Vernisáž výstavy Václav IV. - král na rozhraní věků

Srdečně Vás zveme na vernisáž výstavy Václav IV. – Král na rozhraní věků, která se koná 18. září 2019 od 17 hod u příležitosti 600. výročí úmrtí toho významného panovníka. Výstava zpřítomní atmosféru doby přelomu 14. a 15. století v českých zemích a bude pro veřejnost otevřena do 19.listopadu 2019. Vstup na výstavu je zdarma.

Vernisáž výstavy

KDY: 18. září 2019 od 17 hod.
KDE: Křížová chodba Karolina UK, Ovocný trh 3, Praha 1

VÝSTAVA JE OTEVŘENA DO 19. LISTOPADU 2019 DENNĚ OD 10.00 DO 18. 00. VSTUP ZDARMA.

Výstava představí faksimile bible Václava IV., jednoho z nejskvělejších středověkých kodexů  s více než 650 ilustracemi, stejně jako faksimile dalších rukopisů, jejichž vznik souvisí s osobou krále Václava IV.  Sochařství je prezentováno kopiemi  tzv. krásnoslohových skulptur, jako je Madona z kostela sv. Jiljí v Třeboni a Madona ze Šternberka. Malířství je zastoupeno technologickými kopiemi děl Mistra třeboňského oltáře, Madony svatovítské a Madony rynecké. Návštěvník bude mít také možnost obdivovat technologické kopie české Svatováclavské koruny a koruny římských králů, tedy těch korun, jimiž byl Václav IV. korunován. Zajímavostí jsou také modely staveb z doby Václava IV. zapůjčené  fakultou stavební ČVUT.

Václav IV. se významně zapsal do dějin  Univerzity Karlovy, sám založil novou univerzitní kolej a pražskému učení věnoval i nádherný Rotlevův palác, dnešní Karolinum, které dodnes patří k nejstarším univerzitním sídlům v  Evropě. Vernisáž zahájí rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima spolu s historiky Janem Roytem a Jiřím Kuthanem.

Svoji účast na vernisáži laskavě potvrďte na emailové adrese sarka.liskova@ruk.cuni.cz
do 17.11.2019

Publikováno: Pátek 13.09.2019 14:30