Letní kurzy NJ na HHU Düsseldorf 2023

For English, scroll below

University of Heinrich Heine vyhlašuje výzvu na letní kurzy německého jazyka na HHU Düsseldorf, které proběhnou během srpna 2023.

Stipendium pokreje celou výuku (ať už u dvoutýdenní nebo čtyřtýdenní letní školy). Studenti si ovšem přispějí na ubytování, a to 150 EUR (v případě dvoutýdenní letní školy) nebo 300 EUR (v případě čtyřtýdenní).

Přihlašování probíhá v on-line aplikaci WhoIs, ve které můžete přihlášku podat do 17. 02. 2023.

Letní škola bude probíhat v úrovních od A2-C1.

Více informací, včetně přihláškového formuláře, naleznete v přiložených dokumentech níže.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

The University of Heinrich Heine announces a call for German summer courses at HHU Düsseldorf, which will be held during August 2023.

The scholarship will cover the entire tuition (for both the two-week or the four-week summer school). However, the students will contribute to their accommodation, either €150 (in the case of the two-week summer school) or €300 (four-week one).

Registration is available in the online application WhoIs until February 17th, 2023.

The summer school will be held in levels A2-C1.

More information, including the application form, can be found in the attached documents below.

Publikováno: Úterý 31.01.2023 13:55