E-mail | SIS | Moodle | Helpdesk | Knihovny | cuni.cz | CIS Více

česky | english Přihlášení



Archiv 2021

MATYAS FENDRYCH.png
Přímý pohled do života kořenů
Tým doktora Matyáše Fendrycha z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy právě publikoval studii ve významném vědeckém časopise Nature Plants. Práce týmu, který je podpořen prestižním juniorským grantem Evropské výzkumné rady (ERC), spočívala v přesné analýze rychlé reakce buněk rostlinných kořenů na fytohormon auxin. Na studii se podíleli i kolegové z pražské VŠCHT či University of Tasmania.
MATYAS FENDRYCH web.jpg
FEDIUK.png
LK.jpg
obrázek_zvířátka.jpg
Co víme o evoluci pohlavních chromozomů po více než 100 letech bádání?
Lukáš Kratochvíl z katedry ekologie naší fakulty a Matthias Stöck z Leibniz-Institut für Gewässerökologie und Binnenfischerei v Berlíně se rozhodli, že stoleté výročí formulace hypotéz o evoluci pohlavních chromozomů stojí nejen za oslavu, ale i za zhodnocení současné situace a výhled do budoucna. Výsledkem jsou dvě čísla prestižního časopisu Philosophical Transactions of the Royal Society B: Biological Sciences s více než 350letou tradicí editovaná právě zmíněnými evolučními biology. Vycházejí v červenci 2021. Autoři z Přírodovědecké fakulty UK se na nich kromě editování celého čísla podíleli celkově na pěti článcích.
TB1832 1833 sex chromosome -1_cove_oříz.jpg
Obr.1_2-photon-40x-photonCounting-tz-2 (1).png
Obr. 2_ Fendrych + Serre.jpg
Co ovlivňuje plodnost v době pandemie?
Dopad současné pandemie na početní velikost obyvatelstva byl často zmiňován především s ohledem na jeho úbytek v důsledku nárůstu počtu zemřelých. Na početnosti obyvatelstva se ale podstatnou měrou podílí i proces opačný - plodnost. Jakým způsobem se stavíme k narození dítěte v této době? Co vše při svém rozhodování zohledňujeme? A jak to skutečně ovlivňuje naše jednání? Odpovědi nejen na tyto otázky hledá právě probíhající vědecký výzkum, na kterém se podílejí i demografové z naší fakulty.
TZ_plodnost_oříz.png
Nový kurz 4EU+ „Urban Regulations and Political Memory: Towards understanding Spatio-Temporal aspects of Urban Development”
Mezinárodní a interdisciplinární kurz je organizován třemi členskými univerzitami organizace 4EU+: naší UK, univerzitou ve Varšavě a univerzitou v Miláně. Do kurzu je možné hlásit se do 8. září. Více informací po rozkliknutí aktuality.
Instagram 1.png
Nový kurz 4EU+ „Urban Regulations and Political Memory: Towards understanding Spatio-Temporal aspects of Urban Development”
Mezinárodní a interdisciplinární kurz je organizován třemi členskými univerzitami organizace 4EU+: naší UK, univerzitou ve Varšavě a univerzitou v Miláně. Do kurzu je možné hlásit se do 8. září. Více informací po rozkliknutí aktuality.
Velký úspěch mladých českých biologů
Právě v den, kdy byly v Tokiu zahájeny 32. letní olympijské hry, byly vyhlášeny výsledky mezinárodní online soutěže mladých biologů IBO Challenge II Portugal. Tato soutěž v letošním roce distanční formou nahradila tradiční Mezinárodní biologickou olympiádu (International Biology Olympiad, čili IBO). Čeští reprezentanti si vedli opravdu skvěle – v konkurenci 305 studentů ze 76 zemí světa získali čtyři medaile, včetně jedné zlaté. Příprava reprezentantů probíhala v režii zástupců Přírodovědecké fakulty UK.
ůogo_oříz.jpg
Online workshop pro žadatele o ERC granty – první část
Akce proběhne 27. a 29. 9. 2021 a je určena pro výzkumníky, kteří se plánují ucházet o grant European Research Council (ERC) v roce 2022 – zejména o Starting nebo Consolidator Grant. ERC granty jsou udělovány až na 5 let a financují riskantní výzkumné projekty směřující za hranice poznání v daném oboru. Pro účast na workshopu je potřeba nejprve kontaktovat Oddělení projektového řízení.
Naše fakulta aktivně pomáhala s doučováním
Jedním z velkých témat byla v posledních měsících distanční výuka, se kterou museli vyrovnat děti, učitelé i rodiče. V náročné situaci spojila státní správa síly s neziskovým sektorem a vysokými školami a vznikla iniciativa "Fakulty doučují" s cílem pomoci žákům základních škol nejvíce postižených pandemií. Naše fakulta se zapojila opravdu aktivně a nyní za svůj přístup získala i ocenění.
tutor2.jpg
OCENENI PRF UK jpg.jpg
znak přfuk.jpg
OCENĚNÍ ZA DOUCOVANI.jpg
kurz english.jpg
obrazek 1 tabulka.jpg
obrazek 2 tabulka.jpg
obrazek 3 tabulka.jpg
Kdo zajišťoval péči o děti v době pandemie?
Třemi plošnými lockdowny s výrazným omezením nebo úplným uzavřením škol a školek si české rodiny s dětmi musely projít v uplynulém roce a půl. Právě na toto období a na to, jak v rodinách zajišťovali celodenní péči o děti, se zaměřily otázky probíhajícího výzkumu Současná česká rodina, na kterém společně pracují společně experti z Univerzity Karlovy, Výzkumného ústavu práce a sociálních věcí a Masarykovy univerzity. Jedním z garantů projektu je i katedra demografie a geodemografie PřF UK.
foto web.jpg
obr.1 Mysi model pro vyzkum neplodnosti.jpg
obrazek 2.jpg
Vědci zjistili, které geny ovlivňují délku ženské plodnosti
Vědcům se podařilo identifikovat téměř 300 genů, které ovlivňují délku reprodukce u žen. U myší dokonce dokázali dobu plodnosti významně prodloužit úspěšnou manipulací s vybranými geny z této skupiny. Jejich výsledky přinášejí nejen nové potenciální cíle léčby neplodnosti u lidí, ale i zlepšení předpovědi nástupu brzké menopauzy u žen. Do rozsáhlého výzkumu se zapojilo na 180 vědeckých institucí z celého světa, včetně českých vědců z Ústavu živočišné fyziologie a genetiky AV ČR. Jednou ze spoluautorek publikace je i studentka naší fakulty Mgr. Lucie Knoblochová z katedry buněčné biologie.
obrazek 2 web.jpg
GBCC.jpg
Mezinárodní ochranářsko-vědecká konference GBCC
Již 6. ročník mezinárodní ochranářsko-vědecké konference - Global Biodiversity Conservation Conference proběhne, ve spolupráci s českými ZOO a univerzitami ve dnech 10.-12.11.2021. Tématem letošního ročníku je Svět po roce 2020: Od krize k ochraně biodiverzity. Na konferenci jsou srdečně zváni studenti, odborníci a další zájemci o problematiku ochrany biodiverzity v praxi. Zájemci o prezentaci svého výzkumného či ochranářského tématu formou posteru mohou zasílat své abstrakty do 31.8.2021. Registrace probíhá do 15.10.2021.
GBCC logo.png
Ekologické dny Olomouc 2021
Sluňákov - centrum ekologických aktivit města Olomouce ve dnech 8. – 19. září 2021 pořádá 31. ročník Ekologických dnů Olomouc (EDO). Tento tradiční festival letos nabídne velkoryse komponovaný a bohatý program, ze kterého si budou moci vybrat všichni zájemci od tří do sta (a více) let. Festival doprovodí další kulturní a vzdělávací akce pořádáné Sluňákovem ve spolupráci s Muzeem umění Olomouc a s celou řadou odborníků a soukromých i veřejných organizací.
4 EDO21 program krátký.pdf
Zemřel doc. RNDr. Jiří Luštinec, CSc.
Vedoucí katedry fyziologie rostlin PřF UK (nynější katedra experimentální biologie rostlin) v letech 1991-1997. Zásadním způsobem se zasloužil o podstatnou koncepční transformaci katedry.
lustinec.jpg
Kombinace vrstev dvojrozměrných zeolitů – nový typ materiálů v JACS
Moderní zpracování ropy, petrochemie, ochrana životního prostředí nebo příprava některých chemikálii je jen těžko představitelná bez využití zeolitů. Nová publikace v časopise JACS (J. Am. Chem. Soc.) je výsledkem spolupráce skupin prof. Wieslawa Rotha z Jagiellonské univerzity v Krakově (UJ), prof. Takayoshiho Sasakiho z Národního Institutu pro Materiálové Vědy (NIMS) v Tsukubě a týmu prof. Jiřího Čejky a Dr. Michala Mazura z Centra pokročilých materiálů (CUCAM) na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy.
Získejte stipendium na letní školu WIPO
Prestižní mezinárodní letní škola WIPO proběhne online ve dnech 6. až 17. 9. 2021 a bude zaměřena na otázky duševního vlastnictví (IP) ve středoevropském i mezinárodním kontextu. Studenti se mohou o stipendium hlásit do 25. 8. 2021.
Obr_5.JPG
Obr_4.png
Obr_3.jpg
Obr_2.jpg
Obr_1.png
Genetický pohled na přizpůsobení rostlin toxickým půdám
Dokážou se rostliny adaptovat na nepříznivé podmínky prostředí jako jsou například toxické půdy? Jakou roli hraje zdvojení celého genomu, polyploidizace — nejrozsáhlejší mutace kterou z přírody známe? Výzkum vedený týmem Evoluční genomiky na katedře botaniky PřF UK, publikovaný v prestižním časopise Nature Communications, ukázal schopnost rostlin se zdvojeným genomem, polyploidů, rychle se adaptovat na stresující toxické půdy. Výzkum ale vedl i k prvnímu empiricky doloženému vzniku nových mutací s funkčními důsledky u polyploidů.
Obr_5.JPG
Obr_44.png
Michal Mazur.jpg
Jiří Čejka.jpg
Michal Mazur_oříz.jpg
apeko_frouz.jpg
apeko2.jpg
Nemůžeme studovat chování ekosystémů a ignorovat vliv člověka
Vliv člověka na ekosystémy nelze přehlížet, upozorňují Jan a Jaroslava Frouzovi z Univerzity Karlovy a Biologického centra Akademie věd ČR v unikátní knize Aplikovaná ekologie, která právě vychází v Nakladatelství Karolinum. Na rozdíl od většiny ekologických publikací se kniha zaměřuje na vliv člověka na ekosystémy, zejména pak na vliv zemědělství, lesnictví, rybářství a lovu volně žijících zvířat. Autoři popisují environmentální dopady zvyšování produkce v těchto odvětvích a přináší návrhy, jak lze dosáhnout její udržitelnosti. Podobná publikace dosud chyběla nejen na českém, ale dokonce i zahraničním trhu. Svědčí o tom skutečnost, že ještě do konce letošního roku vyjde anglický překlad knihy. Publikace byla slavnostně pokrřtěna na Albertově 8.9. 2021.
frouz mala.jpg
Popularita hormonální antikoncepce klesá
Paradox aktuálních trendů sexuálního života: doba potřeby „efektivní ochrany před neplánovaným otěhotněním“ se prodlužuje, zatímco popularita hormonální antikoncepce u žen klesá. Vyplývá to z dosavadních výsledků výzkumu Současná česká rodina, na němž se podílejí i pracovníci katedry demografie a geodemografie PřF UK.
pills.png
Nabídka vzdělávacích akcí v zimním semestru 2022
Centrum celoživotního vzdělávání UK a Ústřední knihovna UK si vás dovolují pozvat na další z připravovaných vzdělávacích akcí, které proběhnou v zimním semestru 2022.
Evening Online Czech Language Course for foreigners
Faculty of Arts at Charles University is offering an Evening Online Czech Language Course for Foreigners from 7 September till 16 December 2021. There is a 10% discount on course fees for UK employees.
foto english online.jpg
STIPENDIA NEMECKO PLAKATEK.jpg
STIPENDIUM NEMECKO INFORMACE.pdf
STIPENDIUM NEMECKO PRIHLASKA.pdf
STIPENDIUM NĚMECKO PRAKTIKANTSKÉ.pdf
Nabídka stipendií na německých VŠ a univerzitách v letním semestru 2022
Organizace pro studentskou a kulturní výměnu ve střední a východní Evropě (GFPS-CZ) vypisuje výběrové řízení na poskytnutí stipendií na letní semestr 2022, a to na vybranou německou školu či univerzitu v sousedním Německu. Přihlášky do 30.10.2021.
Africké horské lesy zadržují více uhlíku, než se předpokládalo, rychle ale mizí
Mezinárodní tým vědců včetně významných zástupců naší fakulty, zabývající se studiem tropických horských lesů v Africe zjistil, že množství uhlíku, které tyto lesy vážou ve své biomase, je daleko vyšší, než se předpokládalo. Zároveň je překvapila rychlost, jakou lesy mizí. Studie právě vyšla v časopise Nature a za naší fakultu se na ní podíleli David Hořák, Ondřej Sedláček (katedra ekologie) a Tomáš Albrecht (katedra zoologie). Gratulujeme!
hořák_oříz.jpg
mikroskopy.jpg
Biological Specimens in Electron Microscopes 2021
Laboratory of Electron Microscopy (Biology Centre CAS, České Budějovice) will organize in collaboration with Czechoslovak Microscopy Society and Czech Bio-Imaging a practical course Biological Specimens in Electron Microscopes. Date: 4. - 8. 10. 2021.
8604_Biologicke_preparaty_2021.pdf
DAD WEB.jpg
Medaile Rudolfa Brdičky pro děkana Jiřího Zimu
Ve čtvrtek 26. srpna 2021 proběhlo na Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského slavnostní předání Medaile Rudolfa Brdičky za rok 2020. Laureátem se stal prof. RNDr. Jiří Zima, CSc., děkan Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy, který medaili obdržel z rukou ředitele Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského, prof. Martina Hofa, Dr. rer. nat., DSc.
zima cena.jpg
Tým prof. Martina Kotory bude řešit tříletý rakousko-český grant
Grantová agentura České republiky bude od října společně s rakouskou agenturou Fonds zur Förderung der wissenschaftlichen Forschung (FWF) financovat další mezinárodní badatelský projekt. Tříletý projekt s názvem „Syntéza funkčních materiálů katalytickými cyklotrimerizačními a C-C/C-H funkcionalizačními reakcemi“ bude společně s rakouskými vědci řešit tým prof. RNDr. Martina Kotory, CSc. z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.
kotora125478.jpg
MOLECULAR BIOLOGY EVOLUTION.jpg
Článek našich botaniků v prestižním časopise Molecular Biology and Evolution
Dá se na velké změny v životním stylu reagovat flexibilně? Možná to někoho překvapí, ale na tuto otázku se můžeme ptát rostlin. Odpověď, zakodovanou v jejich genetické informaci, našel tým vědců vedených Magdalenou Bohutínskou a Filipem Kolářem z katedry botaniky PřF UK a vědci z University of Nottingham. Výzkum právě vychází v zářijovém čísle časopisu Molecular Biology and Evolution. Grafiku k článku, které se dostala na titulní stránku tohoto časopisu, navrhla Doubravka Požárová z katedry botaniky PřF UK.
MOLECULAR BIOLOGY EVOLUTION_oříz.jpg
Open Science v Horizon Europe
Centrum pro podporu open science UK zve na přednášku, týkající se otevřeného přístupu k vědeckým informacím. Přednáška vysvětlí povinnosti příjemců projektů z příslušného rámcového programu Horizont Evropa.
Nabídka studia v belgické Lovani
Uvažujete o studiu v zahraničí? Možná vás zaujme aktuální nabídka univerzity v belgické Lovani.
ZAČNI SI S PŘÍRODOVĚDOU WEB.jpg
Začni (si) s Přírodovědou 2021
Projekt studentských stáží Přírodovědecké fakulty UK pokračuje již čtvrtým rokem a je určen nadaným a motivovaným studentům vyšších ročníků gymnázií nebo odborných škol. Pod vedením odborníků PřF UK mají středoškolští studenti možnost prohloubit své znalosti a dovednosti a okusit skutečnou vědu. Výstupem může (ale nemusí) být rovněž práce pro SOČ či jiný typ soutěže. Zájemci, zasílejte krátký motivační dopis do 19.9. 2021.
ZAČNI SI S PŘÍRODOVĚDOU WEB WEB.jpg
aktualni promeny.jpg
Konference: Proměny učitelského vzdělávání v době covidu
Pedagogická fakulta UK srdečně zve všechny zájemce na konferenci, jejímž tématem jsou proměny učitelského vzdělávání v současné koronavirové době. Konference se koná ve středu 8.září 2021 od 9:00 do 17:00 a vystoupí na ní předseda Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Mgr. Radek Vondráček, ministr školství dr. Robert Plaga, rektor UK prof. Tomáš Zima, prorektorka UK prof. Radka Wildová, děkan Pedagogické fakulty UK prof. Michal Nedělka a řada dalších odborníků. Celou konferenci můžete sledovat distančně.
logo UK.jpg
Konference: Proměny učitelského vzdělávání v době covidu
Pedagogická fakulta UK srdečně zve všechny zájemce na konferenci, jejímž tématem jsou proměny učitelského vzdělávání v současné koronavirové době. Konference se koná ve středu 8.září 2021 od 9:00 do 17:00 a vystoupí na ní předseda Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Mgr. Radek Vondráček, ministr školství dr. Robert Plaga, rektor UK prof. Tomáš Zima, prorektorka UK prof. Radka Wildová, děkan Pedagogické fakulty UK prof. Michal Nedělka a řada dalších odborníků. Celou konferenci můžete sledovat distančně.
Omezení přístupu do 1. patra budovy Albertov 6
Od středy 8.9.2021 bude přístup do 1. patra možný pouze výtahem nebo zadními schodišti. Důvodem je oprava a kompletní výmalba podesty před Velkou geologickou posluchárnou. Provoz schodiště bude omezen na nezbytně nutnou dobu.
Přednášky na téma vývoje vakcín proti covidu a editace lidského genomu
Srdečně zveme všechny zájemce na sérii přednášek zaměřených na vysoce akuální otázky vývoje vakcín proti covidu a editace lidského genomu v kontextu duševního vlastnictví, které ve dnech 15. a 16.9. přednese v Praze, v Kampusu Hybernská, mezinárodně uznávaný odborník prof. Duncan Matthews z Queen Mary University of London. Téma je do té míry aktuální a interdisciplinární, že může být zajímavé pro zájemce napříč všemi obory. Přednášky proběhnou prezenčně v anglickém jazyce. Registrace nutná.
Uzávěrka přihlášek do 8. ročníku soutěže Cena Crytur 2021
Blíží se konec pro možnost přihlášení se do 8. ročníku soutěže Cena Crytur 2021, a to 30.9. 2021. Soutěže se mohou zúčastnit studenti magisterského studia na českých a slovenských vysokých školách se zaměřením na materiálové vědy. Diplomová práce musí být podána k obhajobě v příslušném akademickém roce s předpokládaným termínem obhajoby od 1.10.2020 do 30.9.2021.
obrazek 1.jpg
obrazek 22.jpg
obrazek 33.jpg
obrazek 44.jpg
Biologové popsali unikátní vlastnosti bílkoviny, která se podílí na stavbě buňky. Pomohl jim matematický model
Detailní fungování molekulárního komplexu klíčového pro růst buněk popsali odborníci rostlinní biologové z katedry experimentální biologie rostlin společně s kolegy z Ústavu experimentální botaniky Akademie věd ČR a dalších institucí. Navázali přitom na výzkum z roku 2008, v němž čeští vědci jako první na světě prokázali existenci bílkovinného komplexu zvaného exocyst v rostlinách. Výsledky výzkumu, v němž nyní úspěšně propojili experimenty s počítačovými simulacemi, zveřejnil renomovaný odborný časopis Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS).
web.jpg
PNAS-souhrn_oříz.jpg
Opatření děkana č. 26/2021 k provedení prověrek bezpečnosti a ochrany zdraví a požární ochrany v roce 2021

Akce dokumentů