Daniela Rozbeského blíž seznámili i se strukturou proteinů. Tuto Fluorescenční noc pak zakončil Jenda Hadrava přednáškou o genetických algoritmech a neuronových sítích.

Publikováno: Pondělí 30.05.2022 11:40