E-mail | SIS | Moodle | Helpdesk | Knihovny | cuni.cz | CIS Více

česky | english Přihlášení



Archiv 2020

Cena CRYTUR o nejlepší diplomovou práci v materiálových vědách
Již po sedmé oganizuje společnosti Crytur ve spolupráci s portálem CareerMarket soutěž o nejlepší diplomovou práci v materiálových vědách. Pro autora a školitele třech nejlepších prací jsou připraveny finanční odměny ve výši 95 000 Kč. Uzávěrka přihlášek je 30. 9. 2020.
CRYTUR NA WEB.jpg
Cena CRYTUR o nejlepší diplomovou práci v materiálových vědách
Již po sedmé oganizuje společnosti Crytur ve spolupráci s portálem CareerMarket soutěž o nejlepší diplomovou práci v materiálových vědách. Pro autora a školitele třech nejlepších prací jsou připraveny finanční odměny ve výši 95 000 Kč. Uzávěrka přihlášek je 30. 9. 2020.
zeměpisná olympiáda WEB.jpg
European Geography Olympiad 2020
Ačkoliv byla prezenční mezinárodní olympiáda (iGeo, International Geography Olympiad), která měla letos proběhnout v Turecku, přesunuta na rok 2021, nezůstali nakonec vítězové domácí Zeměpisné olympiády bez mezinárodní soutěže. V polovině června bylo totiž Česko přizváno do online Evropské zeměpisné olympiády (EGEO, Europhean Geography Olympiad) a obsadilo stupně vítězů.
zemepisna olympiada I.jpg
Premiér ČR navštívil Centrum aplikovaného farmaceutického výzkumu (The Parc) v Praze
Vládní delegace vedená předsedou vlády České republiky Andrejem Babišem se během návštěvy Zentivy, která se uskutečnila dne 27. srpna 2020 v Praze, setkala se zástupci Centra aplikovaného farmaceutického výzkumu (The Parc) a se zástupci akademických institucí, které se na projektu podílí. Jednou z nich je i naše fakulta.
parc222.jpg
Stáže pro středoškoláky "Začni (si) s Přírodovědou 2020"
S (P)přírodovědou si od následujícího semestru může začít každý, kdo to s ní myslí opravdu vážně. Pokud jsi studentem vyšších ročníků střední školy, naši vědci Tě rádi uvítají ve svých laboratořích. Více se dozvíš po rozkliknutí této aktuality. A pozor - přihlášky je třeba podat již do 20. září.
Vizuál_2020_oříz.jpg
EDO20_banner_1000x200.jpg
Ekologické dny Olomouc 2020: Příroda a lidé v době rozporů
Jak se za třicet let proměnilo smýšlení hostů EDO o tématech festivalu? Jak se proměnili sami hosté? Jak je ovlivňují aktuální výrazné události, například pandemie? Jak se vyrovnávají s antinomiemi v tom, o čem přemýšlejí? 30. ročník festivalu proběhne 19. 9. - 4.10. 2020.
EDO20_banner_200x200.jpg
NAVOD NA PRIHLASENÍ I.pdf
surface.png
Výstava: Svět krystalických glazur Milana Pekaře
V galerii UM Vysoké školy uměleckoprůmyslové právě probíhá výstava keramických objektů pedagoga UMPRUM a keramika Milana Pekaře. Autor je velký experimentátor a na vývoji svých jedinečných krystalických glazur spolupracuje s PřF UK, Viktorem Goliášem z Ústavu geochemie, mineralogie a nerostných zdrojů (optická odrazová mikroskopie a RTG mikrodifrakce) a Martinem Rackem z Ústavu petrologie a strukturní geologie (elektronová mikroskopie a mikroanalýza). Výstavu je možno shlédnout do 10. 10. 2020
surface_oříz.png
95 5x upraveny_oříz.jpg
Koronavirus: odkazy na oficiální zdroje informací a závazné pokyny
Aktuální stav opatření ohledně pandemie COVID-19. Stránka je postupně aktualizována. Obsahuje základní obecně platné informace a bude doplňována o opatření krizového štábu PřF UK.
0012242-prfuk-otvirak-corona_oříz.jpg
Koronavirus: odkazy na oficiální zdroje informací a závazné pokyny
Výstava: Chemie a PřF UK – sto let spolu
Chemická sekce Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy, Katedra analytické chemie a Knihovna chemie srdečně zvou na výstavu uspořádanou u příležitosti 100. výročí založení Přírodovědecké fakulty UK. Výstava je otevřena denně v prostorách Knihovny chemie, Hlavova 8, Praha 2. Vstup volný.
chemie logo.png
Zářijové číslo Chemických listů připomíná 100. výročí založení naší fakulty
V nejnovějším čísle Chemických listů vychází hned tři články věnované 100. výročí založení naší fakulty. Prvním je článek Jiřího Barka „Nové směry v oblasti voltametrických a amperometrických senzorů a detektorů“. Druhým pak článek kolektivu Radek Chalupa, Jan Babica a Karel Nesměrák „Historie výuky farmacie na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy v letech 1920–1950“. Konečně třetím článkem je příspěvek Khristunova E. et al. „Porovnání dvou imunoanalytických metod pro stanovení protilátek proti viru klíšťové encefalitidy“.
chem listy.jpg
2020-09-14-studijní-komise-AS-UK.pdf
Uzurpovali jsme si božské možnosti a schopnosti, o svobodu nám už nejde, říká filozof Komárek v rozhovoru pro DVTV
"K našemu bytí patří smrt i trápení, život má cenu jen tím, že je ho omezeně. Mizí zdravý selský rozum. Každá svoboda má rizika, my žádná nechceme nést," říká v rozhovoru mimo jiné prof. Stanislav Komárek z katedry filosofie a dějin přírodních věd.
standa1234.png
Článek v časopise Nature: Nové geny a jejich specializace v evoluci buněk neurální lišty
Tým z Coloradské univerzity v Bouldru, kterého součástí byl i nedávný stipendista programu H2020 Marie Skłodowska-Curie na Katedře zoologie Univerzity Karlovy v Praze, Dr. David Jandzík, v právě studii publikované v časopise Nature jeden takový příklad detailně popisuje na příkladu embryonálního vývoje buněk neurální lišty.
mihul.jpg
Vítězkou soutěže FAMELAB se stala bioložka Jana Pilátová
V neděli 6.9.2020 proběhlo odložené národní finále FameLab Czech Republic 2020. Vzhledem k opatřením v souvislosti s pandemií Covid-19 se akce odehrála v komorním duchu před malým publikem v prostorách CIIRC na ČVUT v Praze.
fam.png
Pozvánka na webinář: Nouzová distanční výuka na vysoké škole - jak se připravit?
Zveme všechny zájemce na webinář: Nouzová distanční výuka na vysoké škole - jak se připravit, který proběhne od pondělí 21. 9. do středy 7.10., délka on-line setkání je 90 minut. Webinář bude zaměřen především na otázky didaktické, případně technické nikoli legislativní a je určen především pro akademické pracovníky, kteří se snaží i v komplikovaných podmínkách distanční výuky co nejlépe učit. Webinář je zdarma.
WEBINÁŘ.jpg
Opatření krizového štábu Přírodovědecké fakulty UK z 21.9. 2020
Krizový štáb Přírodovědecké fakulty UK na svém zasedání dne 21.9. 2020 přijal následující usnesení a opatření:
albertov_ 1931 V_Svambera_L_institut de Geographie.jpg
1 svambera 1926.jpg
Bez názvu.jpg
danes noviny.jpg
geog_ustav_1920_40_pozvanka.jpg
Výstava: Geografický ústav 1920 - 1940: oni byli první
Geografická sekce PřF UK, Mapová sbírka a Knihovna geografie srdečně zvou všechny zájemce na výstavu Geografický ústav 1920 - 1940: oni byli první, která je ke zhlédnutí od 22.9. 2020 do 28.2. 2021 v předsálí Mapové sbírky, Albertov 6, Praha 2. Výstava představuje prvních 20 let Přírodovědecké fakulty, kdy se etablovala geografie jako nový, dynamicky se vyvíjející obor. Vstup volný.
H2020 poslední výzva: Green Deal
V rámci programu Horizont 2020 je otevřená výzva k podávání návrhů mezinárodních kolaborativních projektů Green Deal. Projekty realizované v rámci této výzvy musí být zaměřeny na viditelné a hmatatelné výsledky a musí demonstrovat, jak může výzkum a inovace poskytnout konkrétní řešení vedoucí k naplnění hlavních priorit Evropské komise pro získání klimatické neutrality do roku 2050. Uzávěrka je 26. 1. 2021.
WEB.jpg
DAAD (Německá akademická výměnná služba) nabízí stipendia
DAAD (Německá akademická výměnná služba) nabízí stipendia pro studenty, doktorandy, pro postodkotrandy a vysokoškolské učitele - termín odevzdání přihlášek je 16. listopadu a pro bývalé stipendisty - termín pro odevzdání přihlášek je 1. prosince.
DAAD I.jpg
DAAD II jpg.jpg
JANA ŠIFTOVÁ.jpg
JANA ŠIFTOVA II.jpg
Problematika widening na on-line konferenci evropských mladých akademiků
V pondělí 21. září 2020 proběhla on-line konference evropských mladých akademiků sdružujících se v rámci Young Academy of Europe. V rámci této akce přednesla hlavní přednášku doc. RNDr. Jana Šiftová, Ph.D. , která se aktivně zapojuje do problematiky widening, tj. snahy o větší zastoupení vědců ze zemí EU13 v soutěžích o prestižní granty udělované Evropskou výzkumnou radou. V rámci této akce se soustředila na informování zájemců ze zemí EU13 o Startovacích grantech ERC.
JANA ŠIFTOVA II WEB.jpg
KAMPUS DO TEXTU.jpg
KH_podrobnejsi info.pdf
Kampus Hybernská žije a otevírá se pro ostatní fakulty
Projekt Kampus Hybernská je spoluprací Univerzity Karlovy a Magistrátu hl. města Praha. Společným zájmem vznikajícího centra je nacházet synergie potřeb akademické obce a občanů Prahy - nabídka vzdělávání, popularizaci vědy, produkce inovací, kulturní akce, komunitu, kreativitu a nezávislou tvorbu. Od roku 2020 je Kampus Hybernská celouniverzitním strategickým projektem.
KAMPUS NA WEB.jpg
Kampus Hybernská žije a otevírá se pro ostatní fakulty
Projekt Kampus Hybernská je spoluprací Univerzity Karlovy a Magistrátu hl. města Praha. Společným zájmem vznikajícího centra je nacházet synergie potřeb akademické obce a občanů Prahy - nabídka vzdělávání, popularizaci vědy, produkce inovací, kulturní akce, komunitu, kreativitu a nezávislou tvorbu. Od roku 2020 je Kampus Hybernská celouniverzitním strategickým projektem.
Nástroje pro elektronickou výuku
Pro elektronické zajišťování výuky jsou pro uživatele fakulty dostupné e-learningové nástroje Moodle, Google Meet, Google Classroom, Microsoft Teams a další. Do všech platforem je nutné hlásit se fakultním mailem a fakultním loginem!
Teams návod
New course on transposable elements, running this semester!
A new course covering the biological role of transposable elements, from molecular mechanisms, genomics and evolutionary processes! Finally understand the selfish genes.
[···]
POSTER.jpg
HROMADNA 007.jpg
DISKUTUJÍCÍ.jpg
Ohlédnuti za workshopem ONYGENALES 2020: Pokroky v základním a klinickém výzkumu dermatofytů a dimorfních hub
Workshop ONYGENALES, organizovaný ve dvouletých intervalech, byl uspořádán v Praze ve dnech 10. - 11. září 2020 ve spolupráci pracovní skupiny ISHAM ONYGENALES a Univerzity Karlovy. Workshop se stal místem setkání výzkumníků, studentů, lékařů, laboratorních pracovníků a epidemiologů napříč obory biomedicíny, kteří se zajímají o současný vývoj ve výzkumu dermatofytů, dimorfních a keratinofilních hub.
web.jpg
Cena Wernera von Siemense 2020
Již 23. rokem je tu soutěž, která oceňuje nadané studenty přírodovědných a technických oborů, akademické osobnosti a nadšené vědce - prestižní Cena Wernera von Siemense. Svým rozsahem, výší finančních odměn a tradicí patří naše soutěž mezi nejvýznamnější nezávislé iniciativy tohoto druhu v České republice. Poslední den pro podání přihlášek je 30.11.2020. Vítězné práce vybírají nezávislé komise složené z rektorů a prorektorů předních českých univerzit, ředitelů ústavů AV a předsedkyně Akademie věd.
siemens web.jpg
Cena Wernera von Siemense 2020 na sociálních sítích.
Již 23. rokem je tu soutěž, která oceňuje nadané studenty přírodovědných a technických oborů, akademické osobnosti a nadšené vědce - prestižní Cena Wernera von Siemense. Svým rozsahem, výší finančních odměn a tradicí patří naše soutěž mezi nejvýznamnější nezávislé iniciativy tohoto druhu v České republice. Poslední den pro podání přihlášek je 30.11.2020. Vítězné práce vybírají nezávislé komise složené z rektorů a prorektorů předních českých univerzit, ředitelů ústavů AV a předsedkyně Akademie věd.
INSTALACE MAPY.jpg
Renovace velké Müllerovy mapy Českého království dokončena
Téměř rok trvaly práce na renovaci velké mapy Království českého od Johanna Christopha Müllera na Přírodovědecké fakultě UK Albertově. Ta neodmyslitelně patří ke zdejšímu interiéru. Nyní si můžete prohlédnout mapu, výstavu i film.
mapa web.jpg
MAPA.jpg
Nový výzkum Hranické propasti
Hranická propast na severní Moravě je místem, které láká geology a speleology již dlouhou dobu. Na průzkumu tohoto jeskynního systému, který je z velké části zatopen vodou, se podílela i řada geologů z odborníků naší fakulty. O popis výzkumu jsme požádali dr. Petra Táboříka z Ústavu hydrogeologie, inženýrské geologie a užité geofyziky PřF UK.
obrazek 1.jpg
obrazek 2.jpg
obrazek 3.jpg
obrazek 4.jpg
obrazek 5.jpg
obrazek 7.jpg
obrazek 8.jpg
OBRÁZEK 6.jpg
OBRÁZEK 7 HP.jpg
OBRÁZEK 8 HP.jpg
OBRÁZEK 6 HP.jpg
OBRAZEK 7 HP.jpg
Popularizační rubrika fakulty přijímá nové redaktory
Zajímáte se o to, co se na fakultě děje? A chcete o tom psát? Pak pro vás máme příležitost! Přijímáme nové redaktory ze všech oborů a stupňů studia. Práce je honorována stipendiem. Těšíme se na spolupráci.
LOGO PrF UK I.jpg
Popularizační rubrika fakulty přijímá nové redaktory
Zajímáte se o to, co se na fakultě děje? A chcete o tom psát? Pak pro vás máme příležitost! Přijímáme nové redaktory ze všech oborů a stupňů studia. Práce je honorována stipendiem. Těšíme se na spolupráci.
Seminář "Využití MS Teams pro distanční výuku"
Centrum e-learningu Ústřední knihovny Vás zve na seminář "Využití MS Teams pro distanční výuku", které povede Ing. Jiří Kadavý (Account Technology Strategist – Education, Microsoft Česká republika). Online seminář proběhne 8. 10. 2020 od 15:00 do 16:30.
9. ročník Studentské soutěže Nakladatelství Academia vyhlášen
Dne 1. října 2020 byl vyhlášen nový, už devátý, ročník Studentské soutěže Nakladatelství Academia. Diplomové práce z kategorií Vědy o živé přírodě a chemické vědy, Vědy o neživé přírodě, Humanitní a společenské vědy mohou vedoucí prací i kateder přihlašovat do 10. listopadu 2020.
MultiSport karta - nabídka vyzkoušení zdarma
Společnost MultiSport Benefit nabízí všem zaměstnancům vyzkoušení MultiSport karty v listopadu zdarma
European Research Council (ERC): předběžně o uzávěrkách 2021
ERC podporuje riskantní výzkum směřující za hranice poznání v daném oboru. Granty jsou určeny například výzkumníkům, kteří si zakládají nebo konsolidují vlastní výzkumné týmy (ERC Starting a Consolidator) nebo osobnostem, které významně ovlivnily svůj obor (ERC Advanced). Pokud plánujete nebo zvažujete podání žádosti o ERC grant, kontaktujte Oddělení projektového řízení.
FB 2020.jpg
Otvíráme další ročník soutěže Věda je krásná
Po roční přestávce je tu zpět oblíbená soutěž Věda je krásná, která za pár dní vstoupí do svého již 11. ročníku. Vámi pořízené fotografie z mikroskopů, laboratoří a terénu, ale třeba i vědecké ilustrace, to všechno můžete přihlásit od 10. října od 12.00 do půlnoci 31. října na stránkách soutěže. Na vítěze již tradičně čeká finanční odměna. Těšíme se na vaše příspěvky!
VJK 2020 NA WEB.jpg
Pokyny pro nove projekty GAUK 2021.docx
Interal guidelines for submission of new GAUK projekcts 2021.docx
Praga_1620.jpg
Toledo_1700.jpg
Soupis vedut vzniklých do roku 1850 : Mapová sbírka Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy
Kolektivní dílo zaměstnanců Mapové sbírky PřF UK a Odboru archivní správy a spisové služby MV ČR vyšlo v edici Soupis vedut vzniklých do roku 1850 v nakladatelství MV ČR. Veduty jsou veřejně dostupné v české databázi vedut.
VEDUTA NA WEB.jpg

Akce dokumentů