E-mail | SIS | Moodle | Helpdesk | Knihovny | cuni.cz | CIS Více

česky | english PřihlášeníEvropské centrum orchidejí - Zemědělec, 14.12.2015

 

V České republice vznikne Evropské centrum pro ochranu orchidejí. Založili ho vědci ze 12 univerzit a akademických ústavů z devíti evropských zemí. Centrum, které bude sídlit v Českých Budějovicích, se bude snažit o to, aby druhy těchto vzácných rostlin neubývaly. Na zmenšující se počty orchidejí mají negativní vliv globální změny, zvětšující se zástavba a intenzivní zemědělství. Řekl to profesor ekologie Pavel Kindlmann.
Centrum bude v ČR zastřešovat akademický ústav Czechglobe a Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy. „Každá vědecká skupina se na něco specializuje, protože u orchidejí to je složité. Mají například symbiózu s houbami, kvůli změnám v zemědělství však toto spojení často zmizí a poté logicky nerostou. Určité druhy jsou tak vzácné, že je potřeba založit semennou banku,“ uvedl Kindlmann. Kromě propojení již stávajících databází orchidejových lokalit v jednotlivých zemích se bude každá z laboratoří a vědeckých skupin specializovat na určitou oblast výzkumu. Evropské centrum se bude zaměřovat i na výuku a mezioborový výzkum biologie orchidejí, jejich vztahů se symbiotickými houbami a opylovači a populační dynamiku. Jeho součástí bude i semenná banka.
„Ta je už částečně založena. Mají ji v královských botanických zahradách nedaleko Londýna. Nyní by ale bylo dobré udělat celoevropskou akci na sběr semen ohrožených druhů, aby se to soustředilo právě v Anglii,“ dodal Kindlmann. Na to by vědci mohli i získat peníze z evropských grantů.
V České republice se vyskytuje kolem 50 druhů orchidejí, avšak za posledních několik desetiletí ubývají stejně jako v ostatních zemích. Po pádu komunismu se úbytek zpomalil díky tomu, že zemědělci méně hnojí. K velmi vzácným patří například běloprstka bělavá, orchidej, která roste na Šumavě. V současnosti ji však ohrožuje výstavba nedaleko obce Kvilda. ?

Publikováno: Úterý 15.12.2015 11:40

Akce dokumentů

Kategorie: