E-mail | SIS | Moodle | Helpdesk | Knihovny | cuni.cz | CIS Více

česky | english PřihlášeníAktuálně


Představení kandidátů na funkci rektora na půdě PřF UK

Volba rektora je bezesporu nejdůležitější událostí (nejen) tohoto semestru na Univerzitě Karlově. Již 22. října budou zástupci akademické obce vybírat novou hlavu univerzity ze dvou kandidátů, kteří se o tuto funkci ucházejí - prof. Mileny Králíčkové a prof. Michala Stehlíka.

Publikováno 5.10.2021

Biologické čtvrtky ve Viničné

Srdečně zveme všechny zájemce o evoluci a obecnější biologická témata na pokračování oblíbených Biologických čtvrtků ve Viničné 7. Přednášky v zimním semestru začínají v 17.15. První z nich bude přednáška Václava Bělohradského "Přežije demokracie návrat k zemi? Antropocén jako politický problém", a to 7.10.2021. Součástí každé přednášky je diskuze a poté posezení v hospodě. Přednášky budou streamované na facebookovou stránku Biologické čtvrtky ve Viničné.

Publikováno 5.10.2021

Zahajovací akce Univerzity Karlovy v Kampusu Hybernská

Datum konání 7.10.2021

Srdečně vás zveme na zahájení činnosti projektu Hyb4City Univerzity Karlovy dopolednem věnovaným tématu násilí v blízkých vztazích, a to ve čtvrtek 7. října 2021 od 9.00 do 13.00 v Kampusu Hybernská. Těšíme se na Vás a přejeme si, aby připravený program pro Vás byl příjemný, užitečný a lidsky obohacující.

Publikováno 1.10.2021

Proč musí hlubokomořské ryby proměnit svůj zrak během života?

Mezinárodní tým vědců vedený Zuzanou Musilovou z katedry zoologie ukázal, že zrak hlubokomořských ryb se významně liší mezi dospělci a jejich potomstvem. Larvální stádia těchto ryb se zdržují u hladiny, kde využívají “čípkový” gen pro vidění zeleného světla, zatímco dospělci používají hlavně “tyčinkové” rodopsiny. Zrak hlubokomořských ryb se tak úplně promění s přechodem ryb do hloubky. Vědci využili data z transkriptomu 20 druhů hlubokomořských ryb a zaměřili se na molekulární podstatu této adaptace na život ve dvou velmi různých prostředích. Prvním autorem studie v prestižním časopise Molecular Biology and Evolution je doktorský student katedry zoologie Nik Lupše.

Publikováno 29.9.2021

Akce dokumentů