Laboratoř patogenese cystické fibrosy

Výzkum

• Příprava a charakterizace slepičích žloutkových protilátek proti virulenčním faktorům bakterií Pseudomonas aeruginosa (PA) a komplexu Burkholderia cepacia (BC)
  • Vývoj a testování myšího modelu mimikujícího stav plic při cystické fibrose (CF)
  • Studium ovlivnění adherence bakterií (PA, BC) na epiteliální buňky ex vivo pomocí protilátek a glykomimetik
  • Interakce fluorescenčně značených bakteriálních lektinů s glykokonjugáty epitelu na řezech lidských plic zdravých subjektů a pacientů s CF
  • Vývoj stabilní mRNA pro chloridový kanál CFTR a tranfekční experimenty
  • Měření transportu iontů přes kanál CFTR v buněčných liniích plicního epitelu

Výzkumná skupina: Profylaxe mikrobiálních infekcí u CF

prof. Petr Hodek, Mgr. Kubíčková, Kateřina Vyhnalová

Výzkumná skupina: Molekulární podstata bakteriální adherence u CF

Lidé

Mgr. Kubíčková, prof. Petr Hodek, Mgr. Jana Rychnová, Bc. Patrik Pomazal, Kateřina Vyhnalová

Výzkumná skupina: Genetická reparace defektu CFTR

prof. Petr Hodek

Témata bakalářských a magisterských prací

Vypsaná a řešená témata naleznete zde

Katedra biochemie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy

Hlavova 2030/8, 128 43 Praha 2, 1. patro, dveře 221

e-mail: hodek@natur.cuni.cz

Vizitka laboratoře

Vizitku laboratoře naleznete zde

Spolupráce

• Katedra biochemie, Přírodovědecká fakulta Masarykovy Univerzity, Kamenice 753/5, Brno
  • Department of Pharmaceutical Chemistry, University of Debrecen, Egyetem tér 1, Debrecen, Hungary
  • Ústav lékařské mikrobiologie, 2. LF Univerzity Karlovy a nemocnice Motol, V Uvalu 84, Praha 5
  • Ústav patologie, 3. LF Univerzity Karlovy, Ruská 87, Praha 10
  • IKEM, Vídeňská 1958/9, Praha 4
  • SZÚ, Šrobárova 49/48, Praha 10
  • Klub nemocných cystickou fibrosou, z.s., Kudrnova 22/95, Praha 5

Vybrané publikace

THAI LE, S., MALINOVSKA, L., VAŠKOVÁ, M., MEZŐ, E., KELEMEN, V., BORBÁS, A., HODEK, P., WIMMEROVÁ, M., CSÁVÁS, M.: Investigation of the Binding Affinity of a Broad Array of l-Fucosides with Six Fucose-Specific Lectins of Bacterial and Fungal Origin. Molecules, 24, 2262 (2019).

KUBÍČKOVÁ, B., HADRABOVÁ, J., VAŠKOVÁ, L., MANDYS, V., STIBOROVÁ, M., HODEK, P.: Susceptibility of airways to Pseudomonas aeruginosa infection: mouse neuraminidase model; Monatsh. Chem., 148, 1993–2002 (2017).

VAŠKOVÁ, L., NOSKOVÁ, L., BLÁHOVÁ, B., WIMMEROVÁ, M., DŘEVÍNEK, P., KUBÍČKOVÁ, B., STIBOROVÁ, M., HODEK, P.; Evaluation of anti-PAIIL lectin hen yolk antibody as an agent inhibiting Pseudomonas aeruginosa adherence to epithelial cells. Monatsh. Chem.147, 889-896 (2016).

HADRABOVÁ, J., MAJEROVÁ, B., ČERNÁ, V., MOSEROVÁ, M., HOLUŠA, R., MANDYS, V., STIBOROVÁ, M., STŘÍŽ, I., HODEK, P.; Chicken immunoglobulins for prophylaxis: Effect of inhaled antibodies on inflammatory parameters in rat airways. J. Appl. Biomed., 13, 19-22 (2015).

NOSKOVÁ, L., KUBÍČKOVÁ, B., VAŠKOVÁ, L., BLÁHOVÁ, B., WIMMEROVÁ, M., STIBOROVÁ, M., HODEK, P.; Fluorescent cellular assay for screening agents inhibiting Pseudomonas aeruginosa adherence. Sensors, 15, 1945-1953 (2015).

HODEK, P., TREFIL, P., ŠIMŮNEK, J., HUDEČEK, J., STIBOROVÁ, M.; Optimized protocol of chicken antibody (IgY) purification providing electrophoretically homogenous preparations. Int. J. Electrochem. Sci., 8, 113-124 (2013).

Výuka (Katedra biochemie, PřF UK)

Biochemie I (MC250P03I, letní semestr)

Aplikovaná biochemie  (MC250P51, letní semestr)

Management biochemie (MC250P50, letní semestr)