Za bádání na naší fakultě získal středoškolák Českou hlavičku

Prestižní ocenění Česká hlavička v kategorii GENUS „Člověk a svět kolem něj“ obdržel 15. listopadu 2016 Václav Ryšlink, student 4. ročníku Gymnázia Kladno, které je fakultní školou PřF UK.

Svůj půlroční výzkum Václav zaměřil na úlohu oxidu dusnatého, molekuly produkované imunitními buňkami, při migraci ptačí motolice v myších. V savčích hostitelích totiž tito ptačí paraziti hynou, příčina jejich úhynu však není dosud objasněna. Experimentální část práce Václav prováděl v helmintologické laboratoři katedry parazitologie PřF UK, kde zjistil, že oxid dusnatý nejspíš není zodpovědný za úhyn parazitů v těle myší, ale může se naopak podílet na poškození jejich tkání.

Podrobnější informace o jeho projektu je možné najít na webu Českých hlaviček nebo v záznamu České televize (začátek v čase 13:00).

Publikováno: Pátek 25.11.2016 15:25