Biologický kroužek (nejen) pro středoškoláky

V červnu se uzavřel už přibližně patnáctý ročník Biologického kroužku (nejen) pro středoškoláky, který pod záštitou sdružení Arachne probíhá na Přírodovědecké fakultě.

V září a říjnu se ale naše „probíhání na fakultě“ ještě moc neprojevovalo. Dokud to počasí a aktivita organismů umožňovaly, chodili jsme na exkurze do přírodně zajímavých lokalit v Praze a okolí.

Hned první exkurze nás zavedla k retenční nádrži Slatina, kde nám své představení synchronizovaného letu předvedla tisícová hejna špačků. Následovaly dvě exkurze do Šárky – jedna za bezobratlými a druhá za houbami – a botanická exkurze do Českého krasu.

Jak se dny krátily, počasí ochlazovalo, rostliny odkvétaly a živočichové zalézali do nezámrzných hlubin země, využívali jsme stále častěji zázemí Přírodovědecké fakulty. Poprvé to bylo při říjnovém praktiku, které nám dalo nahlédnout na úžasnou rozmanitost planktonu.

Přes zimu pak následovala celá řada přednášek na nejrozmanitější témata od biochemického pohledu na alternativní medicínu přes zajímavosti o různých skupinách živočichů až po vysvětlení podnebných pásů na Zemi.

I přes zimu jsme ale občas vyrazili mimo fakultu – například ke sběrateli lebek, který nám ukázal, jak jsou ke svému životu přizpůsobeni stavbou lebky a chrupu například kapybara, klokan nebo letucha.

A jakmile přišlo jaro, začali jsme opět vyrážet do přírody a ukazovat si její rozmanitost a ekologickou provázanost přímo v terénu, hezky naživo. Kam všude jsme se podívali, si můžete přečíst na našich stránkách (http://biokrouzek.arach.cz/) v programu nebo archivu.

A to je zatím vše, jdeme pracovat na programu pro další ročník :0)

Publikováno: Neděle 17.07.2022 15:45