E-mail | SIS | Moodle | Helpdesk | Knihovny | cuni.cz | CIS Více

česky | english PřihlášeníJak se změnili Evropané

Vědci popsali, jak se Evropané změnili za 30 000 let

Jak se měnila podoba a život lidí od prvního osídlení Evropy, zmapovali antropologové v dosud nejrozsáhlejším výzkumu na toto téma. Naměřili a nasnímali kosterní pozůstatky 2500 jedinců. Na projektu se podíleli vědci z několika států včetně týmu doc. Vladimíra Sládka z naší katedry Antropologie a genetiky člověka. 

Rozhovor s V. Sládkem ze dne 6.3.2018 si můžete poslechnout zde, začíná v čase 1h 51 min. 

Sesumírované poznatky výzkumu v pořadu Věda24 z 11.3.2018.

Podle doc. Sládka výzkum odhalil hlavní trendy za 30 000 let, které platí pro celou Evropu, ale i rozdíly mezi regiony. Vědci zkoumali a porovnávali například výšku postavy lidí, hmotnost nebo proporce končetin vůči trupu. „Druhá část, podstatnější, byly biomechanické parametry, tedy to, jaké zatížení kostra nese v dolní a horní končetině,“ řekl doc. Sládek.

Z těchto údajů dokážou vědci zjistit, jak se tehdy lidé pohybovali, kolik ušli kilometrů nebo jak si obstarávali potravu. Jasně například vyplynulo, kdy se z lovců a sběračů stali zemědělci. Projevuje se to i na kostře žen. „Ženám se najednou vyrovná asymetrie horní končetiny, a to proto, že začaly dlouhodobě a systematicky zatěžovat horní končetiny – symetricky, při mletí zrn,“ uvedl doc. Sládek.

Vědci zjistili, že proti běžně rozšířenému názoru zemědělství Evropanům zprvu neprospělo. „S přijetím zemědělství se dramaticky zhoršily životní podmínky populacím a projevilo se to v různých ukazatelích, mimo jiné ve snížení výšky,“ uvedl doc. Sládek. Dodal, že změna byla tak výrazná, že ji Evropané dohnali až v posledních sto letech. Vědci zjistili také další změny, které ukazují, s čím se lidé museli potýkat. Byly to například infekční nemoci nebo to, že se naučili využívat zvířata nejen pro maso, ale také pro mléko a další produkty.

Výzkumu se zúčastnily týmy z několika evropských zemí a z USA. V českém týmu se od roku 2006 vystřídala i řada studentů, celkový počet zapojených lidí odhadl vědec na několik desítek.

Výsledkem je mimo jiné nejobsáhlejší a podrobná databáze, která bude od pondělí přístupná zájemcům o tyto údaje. „Čekáme, že to bude velká inspirace pro další badatele a že později vznikne něco takového i pro další regiony - Afriku, Asii a třeba i severní Ameriku,“ dodal Sládek. Výsledky zatím tým publikoval v několika časopiseckých studiích. Obsáhlou monografii vydá příští týden nakladatelství vědecké literatury Wiley-Blackwell v New Yorku.

Ruff, C.B. (Ed.), 2018. Skeletal variation and adaptation in Europeans: Upper Paleolithic to the Twentieth Century. Wiley-Blackwell, New York.

Zdroj: http://www.ceskatelevize.cz/ct24/veda/2405002-silnejsi-robustnejsi-nez-my-muzi-i-zeny-vedci-popsali-jak-se-lide-zmenili-za-30-000-let

Další mediální ohlas najdete zde!

Publikováno: Neděle 11.03.2018 00:00

Akce dokumentů