E-mail | SIS | Moodle | Helpdesk | Knihovny | cuni.cz | CIS Více

česky | english Přihlášení



Aktuálně


Úterní matematicko-biologické semináře ve Viničné

Srdečně zveme všechny zájemce na cyklus matematicko-biologických seminářů, které se budou konat od zimního semestru vždy v úterý ve Viničné 7. Úvodní seminář proběhne 10. října 2023.

Publikováno 18.9.2023

26. ročník Ceny Wernera von Siemense byl zahájen

Šestadvacátý ročník Ceny Wernera von Siemense pro studenty technických a přírodovědných oborů a mladé vědce byl vyhlášen. V celkem osmi kategoriích se rozdělí jeden milion korun, v kategorii nejlepší diplomová a disertační práce spolu se studenty získají ocenění a finanční odměnu i vedoucí prací. Zájemci se mohou hlásit prostřednictvím internetových stránek soutěže až do 30. listopadu 2023.

Publikováno 6.9.2023

Mezinárodní kurz: Urban Regulations and Political Memory: Towards Understanding Spatio-Temporal Aspects of Urban Development PLUS

Zajímají vás témata chytrých měst, jejich rozvoje a plánování? Jste studentem geografie? Pak se zúčastněte mezinárodního mezioborového kurzu, který pořádají čtyři členské univerzity 4EU+: Univerzita ve Varšavě, Univerzita v Miláně, Univerzita Karlova a Univerzita Sorbonna. Témata kurzu budou nahlížena z hlediska minulosti (historie), současnosti (právo) a budoucnosti (geografie), a to formou online přednášek a workshopů a setkání v Miláně. Kurs začíná 4. října 2023, uzávěrka přihlášek je 22. září.

Publikováno 18.8.2023

Evropská rybí konference v Praze

Minulý týden proběhl v Praze XVII Evropský ichtyologický kongres. Hlavní spoluorganizátorkou byla i Zuzana Musilová z Katedry zoologie Přírodovědecké fakulty UK, která konferenci organizovala spolu s kolegy z České zemědělské univerzity a Ústavu živočišné fyziologie a genetiky Akademie věd ČR.

Publikováno 12.9.2023

Workshop: Advanced Methods of Scanning Electron Microscopy

Datum konání 25.9.2023 - 27.9.2023

Tento kurz je zaměřen na teoretický a praktický úvod do skenovací elektronové mikroskopie a jejích biologických aplikací. Kurz je omezen na 15 účastníků, včetně začínajících i středně pokročilých uživatelů SEM.

Publikováno 31.8.2023

Postup do národního finále soutěže FameLab Česká republika

Do národního finále soutěže FameLab Česká republika, ve kterém 9 soutěžících napříč obory představí formou stand-upu svůj výzkum nebo projekt, postupují i tři zástupkyně naší fakulty: Zuzana Osifová, Marie Pangrácová a Lucie Schreiberová. Finále se uskuteční v úterý 26. září 2023 od 17hod na Fakultě humanitních studií UK. Jste srdečně zváni! Registrace nutná.

Publikováno 7.9.2023

19. ročník Mezinárodní geografické olympiády (iGeo) přinesl medailovou úrodu

Letošní ročník iGeo se uskutečnil v indonéském Bandungu, největším městě provincie Západní Jáva. Tento rok byl po dlouhé covidové pauze první, kdy byla mezinárodní olympiáda uskutečněna prezenčně. Indonésie se hostitelství soutěže ujala ve velkém a zorganizovala tak nezapomenutelnou akci pro soutěžící a team leadery ze 46 zemí světa. Soutěže se zúčastnilo 177 soutěžících a český tým zaznamenal opravdu vynikající výsledek – jednu stříbrnou a dvě bronzové medaile.

Publikováno 14.8.2023

Tři projekty z naší fakulty získaly podporu ERC CZ

I letos rozdělovalo Ministerstvo školství mládeže a tělovýchovy ČR finanční prostředky mezi žadatele o ERC granty, kteří sice měli v této grantové soutěži špičkové hodnocení, ale podporu nakonec nezískali z důvodu nedostatku peněz. Podpořenými vědci jsou botanik a evoluční biolog Levi Yant, geolog Gianvito Scaringi a imunolog Jan Dobeš.

Publikováno 10.7.2023

"Bioacoustic AI": Nový způsob, jak porozumět zvířatům

Strojové učení, často nazývané "umělá inteligence" může pomoci s analýzou zvířecích zvuků, čímž umožní poodhalit tajemný svět zvířecí komunikace. Na to se zaměřuje nový projekt s názvem Bioacoustic AI, který dále využije tyto informace k výzkumu a ochraně volně žijících zvířat. Za naši fakultu se na projektu podílí Tereza Petrusková z katedry ekologie.

Publikováno 1.9.2023

Odhalení zajímavé symbiózy

V nové studii se vědci z týmu doc. Vladimíra Hampla z katedry parazitologie a BIOCEV zabývali složitým partnerstvím mezi anaerobními amébami z rodu Pelomyxa a jejich prokaryotickými souputníky. Pelomyxa, známá svými unikátními symbiotickými vztahy s mnoha prokaryotickými endosymbionty, dlouho vědce mátla pokud jde o roli, kterou tito symbionti hrají v metabolismu svého hostitele. Studie byla publikována v prestižním odborném časopise ISME Journal.

Publikováno 29.8.2023

Akce dokumentů