E-mail | SIS | Moodle | Helpdesk | Knihovny | cuni.cz | CIS Více

česky | english PřihlášeníAktuálně


Výzkum kaldery vulkánu Kameni ve východním Středomoří

Existuje hypotéza, která říká, že po velké sopečné erupci trvá velmi dlouho, než se vytvoří nová sopečná erupce. Nemusí tomu tak však být vždy. Že jsou vulkanické krátery schopné vyprodukovat obrovské množství materiálu i poměrně krátce po velké erupci, ukazuje nová studie, kterou v prestižním vědeckém časopise Nature Geoscience publikoval mezinárodní tým, jehož součástí byl i doc. Günther Kletetschka z Ústavu hydrogeologie, inženýrské geologie a užité geofyziky.

Publikováno 26.3.2024

Letní škola výzkumu krevních parazitů volně žijících obratlovců

Datum konání 1.9.2024 - 7.9.2024

Zoologové a parazitologové z naší fakulty spolupořádají v rámci evropského projektu WIMANET (COST) letní školu výzkumu krevních parazitů volně žijících obratlovců, která se koná od 1. do 7. září 2024 v obci Mohelno. Na letní školu dorazí zkušení specialisté v oboru, kteří studenty teoreticky i prakticky seznámí s nejrůznějšími přístupy a technikami studia krevních parazitů. Studenti začínající svůj výzkum v tomto oboru se na školu mohou přihlásit do 31. března.

Publikováno 22.3.2024

Mariya Shamzhy přispěla k průlomovému mezinárodnímu výzkumu

Doc. Mgr. Mariya Shamzhy, Ph.D. z katedry fyzikální a makromolekulární chemie PřF UK (výzkumné centrum CUCAM) přispěla k průlomovému mezinárodnímu výzkumu katalýzy zeolitů publikovanému v prestižním časopise Nature Communications. Gratulujeme!

Publikováno 22.3.2024

Čestná medaile AV ČR pro prof. Ivana Horáčka

Čestné medaile pro vědce, jejichž práce rozvíjí celé obory, udělila 21. března 2024 Akademie věd hned třem laureátům. Všichni ve svých oblastech posunuli poznání a inspirovali mnoho dalších odborníků i studentů. Čestnou oborovou medailí Františka Pošepného za zásluhy v geologických vědách byl oceněn prof. RNDr. Ivan Horáček, CSc. z katedry zoologie. Gratulujeme!

Publikováno 22.3.2024

Vodu bychom měli chránit ústavou. Rozhovor s profesorem Bohumírem Janským

O hydrologické bilanční rovnici a co je v této rovnici v současné době nejzávažnější; jaké postupy hydrologové navrhují a že akumulace vody je kontroverzní téma i na naší alma mater; o (ne)hospodaření pitnou vodou a její ochraně, ale i o tom, že výjimečná výstava Amazonka míří z České republiky do Latinské Ameriky se dočtete v rozhovoru s hydrogeografem profesorem Bohumírem Janským pro časopis Forum Magazín Univerzity Karlovy.

Publikováno 22.3.2024

Nová výstava Planeta Praha

Proč mají ježci rádi vajgly? Nová výstava Planeta Praha vypráví o pražské přírodě jinak, než jsme zvyklí a pozoruje město „očima“ rostlin a živočichů. Jak vnímají chodníky, pukliny v omítce, nádražní peróny nebo pouliční lampy? Jakým způsobem a jak úspěšně využívají prostředí, které si lidé vystavěli pro sebe? Kolik „obyvatel“ vlastně Praha dohromady má? Nejen na tyto otázky odpoví výstava, kterou připravil CAMP ve spolupráci s tvůrci dokumentárního filmu a knihy Planeta Praha. Významně se na ní podílel i RNDr. Ondřej Sedláček, Ph.D. z katedry ekologie. Výstava je k vidění od 21. března do 1. září 2024.

Publikováno 21.3.2024

Akce dokumentů