Biozvěst v létě

Přestože Biozvěst řešitelům většinou dává během léta prostor na vlastní zkoumání biodiverzity a všeliké biologické radovánky, letos byla vzhledem ke karanténnímu jaru vydána mimořádná letní série úloh a na pozdní léto byla přesunuta i terénní expedice.

Biozvěst je biologický korespondenční seminář určený především středoškolským studentům se zájmem o biologii. Letos byla vzhledem k omezením v školní výuce i mnohým zrušeným biologickým akcím mimořádně vydána i pátá letní série úloh. V ní se řešitelé mohou podrobněji ponořit do tajů dýchání, vyzkoušet si své osteologicko-detektivní schopnosti a pomoci Medvídkovi Pú v pátrání po záhadě bezhlavého rytíře nebo se pokusit proniknout do metod experimentálního stanovení hemoglobinu v krvi. V rámci terénní úlohy se řešitelé vydají na louku pozorovat denní průběh aktivity hmyzu a těch částí květin, které s hmyzem často souvisí – totiž květů a prašníků. Poslední úloha je součástí seriálu letos zaměřeného na historické milníky v biologii a věnuje se sekvenaci DNA jako důležité metody pro moderní taxonomii a fylogenetiku.

Řešení letošní páté série úloh mohou řešitelé posílat do 17. srpna. Nejlepší řešitelé potom mají možnost se na přelomu srpna a září vydat na terénní expedici, která letos proběhne na Ještědském hřebenu. Těšit se mohou na zajímavé exkurze, biologické diskuse a minipřednášky či praktika. Na expedici také proběhne slavnostní vyhlášení letošního 7. ročníků a předání cen. http://biozvest.arach.cz/index.html

Publikováno: Středa 26.08.2020 09:25