Vzdělávací a vědecká soutěž Quarry Life Award

Skupina HeidelbergCement vyhlásila již 5. ročník mezinárodní vědecké a vzdělávací soutěže Quarry Life Award. Soutěž je zaměřena na lomy a pískovny, které jsou v současné kulturní krajině často místy s unikátními stanovišti pro rozmanité rostlinné a živočišné druhy. Studenti a vyučující mají možnost uplatnit své představy a nápady a navrhnout projekt, jak by mohla být dále posílena přírodovědná hodnota lomů a pískoven a jejich propojení s místní komunitou a širokou veřejností. Výherce čeká finanční odměna. Uzávěrka přihlášek je 18. listopadu 2021.

Skupina HeidelbergCement, jejíž součástí jsou v České republice společnosti Českomoravský cement, a.s., a Českomoravský štěrk, a.s., vyhlásila letos v květnu již pátý ročník mezinárodní vědecké
a vzdělávací soutěže Quarry Life Award.

V pátém ročníku jsou projekty rozděleny do dvou skupin, a to na projekty výzkumné a projekty veřejné komunitní. V rámci těchto skupin jsou vyhlášeny následující kategorie:

• Péče o biodiverzitu
  • Výzkum druhů a jejich stanovišť
  • Za hranicemi lomu
  • Biodiverzita & vzdělávání
  • Propojení lomů a místních komunit
  • Přírodě blízká řešení

Do pátého ročníku soutěže jsou v České republice zapojeny tyto lokality: lomy Mokrá u Brna, Olšany u Rousínova a Stříbrná Skalice u Sázavy a štěrkopískovny Mankovice na hranici CHKO Poodří a Planá nad Lužnící u Tábora. Během léta a podzimu se uskuteční exkurze na tyto lokality. Na exkurze je nutné se předem registrovat, termíny budou zveřejněny na webových stránkách soutěže. Prohlídku lze sjednat také individuálně dle Vašich možností.

Kromě České a Slovenské republiky bude soutěž QLA probíhat v dalších 25 zemích světa, kde skupina HeidelbergCement působí. Studenti a vědci, jednotlivci i týmy, neziskové, ekologické a jiné zájmové organizace, se mohou přihlásit do 18. listopadu 2021 vložením návrhu projektu na webové stránky www.quarrylifeaward.cz.

V každé zemi postoupí šest porotou vybraných projektů (3 výzkumné a 3 veřejné komunitní) do realizační fáze soutěže, která bude probíhat od 1. ledna 2022 do 15. září 2022. Projekty budou vybrány na základě posouzení inovativnosti, proveditelnosti, přidané hodnoty projektu, zapojení veřejnosti a výchovných a vzdělávacích hledisek. Každý z vybraných projektů bude pro období realizace podpořen částkou 12 500 Kč na pokrytí nákladů spojených s projektem (např. cestovné, pomůcky, tisky).

Všechny vybrané projekty budou současně soutěžit na národní i mezinárodní úrovni a budou jednotlivě posuzovány jak národní, tak mezinárodní porotou. Národní vítězové budou vyhlášeni na podzim 2022 a mezinárodní vítězové budou vyhlášeni v prosinci 2022. Podmínkou účasti v mezinárodní soutěži je závěrečná zpráva projektu v angličtině.

Výhercům národní soutěže budou uděleny ceny ve výši 5 000 eur. V mezinárodní soutěži budou uděleny ceny 10 000 eur vítěznému projektu v každé ze šesti kategorií a celkovému vítězi soutěže bude za nejlepší projekt udělena hlavní cena ve výši 30 000 eur.

Koordinátor soutěže Quarry Life Award v ČR:
Ing. Lubor Laichman, Ph.D.
Českomoravský cement a.s.
Mokrá 359, CZ - 664 04 Mokrá-Horákov