Zemětřesení na Chebsku| prof.RNDR.Tomáš Fischer, PhD.| média

www.seznamzpravy.cz| 22.5.2018
Zemětřesení na Chebsku bylo cítit až v Praze, šlo jedno z nejsilnějších u nás, tvrdí geofyzik

Aktivita zemětřesného roje v západním cípu Čech ani po týdnu neoslabuje. Kolem půlnoci obyvatele probudil dosud nejsilnější.

Letošní nejsilnější zemětřesení v České republice přesáhlo čtyři stupně. Podle geofyzika Tomáše Fischera bylo cítit až v Praze. Obyvatelé mohli ve 23:04 poměrně silně cítit otřesy kvůli tomu, že proběhlo v malé hloubce pod povrchem země.

celý článek zde

vary.iDNES.cz | 22.5.2018 | Rubrika: Karlovy Vary / Vary - zprávy
Západem Čech otřáslo zemětřesení o síle až 4,1. Letos zatím nejsilnější

(...)

Praha je přitom od epicentra vzdálena více než 150 kilometrů. „Seismické vlny se podobně jako zvukové šíří všemi směry a účinky pak závisejí na síle zemětřesení v ohnisku a vzdálenosti,“ vysvětlil ČTK Tomáš Fischer z Ústavu hydrogeologie Přírodovědeckéfakulty UK. V hlavním městě se ale otřesy projevují nanejvýš cinkáním skleniček. „U takového zemětřesení jsou zcela neškodné,“ podotkl Fischer.

reflex.cz | 22.5.2018 | Rubrika: Zprávy
Zemětřesení na Chebsku: Knihy padaly z polic, postele cestovaly. Lidé popisovali neobvykle silné otřesy

(...)

Noční zemětřesení pocítili i lidé daleko od epicentra, a to ve víc než 150 kilometrů vzdálené Praze. "Seismické vlny se podobně jako zvukové šíří všemi směry a účinky pak závisejí na síle zemětřesení v ohnisku a vzdálenosti," vysvětlil ČTK Tomáš Fischer z Ústavu hydrogeologie Přírodovědecké fakulty UK. V hlavním městě se ale otřesy projevují nanejvýš cinkáním skleniček. "U takového zemětřesení jsou zcela neškodné," podotkl Fischer.

ct24.cz | 23.5.2018 | Rubrika: Věda
Proč se země třese právě na Chebsku? O praskajících domech psaly už nejstarší kroniky

„Územím s nejvýraznější vlastní seismickou aktivitou je Kraslicko v západních Čechách – na sever od Chebu. Pro tuto oblast je typický výskyt seismických otřesů v sériích trvajících několik dní i týdnů. Říká se jim zemětřesné roje. Uvolňování seismické energie probíhá formou slabých mikrootřesů, kterých lze zaznamenat denně desítky. Série kulminuje silnějším zemětřesením, po němž opět aktivita doznívá řadou slabých otřesů. Tyto roje se opakují v intervalech zpravidla několika desítek let,“ uvádí Marek Křížek (PřF UK v Praze) v odborném časopise Geografické rozhledy.

Publikováno: Úterý 22.05.2018 09:55

Kategorie: