Zrzečkám pomáhá nepřítel|Lidové noviny | 9.3.2018 | Rubrika: Poslední strana | Strana: 20

EKOPOHLED

Neobvyklý zachránce zřejmě pomáhá k přežití zrzavým veverkám – a je jím jejich odvěký nepřítel. Řeč teď není o člověku, ale o kuně. S překvapivým zjištěním přišel mezinárodní vědecký tým, který zkoumal život veverek ve Skotsku a sledoval jejich rozšíření pomocí kamer i testů DNA.
V evropských lesích má nejčastější veverka rezavou barvu a odborně se jmenuje veverka obecná. V Severní Americe žije šedě zbarvená veverka popelavá. Jenže lidé přivezli veverku popelavou do Evropy. Nejdřív do Británie a Irska a pak, v půli minulého století, také na kontinent – do Itálie. Šedivé veverky jsou větší a agresivnější. Vyhrávají v zápase o to, kdo se zmocní potravy, a vytlačují své evropské příbuzné z jejich území. A ještě k tomu v tělech veverek popelavých přežívají viry zvířecích neštovic, které jim neškodí, zato hubí zrzavé veverky obecné. Snahy o vystřílení vetřelců nebo jejich vychytání do pastí neuspěly. Na britských ostrovech už šedivky vytlačily rezavé veverky z většiny území. Na kontinentu se čeká, že veverky popelavé se z Itálie rozšíří v nejbližších letech. Vědci z Akademie věd ČR a z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy řadí šedé veverky na varovný seznam invazivních druhů, které se mohou dostat i k nám a narušit zde přírodní rovnováhu.

(...)

Publikováno: Pátek 09.03.2018 10:35