E-mail | SIS | Moodle | Helpdesk | Knihovny | cuni.cz | CIS Více

česky | english Přihlášení



Aktuality


Film Civilizace - dobrá zpráva o konci světa přichází do kin

Právě byl uveden do kin výpravný dokument režiséra Petra Horkého a archeologa Miroslava Bárty o zákonech, kterými se řídí vzestup a pád civilizací a společností. Film se snaží na základě příběhů z různých částí světa odpovídat na otázky, které trápí většinu z nás – odkud a kam jdeme, jaký má náš život smysl a co může každý z nás udělat pro to, aby byl svět lepší a udržitelný. Film bude promítán v kinech po celé České republice i v zahraničí. Záštitu nad ním poskytla Univerzita Karlova, jedním z kameramanů je Petr Jan Juračka z naší fakulty.

Publikováno 14.10.2022

Film Civilizace - dobrá zpráva o konci světa přichází do kin

Právě byl uveden do kin výpravný dokument režiséra Petra Horkého a archeologa Miroslava Bárty o zákonech, kterými se řídí vzestup a pád civilizací a společností. Záštitu filmu poskytla Univerzita Karlova, jedním z kameramanů je Petr Jan Juračka z naší fakulty.

Publikováno 13.10.2022

15. Mezinárodní konference GeoRaman 2022

Ve dnech 29. srpna až 1. září se koná na půdě Univerzity Karlovy v historické budově Karolina 15. ročník mezinárodní vědecké konference GeoRaman 2022. Cyklus konferencí GeoRaman je tradiční setkávání špičkových vědců se zaměřením na aplikaci analytické metody Ramanovy spektroskopie v oblasti geověd, planetárních věd a věd o kulturním dědictví. Tento ročník, významný pro komunitu i s ohledem na pauzu způsobenou pandemií, je organizován pracovníky Ústavu geochemie, mineralogie a nerostných zdrojů, hlavní organizátorem je Mgr. Adam Culka, Ph.D.

Publikováno 29.8.2022

Výstava Pražská předměstí: Dynamika sociálního prostředí rostoucí metropole od září na Albertově

Výstava Pražská předměstí: Dynamika sociálního prostředí rostoucí metropole se přesouvá na své cestě na Albertov! Zveme vás na již třetí zastávku výstavy, která je jedním z výstupů stejnojmenného tříletého projektu podpořeného v rámci programu aplikovaného výzkumu a vývoje národní a kulturní identity (NAKI II) Ministerstva kultury České republiky. Výstava se věnuje proměnám sociálního prostředí okrajových částí dynamicky rostoucí pražské metropole od období industrializace do současnosti.

Publikováno 19.8.2022

Planeta Praha na plátně i v knize

Muflon, roháč obecný, plch velký, mravenec otrokářský, myšice křovinná, slípka zelenooká a další a další. Ti všichni jsou v hlavních rolí nejen snímku Planeta Praha, který stále běží v kinech, ale setkáte se s nimi i na stránkách stejnojmenné knihy, která film doprovází. Jejími autory jsou zároveň odborní poradci zmiňovaného filmu - Dr. Ondřej Sedláček, Dr. Petr Šípek, prof. David Storch a Mgr. Jan Šturma z naší fakulty.

Publikováno 15.8.2022

Globální analýza odhalila nejrozmanitější lesy planety i příčiny rozdílů v biodiverzitě lesních ekosystémů

Počet druhů stromů v místních ekosystémech je klíčovým měřítkem biologické rozmanitosti. Známé ekologické pravidlo říká, že počty druhů se směrem od pólů k rovníku zvětšují. Proč však tento trend není úplně univerzální a co všechno může ovlivňovat lokální biodiverzitu? Vědecký časopis Nature Ecology and Evolution právě zveřejnil studii, která na základě analýzy bezkonkurenční databáze srovnala druhovou bohatost lesů prakticky celé planety a objasnila příčiny zodpovědné za rozdíly v diverzitě stromů na různých místech. Na studii publikované v tomto nejprestižnějším ekologickém časopise se podíleli i vědci z naší fakulty, konkrétně výzkumná skupina katedry ekologie pod vedením Dr. Roberta Tropka a Dr. Štěpána Janečka.

Publikováno 9.8.2022

Studentka naší fakulty byla přijata do nejprestižnějšího mezinárodního doktorandského programu EMBL

Mezinárodní doktorandský program EMBL (EIPP) je nejprestižnějším postgraduálním programem v Evropě. Jeho cílem je podporovat excelenci v oblasti molekulárních věd o živé přírodě a vzdělávat mladé talentované vědce a vědkyně. Jednou z nich bude od října tohoto roku studentka naší fakulty Pavlína Marková z výzkumné skupiny Soft Matter na katedře fyzikální a makromolekulární chemie. Gratulujeme k přijetí!

Publikováno 8.8.2022

Nenechte si ujít kurz: Laboratorní metody v asistované reprodukci

Akreditovaný kvalifikační kurz je určen pro absolventy akreditovaného magisterského studijního oboru přírodovědného zaměření, kteří chtějí získat odbornou způsobilost k výkonu povolání odborného pracovníka v laboratorních metodách a v přípravě léčivých přípravků. Vstupním požadavkem je absolvování magisterského studijního oboru přírodovědného zaměření, doložené ověřenou kopií diplomu. Přihlásit se mohou i studenti, kteří nejpozději k prvnímu dni konání kurzu absolvují magisterské studium a tuto skutečnost doloží potvrzením. Výuka bude probíhat v září 2022, uzávěrka přihlášek je 15. srpna.

Publikováno 8.8.2022

Stipendia pro absolventy od Německé spolkové nadace pro životní prostředí

Německá spolková nadace pro životní prostředí vypisuje každý rok stipendia pro kvalifikované absolventy vysokých škol ve Střední a Východní Evropě se zaměřením na různé oblasti tvorby a ochrany životního prostředí. Žádost je možné podat ve dvou termínech, vždy 5.9. a 5.3. Stipendijní program podporuje 6-12 měsíční pobyty na německých odborných pracovištích.

Publikováno 2.8.2022

Zlatá doba české biologické olympiády pokračuje

33. ročník Mezinárodní biologické olympiády (Internatonal Biology Olympiad, IBO) se konal v arménském hlavním městě Jerevanu a zúčastnilo se jí 237 soutěžících z 62 zemí světa. Výprava České republiky dosáhla mimořádného úspěchu, všichni soutěžící získali medaile, a to včetně kovu nejcennějšího. Zlatý medailista Marek Pavlica navíc obsadil 5. místo celkového pořadí, což je umístění skutečně prestižní.

Publikováno 25.7.2022

Akce dokumentů