Homo erectus - Martin Hora, Vladimír Sládek |média

Téma|Ťivotní styl|3.1.2020
Pravěcí vytrvalci

Na rozdíl od ostatních hominidů se potil a tím se při běhu ochlazoval. Podle studie antropologů z Přírodovědecké fakulty UK a tří amerických univerzit (publikované nyní v časopise Journal of Human Evolution) mohl běžet v horku nonstop až 5,5 hodiny. Bez nutnosti pít. U zvířat, která se potit nedokážou, naopak při běhu v horkém prostředí rychle stoupá tělesná teplota, až je přehřátí a dehydratace donutí zastavit. Pomalu, leč vytrvale běžící homo erectus tak zvládl kořist pronásledovat desítky kilometrů a uštvat i výrazně rychlejší zvířata.

idnes.cz|19.12.2019
Homo erectus uštval kořist i bez pití, odhadují čeští vědci

Naši dávní příbuzní by zřejmě dokázali uštvat velkou kořist podobně, jako to známe od některých dnešních lovců, naznačuje studie českých vědců. Homo sapiens tedy mohl své vytrvalecké schopnosti podědit po svém předchůdci.

(...)

Dnešní lovci vodu doplňují z nádob, které nesou s sebou. Měl něco takového homo erectus? To dnes nevíme jistě. Keramiku, jejíž stopy bychom mohli najít, podle všeho neznal. A i kdyby ano, na lov by nejspíše používal lehčí nádoby z materiálů, jako je kůže, možná tykve či podobných nepříliš trvanlivých materiálů. Nikdo si nedokáže představit, že stopy po takových předmětech by se našly ve vrstvách starých miliony let.

Pravdu o nádobách, a tedy nejlepší možnou odpověď, se tedy těžko dozvíme. Můžeme získat aspoň odpověď na otázku, zda by se homo erectus dokázal během dlouhého lovu obejít bez zásob vody navíc? Zjistit se to pokusili antropologové z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy a tří amerických univerzit v nové práci vydané časopisem Journal of Human Evolution.

techfocus.cz|18.12.2019
Podle antropologů mohl homo erectus běžet za kořistí více než pět hodin bez vody

Českoamerický tým antropologů vedených dr. Martinem Horou z Přírodovědecké fakulty UK nyní přichází s důkazy, že Homo erectus byl schopen běžet bez vody dostatečně dlouho i nauštvání velké kořisti. „Podle našich simulací by neměly ztráty vody ohrozit dávného lovce dříve než po pěti a půl hodinách vytrvalostního lovu“, uvádí dr. Hora.

iForum|18.12.2019
Homo erectus běhal pomaleji než dnešní maratonec

(...)

Českoamerický tým antropologů vedených Martinem Horou z Přírodovědecké fakulty UK nyní přichází s důkazy, že Homo erectus byl schopen běžet bez vody dostatečně dlouho i na uštvání velké kořisti. „Podle našich simulací by neměly ztráty vody ohrozit dávného lovce dříve než po pěti a půl hodinách vytrvalostního lovu“, uvádí antropolog Hora. Popsané úspěšné vytrvalostní lovy antilop kudu současnými lovci v Kalahari přitom trvaly dvě až pět hodin. Homo erectus by tak schopný dokončit bez nádob na vodu všechny zdokumentované vytrvalostní lovy velkých antilop.

ČT24 Věda|17.12.2019
Homo erectus pronásledoval kořist až pět hodin bez vody. Klíčem k úspěchu bylo pocení.

Čeští vědci popsali, na čem byl založen evoluční úspěch rodu homo. V rozsáhlém výzkumu dokázali, že zásadní pro něj byla schopnost vytrvalostního lovu: díky schopnosti potit se dokázali naši prapředkové uštvat jakékoliv zvíře.

(...)

Českoamerický tým antropologů vedených Martinem Horou z Přírodovědecké fakulty UK nyní přišel s důkazy, že homo erectus byl schopen běžet bez vody dostatečně dlouho i na uštvání velké kořisti.

„Podle našich simulací by neměly ztráty vody ohrozit dávného lovce dříve než po pěti a půl hodinách vytrvalostního lovu,“ uvádí Hora.

(...)
 „Rychlost vytrvalostního lovu byla tudíž výrazně nižší než závodní tempo dnešních maratonských běžců,“ dodává spoluautor studie Vladimír Sládek z Přírodovědecké fakulty UK.

Aktuální výzkum českých antropologů naznačuje, že i před vynálezem nádob na vodu bylo hlavním limitem vytrvalostního lovu přehřátí kvůli nedostatečnému odvádění tepla, spíše než dehydratace v důsledku nadměrných ztrát vody.

Sciencemag.cz|17.12.2019
Homo erectus mohl běžet za kořistí více než pět hodin bez vody

(...)

Antropologové z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy a tří amerických univerzit matematicky modelovali ztráty potu a zjistili, že Homo erectus mohl lovit více než pět hodin bez nutnosti pít, aniž by jej ohrožovala dehydrace. Výsledky publikovali v prestižním časopise Journal of Human Evolution.

iRozhlas.cz|15.12.2019

Kalaharští domorodci dokážou běžet pět hodin bez vody, stejnou schopnost měl i člověk vzpřímený

(...)

Pro přežití člověka vzpřímeného ve starších čtvrtohorách byl zřejmě klíčovou dovedností vytrvalostní běh za kořistí. Umožnil, aby se náš dávný příbuzný dostal k masu. Vědci ze Spojených států tento způsob lovu, při kterém se člověk snaží zvíře uštvat dlouhým během, zkoušeli na domorodých běžcích v poušti Kalahari. Čeští badatelé pak na matematických modelech doložili, že bez vody lovec vydrží stíhat zvíře něco přes pět hodin.

Publikováno: Čtvrtek 19.12.2019 16:40