26. letní soustředění Arachne

Tradiční, již 26. letní soustředění Arachne proběhlo v termínu od 4. do 19. srpna 2023. Letošní rok směřoval do ekocentra Střevlík nacházející se v Oldřichově v Hájích a zúčastnilo se ho 35 středoškolských studentů.

Odborný program soustředění naplňovaly především přednášky a praktika vedené převážně odborníky z řad vyučujících a studentů PřF UK. Pestrý program zahrnoval témata z opravdu různých koutů biologie, od ekologicko-evolučních až po buněčně-biologická a molekulární. Namátkou například: Invazní biologie, Algologie, Anatomie rostlin, Evoluce antipredačních strategií, Buňky v pohybu nebo Klonování: Matka všech experimentů. Jako obvykle se vyskytlo i několik netradičních přednášek, příkladem budiž přednášky Využití virtuálních technologií v medicíně, O rozdílech v myšlení dříve a dnes či Přírodovědcem za hledáčkem. Nechyběla ani vycházka za organismy do terénu a odborný výlet.

Na závěr soustředění proběhly testy, ve kterých jsme zjišťovali nabyté znalosti účastníků. Ti nejlepší si poté odnesli ceny v podobě knížek, nicméně ani ti poslední neodešli úplně s prázdnou.

Neméně podstatnou část soustředění tvořily i malé vědecké projekty, během nichž si účastníci vyzkoušeli vědeckou práci v malých týmech, od teoretické přípravy, přes sběr dat a vyhodnocení, až po prezentaci výsledků v závěru soustředění. Na výběr byla pestrá paleta témat, např.: bioinformatická analýza rDNA, z čeho si staví schránky chrostíci, či metalurgie bez tavení.

Mimoodborný program zahrnující denní i noční hry a další zajímavé aktivity se letos nesl v tématu Středověké univerzity. To umožnilo pěkné propojení i s programem odborným. Nechyběly hry strategické, běhací, ale i hry oddechovějšího rázu. Součástí byl i celodenní výlet, táborák i literárně hudební večer.

Publikováno: Úterý 03.10.2023 10:20