E-mail | SIS | Moodle | Helpdesk | Knihovny | cuni.cz | CIS Více

česky | english Přihlášení



Ceny Neuron 2014 pro mladé vědce získali vědci z PřF UK

V rámci letu do budoucnosti obdrželi nejlepší mladí čeští vědci Ceny Neuron a získali 1,5 mil Kč. Mezi nimi i prof. Jana Roithová z Katedry organické chemie PřF UK a Mgr. Petr Svoboda, Ph.D., externí spolupracovník Katedry buněčné biologie PřF UK. Soutěž Prima ZOOM Neuron o nejlepší vědecké video vyhrál Petr Jan Juračka.

Ve středu 14. května uděloval během večera koncipovaného jako let do budoucnosti Nadační fond Neuron Ceny nejlepším současným mladým vědcům. Pět letošních laureátů do 40 let v oborech fyzika, chemie, matematika, medicína a společenské vědy vybrala vědecká rada nadačního fondu složená ze špičkových vědců. Každý spolu s Cenou Neuron získal 250.000 Kč jako ocenění za dosavadní výsledky svého výzkumu. “Držitelé cen představují podle členů rady to nejlepší z mladé české vědy. Na jejich příkladu může veřejnost vidět, jaká témata hýbou současnou vědou a co jejich výzkum může přinést v budoucnu světu,” říká předseda správní rady prof. Josef Veselka.

Prof. RNDr. Jana Roithová, Ph.D.                                                                                                      Foto: Petr Jan Juračka

Profesorka Jana Roithová Ph.D.

O většině chemických reakcí nevíme, jak probíhají a právě to se snaží objasnit profesorka Roithová. Její výzkum odpovídá na základní otázky, jak spolu molekuly reagují a jakým způsobem vytvářejí jiné složitější molekuly. Zkoumá, proč se látka A přemění na látku B, když se k ní přidá nějaký katalyzátor a studuje, co přesně katalyzátor udělá s látkou A, aby se přeměnila na látku B. Když  pochopíme, jak tyto reakce fungují, můžeme je vylepšovat. Třeba tak, aby probíhaly při nižší teplotě, menším tlaku a s levnějšími katalyzátory. Díky tomu se ušetří finance. Nedávno se profesorka Roithová podílela na hledání nových katalyzátorů pro přeměnu metanu na metanol. Zvládnutí této operace přinese veliké bohatství. Metanol totiž lze snadno transformovat na jiné chemikálie, které je možné použít pro syntézu jakýchkoliv dalších produktů, například léků a podobně. Jana Roithová společně se svým týmem sestavila unikátní aparaturu složenou z několika propojených hmotnostních spektrometrů a tzv. studené pasti na reakční meziprodukty. V pasti se díky nízké teplotě jejich krátká doba života prodlouží, což vědcům umožňuje podrobnou analýzu.

Seznam dalších oceněných naleznete ZDE

Video „Tajemná efipia“ Mgr. Petra Jana Juračky z Přírodovědecké fakulty UK vyhrálo soutěž o Cenu Prima ZOOM Neuron o nejlepší vědecké video.

 

Petr Jan Juračka                                                                                              Foto a fotomontáž: Petr Jan Juračka

Mgr. Petr Jan Juračka

Petr Jan Juračka je nejen úspěšným hydrobiologem, ale i výjimečně nadaným fotografem. Fotí pro Zoo Praha a je zároveň lektorem několika fotografických workshopů. Za své práce získal i několik mezinárodních ocenění. Mj. zlatou medaili za sérii fotografií motýlích křídel v kategorii Micro v rámci jedné z nejprestižnějších fotografických soutěží světa - International Photography Awards USA a jeden z jeho snímků jezera Bajkal se dostal až na přebal románu Alef světoznámého spisovatele Paula Coelha.

Video Petra Jana Juračky „Tajemná efipia“ můžete shlédnout ZDE

 

Doc. Mgr. Petr Svoboda, Ph.D.                                                                        Foto: Petr Jan Juračka   Zdroj: Neuron

 

Doc. Mgr. Petr Svoboda, Ph.D.

Chřipka, klíšťová encefalitida, zánět průdušek nebo rýma začínají tím, že náš organismus napadnou tzv RNA viry. Člověk se proti nim brání pomocí určitého typu bílých krvinek. Někdy ale trvá boj se zmíněnými viry příliš dlouho, nebo bílé krvinky soupeření s vetřelcem nedokáží pokaždé vyhrát. Vědci na celém světě proto hledají další možnosti, jak obranu před RNA viry posílit. Doktor Svoboda vede jeden z týmů, který se snaží využít pro ochranu před viry jiného mechanismu, než jaký uplatňují bílé krvinky. Jde o tzv. RNAinterferenci. Při tomto nedávno objeveném procesu napadený organismus reguluje ve virech přepis genů. Stručněji řečeno uspává geny ve virech a tím protivníka likviduje. Ovšem tento způsob boje využívají ze savců pouze myši. Právě na nich se snaží doktor Svoboda objasnit, jak u těchto hlodavců RNA interference funguje. Pokud se to podaří zjistit, mohou poznatky z výzkumu posloužit pro vývoj léků, kterými by se například rýma nevyléčila za týden, ale během několika hodin.

 

Posledním a zároveň nejmladším oceněným se stal jedenáctiletý David Dvorský z Dobratic. Na Dětské vědecké konferenci pořádané v listopadu 2013  za podpory Nadačního fondu Neuron Přírodovědeckou fakultou UK přednesl David konferenční příspěvek na téma Černé díry versus červí díry. Projevil se jako velmi talentovaný částicový fyzik, jehož největším životním snem je studijní cesta do evropské laboratoře pro fyziku částic CERN v Ženevě. Za svůj skvělý výkon na konferenci si odnesl i ocenění. Správní rada NFN se rozhodla, že dále motivuje tohoto velmi mladého nadějného vědce a podpoří ho v jeho zájmu. David Dvorský získal jako cenu poukaz na pobyt v CERNu s vědeckým doprovodem a dle jeho slov si již chystá nové téma na další ročník dětské vědecké konference, která se bude letos opět konat na půdě Přírodovědecké fakulty UK. Krátký záznam jeho loňské přednášky je k dispozici ZDE

 

David Dvorský s Karlem Janečkem, zakladatelem Nadačního fondu Neuron na podporu vědy, během Dětské vědecké konference  na PřF UK    Foto: Radek Lüftner

K letošnímu roku NF Neuron z peněz mecenášů věnoval již více než 20.000.000 Kč především na práci mladých vědců a podpořil řadu unikátních popularizačních projektů. Nadační fond Neuron je financován čtyřmi novodobými mecenáši české vědy: Daliborem Dědkem, Liborem Winklerem, Karlem Janečkem a Martinem Ducháčkem, kteří tak chtějí navázat na tradici mecenáše a podnikatele Josefa Hlávky.

Předávání cen proběhlo v Národní technické knihovně v odlehčené atmosféře, kdy s mladými vědci veřejně diskutovali Tomáš Hanák, Ondřej Sokol, Jakub Kohák, Vavřinec Hradilek nebo Martina Kocianová. K vidění byly i dálkově řízené drony, které odhalovaly jméno držitelů cen, nebo animace, které naživo přibližovaly, o co v daném výzkumu jde.

Celá akce proběhla pod záštitou místopředsedy vlády pro vědu a výzkum, MVDr. Pavla Bělobrádka, Ph.D., MPA, primátora Hlavního města Prahy, RNDr. Tomáše Hudečka, Ph.D. a rektora Univerzity Karlovy v Praze Prof. MUDr. Tomáše Zimy, DrSc., MBA.

 

Ocenění, hosté, mecenáši a tým NF Neuron na fotografii ze slavnostního večera v Národní technické knihovně         Foto: Cena Neuron

 

Více informací naleznete na: www.nfneuron.cz

Publikováno: Pátek 16.05.2014 14:55

Akce dokumentů