Geologické vědy a zoologie na PřF UK: excelentní výzkum, nejlepší v republice, potvrdila nová studie IDEA CERGE-EI

Z rozsáhlého srovnání výkonu vědeckých institucí v České republice nevyšla naše fakulta vůbec špatně. Kromě několika jednoznačných prvenství si odnesla také řadu druhých a třetích míst.

Právě vydaná studie think-tanku IDEA CERGE-EI  zveřejněná ve zkrácené podobě v Lidových novinách (LN 28.5 2016 – "Kde vědci v ČR píší nejlepší články") se zaměřila na hodnocení kvality výzkumných organizací v České republice v letech 2009–2013, a to na základě frekvence publikačních výstupů v nejkvalitnějších mezinárodních časopisech.

Geologická sekce Přírodovědecké fakulty UK v Praze se nejenže umístila v absolutních číslech na prvním místě v oborech "DB - Geologie a mineralogie" a "DD - Geochemie", ale vykazuje i největší podíl publikací v těch opravdu špičkových časopisech na světové úrovni, tj. v první desetině "D1" a v první čtvrtině časopisů "Q1*" podle parametru AIS (tzv. Article Influence Score). Podobně se na prvním místě umístily publikace vzniklé na Přírodovědecké fakultě v oboru EG - Zoologie.

Použitá metodika hodnocení zdůrazňuje kvalitu vědeckých časopisů, kde byly práce publikovány, koreluje s citačním dopadem článků a odráží tedy význam výzkumu publikovaného daným pracovištěm na mezinárodní úrovni.

Ve všech zmíněných oborech dosahují naše pracoviště zhruba 1/3 celkové republikové produkce těch nejkvalitnějších časopiseckých výstupů.

Tato srovnání ještě vyniknou, porovnáme-li relativní velikost hodnocených pracovišť s ústavy Akademie věd České republiky případně dalšími ústavy zapojenými do hodnocení.

Je třeba dodat, že uvedené členění oborů neodpovídá úplně fakultní struktuře a úspěchy jednoho oboru mohou vznikat nejen na stejnojmenných pracovištích (katedrách, ústavech). Současně je třeba zmínit, že na druhých a třetích místech uvedeného hodnocení se nachází celá řada tradičních i nových disciplín pěstovaných na PřF UK.

Vynikající hodnocení Geologie a Zoologie na PřF UK i dalších oborů podle studie CERGE-EI tak odráží badatelskou práci směrem ke špičkové kvalitě a efektivitě výzkumu a k excelenci v mezinárodním měřítku.

Přesný přehled o výsledcích šetření získáze ZDE

Publikováno: Pondělí 06.06.2016 14:30