Profesor Jiří Zima byl poctěn Zlatou medailí Univerzity Karlovy

Během zasedání Vědecké rady Univerzity Karlovy, které proběhlo 25.3. 2021 v Karolinu, bylo několik významných osobností poctěno univerzitními medailemi. Mezi sedmi oceněnými byl i děkan naší fakulty, profesor Jiří Zima. Gratulujeme, pane děkane!

Děkan PřF UK prof. Jiří Zima přebírá zlatou medaili UK z rukou rektora UK prof. Tomáše Zimy. Medaile mu byla udělena za "významné celoživotní dílo v oboru analytické chemie a dlouholetou vědeckou a pedagogickou činnost na UK". Foto: ​Martin Pinkas, UK

Laudatio při udělení medaile UK panu prof. RNDr. Jiřímu Zimovi, CSc.

Má-li být univerzita živým, rozvíjejícím se a stále obnovujícím společenstvím, je třeba, aby ji tvořili především takoví lidé, kteří ji rádi a ochotně věnují své nejlepší schopnosti a síly. Mezi ně bezesporu náleží i pan profesor Jiří Zima, který je významnou pedagogickou i vědeckou osobností jak Přírodovědecké fakulty, tak celé Univerzity Karlovy.

Šťastné spojení naší univerzity s panem profesorem Zimou započalo již v roce 1975, kdy zahájil studium oboru analytická chemie na Přírodovědecké fakultě, které absolvoval o pět let později s vyz-namenáním. V tomtéž oboru dosáhl roku 1985 hodnosti kandidáta věd, v roce 1998 se habilitoval a konečně roku 2009 byla jmenován profesorem.

Ve své vědecké činnosti se pan profesor Zima věnuje především použití voltametrických metod pro analýzu biologicky aktivních organických sloučenin, které jsou významné z hlediska ochrany životního prostředí či lidského zdraví. Vedle značného počtu publikací v předních odborných časopisech s úctyhodným citačním ohlasem a několika patentů, je vysoká kvalita vědeckých výsledků pana profe-sora Zimy patrná z uplatnění řady jeho výsledků v praxi.

I pedagogická činnost pana profesora Zimy je velmi rozsáhlá. Již více než 35 let vede na Přírodo-vědecké fakultě UK řadu přednášek z analytické chemie, pro něž sepsal i několik učebních textů. Působil jako školitel několika desítek bakalářských, diplomových i doktorských disertačních prací. Od roku 2013 je předsedou oborové rady doktorského studia analytické chemie. Jeho pedagogické působení ale zahrnuje ale  hostování na řadě zahraničních univerzit.

Vedle vědecké i pedagogické činnosti se pan profesor Zima po mnoho let velmi aktivně zapojuje do akademického života Přírodovědecké fakulty. Mimo jiné byl v letech 2006−2012 proděkanem pro rozvoj fakulty, a v roce 2016 byl zvolen i děkanem Přírodovědecké fakulty (v roce 2020 pak na druhé funkční období).

Pan profesor Zima svoji vědeckou, pedagogickou i organizační činností po několik desetiletí přispívá k rozvoji jak Přírodovědecké fakulty, tak celé Univerzity Karlovy. Dnešní předání medaile Univerzity Karlovy je proto zaslouženým oceněním jeho práce vykonané jak na naší Univerzitě Karlově, tak i na poli analytické chemie.

doc. RNDr. Karel Nesměrák, Ph.D.

Laureáti medailí UK, předávaných během zasedání Vědecké rady UK 25.3. 2021. Foto: ​Martin Pinkas, UK

Dalšími oceněnými byli (na fotografii zleva):

Ing. Jiří Michal

prof. RNDr. Jiří Zima, CSc.
prof. RNDr. Jaroslav Nešetřil, DrSc.
doc. MUDr. Josef Hoza, CSc.
prof. Mgr. Miroslav Petříček, Dr.
doc. MUDr. Radim Kočvara, CSc.
prof. PhDr. Petr Čornej, DrSc.

Publikováno: Čtvrtek 25.03.2021 11:35