E-mail | SIS | Moodle | Helpdesk | Knihovny | cuni.cz | CIS Více

česky | english PřihlášeníSlavnostní otevření laboratoře elektronové mikroskopie v rámci centra pro cílenou syntézu a aplikaci perspektivních materiálů. Česká televize byla u toho.

Špičkový mikroskop schopný pozorovat ve vzorcích uspořádání jednotlivých atomů nově slouží vědcům z Přírodovědecké fakulty UK. V laboratoři byl právě instalován nejnovější mikroskop firmy JEOL JEM-NEOARM 200F s autoemisní katodou a vybavením pro měření v kryogenním módu pro nestabilní vzorky, které by v jiných strojích nevydržely ve svazku elektronů. Zajímavou reportáž ze slavnostního otevření odvysílala Česká televize.
prof. Ing. Jiří Čejka, CSc. z Katedry fyzikální a makromolekulární chemie
Michal Mazur, Ph.D. z Katedry fyzikální a makromolekulární chemie

 


Reportáž České televize ze slavnostního otevření laboratoře naleznete ZDE (začíná v čase 18:30)


 

Nejnovější mikroskop firmy JEOL JEM-NEOARM 200F je schopen zobrazit: 

-          struktury zeolitů a zeolitových materiálů

-          struktury MOFů (metal-organic frameworks)

-          uhlíkove nanomateriály

-          polymerní nanočástice

-          samoorganizované nadmolekulové struktury (micely, vesikuly)      


Centrum pro cílenou syntézu a aplikace perspektivních materiálů

Dlouhodobou vizí Centra je navrhování (design) a syntéza nových materiálů s vlastnostmi optimálními pro konkrétní aplikace. Prostředkem je úzké propojení experimentálních a teoretických přístupů využívajících nejmodernější techniky. Centrum je vedeno Prof. Russellem E. Morrisem (který je zároveň na St Andrews University ve Skotsku)  a Prof. Petrem Nachtigallem.

 


Studenti, kteří máte zájem podílet se na výzkumu nových materiálů a jejich uplatnění, neváhejte a hlaste se na Katedře fyzikální a makromolekulární chemie v místnostech č. 032 a 149. I vy můžete s elektronovým mikroskopem pracovat. Přihlašte se o diplomovou nebo bakalářskou práci!Rozhovor s prof. Jiřím Čejkou pro Technický týdeník si můžete přečíst ZDE


Článek Martina Rychlíka z Lidových novin 16. ledna 2019  naleznete ZDE


 

 

Publikováno: Středa 16.01.2019 16:35

Akce dokumentů