The Parc: od molekuly k tabletce

Česko je silné v medicinální chemii, ale z molekul už neumíme vyrobit léčivo. Pomoci by mohlo výzkumné centrum The Parc, na němž se podílejí i odborníci z naší fakulty.

„Čeští vědci objevili nadějný lék na rakovinu,“ hlásají novinové titulky. Po začtení ale zjistíte, že čeští chemici objevili jen molekulu, která vykazuje slibné účinky in vitro – ve zkumavce, v lepším případě na myších modelech. Od tohoto momentu to je ke krabičce léku ještě dlouhá cesta, která v Česku téměř neexistuje. Změnit se to snaží virtuální výzkumné centrum The Parc (Pharmaceutical Applied Research Centre), které spojuje akademické prostředí Vysoké školy chemicko-technologické v Praze (VŠCHT), Univerzity Karlovy a Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd (ÚOCHB) s farmaceutickou praxí Zentivy.

„Česko je velice silné v medicinální chemii – v základním výzkumu nových léčivých látek, ale další kroky vývoje léků tu většinou chybějí,“ říká Ondřej Dammer, provozní ředitel Parcu. „Máme tu špičkové výzkumné instituce, do základního výzkumu vkládáme obrovské investice a je škoda, že to nedokážeme zúročit. Přitom znalosti a lidský potenciál tu máme,“ vysvětluje, co vedlo k založení Parcu a proč se zaměřuje především na vzdělávání nové generace odborníků. „Studenti již během studia získají potřebné znalosti z praxe, aby v budoucnu byli schopni vyplnit ta chybějící ‚bílá místa‘ vývoje léčiv v ČR – preklinický vývoj, klinické testy i samotnou výrobu léků v komerčním měřítku,“ shrnuje Dammer a optimisticky dodává, že určité snahy o změnu již v Česku existují, jen často fungují odděleně, a tedy neefektivně.

(...)

Celý článek naleznete na webu Týdeníku Hrot.

Publikováno: Pondělí 31.05.2021 09:30